Kalendárium 14. října 2010

Svátek má Agáta, z řeckého „dobrá, laskavá“.

U nás se používalo i počeštěné Háta, ta její českou podobu se také považuje jméno Dobroslava.

Patronkou tohoto jména byla mučednice sv. Agáta, údajně krásná dívka žijící ve 3. století. Jakýsi starý senátor si umínil, že ji dostane, ona ho však odmítla a tím podepsala svůj ortel. Dotyčný ji udal jako křesťanku, byla uvržena do nevěstince a když ji ani toto nezlomilo, byla umučena. Bývá znázorňována, jak nese na míse svá ňadra. Literatura pak trochu tápe, protože vyobrazení nebyla dosti zdařilá a ňadra prý připomínala více zvony nebo pecny chleba a proto je prý Agáta patronkou zvonařů a na její svátek bylo zvykem žehnat chléb.

Svůj svátek tento den ale slaví o Krasomilové (vzpomínáte na „pyšnou princeznu“ Krasomilu?) a Krasoslavové.

Církevní kalendář dnes slaví svatého Kalista  I. Byl ve 2. století původně otrokem, ale po propuštění byl vysvěcen na kněze a v roce 218 dokonce zvolen papežem.

Teplotní maximum: 22,3 (1836)  Teplotní minimum: -0,7 (1887)

Pokud slavíte svátek svého psa a máte v boudě Geru, Harpii, Škubánka nebo Dianu, utíkejte pro věnec buřtů.

Narodil se:
1861 Alois Mrštík,
český spisovatel (román Rok na vsi, s bratrem Vilémem drama Maryša)
1890 Americký prezident Dwight Eisenhower

Události:
1918
Edvard Beneš oznámil vytvoření československé vlády v čele s Tomášem G. Masarykem. Formálně byl tak vyhláščen vznik československého státu.
1964 Z funkce tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu byl odvolán Nikita S. Chruščov a dosazen Leonid Iljič Brežněv

Nápis na čelo:
“Běda, kokrhá-li kohout, jen když slepice poručí.“ (Japonské přísloví)

Místenka do duše:
Ze spáry v zídce trhám květ/ a žasnu nad tou prostotou:/kvítko, stvol, kořínků jemné sítí/ – moci jen vniknout v taj tvého bytí,/ pak dokázal bych srozumět,/ co Bůh a člověk vlastně jsou.//
Tennyson (1869)

Napsat komentář