Kalendárium 6.10.2009

Svátek má Hanuš . Má původ v německém Hannes, které vzniklo z Johannes, což vede k našemu Janovi.  V Česku žije 398 obyvatel tohoto jména.

Církevní kalendář dnes slaví Bruna. Jméno je germánského původu a znamená „snědý, opálený“ nebo „brunet“.

Známý z historie je Bruno Kartuzián. Narodil se kolem roku 1030 v Kolíně nad Rýnem. Několikrát za život se měl stát biskupem, ale jeho protikandidáti si titul vždy koupili.  Znechucený a zhrzený se uchýlil do okolí Grenoblu do kraje zvaného Cartusia. Zde vybudoval velkou „kartouzu“ (kapli obklopenou dřevěnými celami). Tam vznikl také Kartuziánský řád. Podobných kartuzián v pustinách vytvořil ještě několik. Řád Kartuziánů vznikl několik desetiletí po Brunově smrti a vyznačuje se velmi tvrdým režimem. Členové řádu se musí osm hodin denně modlit a provádět duchovní cvičení, nejedí maso, jednou týdně absolvují půst o chlebu a vodě a v řádu platí věčné mlčení.

Narodili se:

1887 Le Corbusier, švýcarský architekt a malíř působíví ve Francii, nejvlivnější teoretik architektury 20. století. V roce 1916 postavil první dům se železobetonovou nosnou konstrukcí.

1914 Thor Heyerdahl,  norský cestovatel a znalec starověku, je známý mořskými expedicemi např. Kon-Tiky.

Události:
1889 Německý a rakouský horolezec vystoupili jako první na nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro
1927 V New Yorku měl premiéru první zvukový film – hudební snímek Jazzový zpěvák. První slova, která zazněla z filmového plátna, zněla: „Ty, mami, poslechni si tohle…“
1939 Polsko kapitulovalo před německou a sovětskou armádou.
1944 Vojáci 1. československého armádního sboru překročili v Dukelském průsmyku státní hranici a vstoupili na československé území.

Nápis na čelo:
„Nebýt dospělý je tak pohodlné…“
Immanuel Kant
(1724-1804, německý filozof)

Místenka do duše:
Rozezvuč nápěv jablka,/nad kterým krouží včela:/ Ta píseň ale umlká/ dřív, než se rozezněla/ divokým hladem po tvých rtech/ a zubech – Ještě zraje/ a oblost, která uží dech,/ v něm dosud ztajena je.//

(Jiří Žáček: Jablko)

Fór na tento den:
od Emm:
Dneska mě potěšil kolega tělocvikář. Při společném dozoru mi dal Hašlerku a ještě přidal vtípek.
Vysokoškolský profesor se na stará kolena oženil s mladou ženou.
Přijde první den po svatbě do školy, otevře tabuli a na ní je napsáno:”Oženil se starý pán, ženu nechal šu…nám!”
Profesor setře tabuli a napíše: “Zůstane to mezi námi, já jsem šu…vaše mámy!”

Napsat komentář