Jména hloupejch na všech sloupech?

Kdybych měl volit podle plakátů a billboardů visících po Praze, nevolil bych nikoho. Všechny strany slibují lepší zítřky pro všechny, žádná nepřiznává, že především pro sebe. Ale to je normální, lidé nejdou do politiky pro, aby si uškodili, aby obětovali případné úspěchy ve vlastní profesi, svůj majetek, své pohodlí, své zdraví na oltář vlasti.  Posledním opravdu nezištným politikem byl v českých dějinách Jan Hus. Taky podle toho dopadl.

Nechci uvažovat o tom, jak by se kandidátky vyprázdnily, kdyby práce v obecních a městských úřadech nebo v senátu byla honorována jen minimální mzdou, ba kdyby přímo byla funkcí čestnou. Až tam bych nešel. Nelíbí se mi ani poslední vtip o zlatou mříž. Prý: Jaký je rozdíl mezi bankéřem a gynekologem kandidujícími na pražského primátora? Bankéř bude na prachy, gynekolog na….!

Jako hrátkář se slovíčky jsem se cestou tramvají ze Smíchova do Dejvic zamyslel nad slogany, jimiž se strany a kandidáti chtějí zalíbit voličům. Jedna kandidátka hlásá: „Nesmířím se s korupcí v Praze!“ A kdo ano? Proč jen v Praze? Žádná protistrana neslibuje opak. Jiný vyhlašuje: „Více zeleně, méně betonu!“ Protikandidát: „Méně betonu, více zeleně!“  Známá strana má univerzální heslo: „Tradice a budoucnost.“ No, tradici bych v jejím případě moc nepřipomínal, je v ní dost másla na hlavě.  Ostatně, hned vedle visí transparent s nápisem www.tunelblanka.cs. V barvě oné strany. Budoucnost? Čí? Jaká? Jako že na věčné časy? Při sledování zpráv nejen z Evropské unie mám někdy pocit, že budoucnost má strana, která tu z věčných časů zůstala. Za posledních dvacet let je čistá, nevládla, tudíž neměla co zvorat, nenechala se zkorumpovat, protože o ničem nerozhodovala. Neutrácí za bilboardy, kampaň za ni dělají po Evropě stávkující a demonstranti. Což takhle slogan: “Vezmem dávky těm, kteří odmítají pracovat?“ Říká ten, který to měl a mohl udělat už dávno! „Silný občan, zdravá Praha!“ tvrdí jiný. “Ve zdravém těle zdravý duch!“ by bylo lepší, ale stejně nevím, proč bych ho kvůli tomu volil. „Žádné zvyšování nájemného bytů seniorům!“ křičí jiná strana. Stejná pitomost, jako nedávné „třinácté důchody“. Jak to chtějí udělat, jak přimějí pana domácího, aby snižoval nájemné důchodcům? Jediné místo, kde nájemné nelze (zatím) zvýšit, je pod mostem. Jeden kandidát nové pidistrany volá: „Říkám vám – takhle už ne!“ Neříká, jak už ano.

A tak dále! Budu vám vděčen, když nejdete jediný smysluplný, a snad i pravdomluvný  slogan. Třeba: „Nikdo vám nemůže dát tolik, kolik já vám můžu slíbit!“ Nebo: „Až si nahrabeme, odejdeme!“ „S námi vám bude hůř!“ „Zvolte nás a zapomeňte!“

Stejně, nejlepší jsou bilboardy představující zvířátka z pražské ZOO. I ty tváře na nich jsou sympatické. A taky se mi líbil slib na transparentu visícím nad restaurací u Jeleního příkopu: „Každou neděli brunch za 60 Kč.“ To beru!

Komentáře

  1. petrpavel napsal(a)

    Pravdomluvný slogan? :
    “TOP 09 a Starostové vědí, co od Vás potřebují. Víc, než si myslíte.
    Karel Schwanzenberg, Petr Gazdík”

Napsat komentář