KALENDÁRIUM 25. Březen 2010

Historické teplotní maximum: 19,8 °C (1974), České teplotní minimum: -11,2°C (1785)
84. den v roce podle gregoriánského kalendáře, do konce roku zbývá 281 den.
Východ slunce 5:52, západ 18:21 (dle Českého hydrometeorologického ústavu).

Pranostika:
„Jaké zvěstování Boží Matky – takové velkonoční svátky.“

Svátek dnes slaví Marián. Původně zkrácená podoba latinského jména Marianus znamená „ten, který náleží k římskému rodu Mariů“. Jméno v České republice nosí 3 132 obyvatel.

V českém církevním kalendáři má dnes svátek sv. Dismas. Kajícník, lotr a lupič, který byl ukřižován po Ježíšově pravici. Na rozdíl od muže, který umíral po Kristově levici, Dismas na kříži litoval svých skutků a kál se. Kristus mu slíbil vstup do Božího království.

Narodili se:
1297 Arnošt z Pardubic
, první pražský arcibiskup
1867 Arturo Toscanini
, italský dirigent, jeden z nejproslulejších světových dirigentů, jedinečný interpret děl Giacoma Pucciniho, Giuseppe Verdiho a Richarda Vágnera
1896 František Tichý, český malíř a grafik
1928 Zdeněk Košler
, český dirigent
1947 Elton John
, vl. jm. Reginald Kenneth Dwinght, anglický rockový hudebník
1966 Jeff Healey, kanadský jazzový a blues-rockový kytarista

Zemřeli:
1677 Václav Hollar
, český rytec a grafik
1929 Otokar Březina, český básník

Události:
1420
V bitvě u Sudoměře porazil Jan Žižka vojsko katolických pánů.
1987
Papež Jan Pavel II. vydal encykliku Rademptoris Mater o blahoslavené Panně Marii v životě katolické církve.
1996
Český film Jana Svěráka Kolja byl oceněn Oscarem.

Nápisy na čela:
„Je tuze nebezpečné mít pravdu ve věcech, v nichž se zmýlili mocní.“
Voltaire

Místenka do duše:
Jako ostrovy na chodníku stojí,/ jako ostrovy, samotáři v nás,/ v dešti nevlídném na kost jsme zmoklí,/ není co povídat, vypršel nám čas. //
Jan Krůta, Krátký řádky, úvod básně Ostrovy

Fór na tento den:
Představte si veliký, obrovský mnohopodlažní supermarket v USA, ve kterém dostanete všechno, od špendlíku po malé letadlo. Šéf přijímá nového prodavače s tím, že jej vezme na zkušební dobu, aby viděl, jak se osvědčí. Po zavírací hodině si jej zavolá do kanceláře. “Tak kolik jste dnes měl zákazníků?” “Jednoho, šéfe.” “Cože!? Jednoho? Naši prodavači udělají průměrně šedesát až sedmdesát zákazníků denně! Co jste celý den dělal? A kolik jste vlastně utržil?” “Tři sta osmdesát tisíc dolarů.” Šéf zalapal po dechu. “Tři sta osmdesát tisíc? Proboha, a co jste prodal?” ” No, nejdřív jsem prodal malinký háček na ryby. Pak jsem zákazníka přesvědčil, že by si mohl vzít ještě i střední a velký háček. Pak jsem ho přesvědčil, že by si měl vzít i nějaký vlasec a k němu jsem mu prodal tři pruty – malý, střední a veliký. Dal jsem se s ním do řeči, zeptal jsem se, kde bude rybařit. Povídal, že na mysu, dvacet mil na sever. Tak jsem mu prodal ještě pořádnou větrovku, nepromokavé kalhoty, gumáky, protože tam dost fouká. Přesvědčil jsem ho, že na pobřeží neberou, tak jsme šli vybrat motorový člun. Pak jsem se ho zeptal, co má za auto a vylezlo z něj, že dost malé, člun by na něm nemohl odvézt. Tak jsem mu prodal ještě přívěs.” “A tohle všechno jste prodal člověku, který si přišel koupit jediný háček na ryby?” “Ne. On původně přišel koupit vložky pro svoji ženu. Tak jsem mu navrhnul, že když si teda o víkendu neužije, že by si mohl zajít aspoň na ryby.”

Napsat komentář