Ježíšek for superstar

Santa, GO HOME

Zkuste zavzpomínat, jak jste si Ježíška představovali vy, když jste byli malí… Mimino v jesličkách? Těžko. To přece nemůže nic unést!
Vedle v domě se Santa Claus šplhá na balkón! Je červenobílý, dobrosrdečný, přímo kouzelný dědeček a na zádech ranec s dárky. Houby dobrosrdečný!  Normální obchodní fígl! Jen prostředek, jak z nás vytáhnout prachy! Santa Claus je produktem reklamního výtvarníka firmy Coca Cola ze začátku 20. století. 

Jednou mi v Rovaniemi  na polárním kruhu, lil jakýsi finský PraSanta sobí mléko za krk  jako vstupenku dál na sever.  Pod stromečkem mám  prapodivně hrubě vyřezávaný betlém s miminkem Ježíškem, Marií a Josefem, jenže vedle osla za nimi stojí tapír. Objevil jsem ho zakutaný za stády nablýskaných dřevěných žiraf, slonů a nosorožců na jednom keňském tržišti.

Taky cítíte, přátelé, jak se v tom mlátíme? Děda Mráz ze Sibiře, Americký Santa z Finska, Ježíšek z Betlehema, keňské jesličky pod typicky českým vánočním stromkem, který si v Praze jako první ozdobil v roce 1812 Němec, ředitel Stavovského divadla Jan Karel Liebich.

To jsme celí my. Sedíme na Řípu a chytáme vítr odkudkoli. Kdybychom aspoň byli originální!

Mám návrh: Mně by se líbil místo všech těch cizáků obdarovač český – Pepa Řepa. Jak by vypadal? S půllitrem piva a lahváčema v báglu na zádech? V ojeté  fabii? Nebo něco jako pan prezident, takový náš opravdu, ale opravdu přirozený dědeček Santa  Klaus?

 Ať žije náš nový český Ježíšek – PEPA ŘEPA !!!

 

Komentáře

  1. lukrecia napsal(a)

    Český Ježíšek je podle mého celoživotního názoru něco jako hodně milý kluk, který sídlí na obláčku. Je to jako peřina, bílé a chundelaté. Ježíšek obdarovává hodné lidi a ty, co na něj věří. Tím oslavuje svoje narozeniny. Objevuje se jednou za rok a vidí, jestli jsme byli hodní, protože on ví všechno. Už hodně pamatuju, ale moje představa Ježíška se nemění. Se Santou ho nesrovnávám, Dědu Mráze jsme taky přečkali. A lidi by měli být hodní nejen o Vánocích, protože můj Ježíšek pořád ví všechno.
    Kéž by to tak bylo! Jak by s obdarováním dopadli naši politici, vláda a smečka okolo nich? Jak asi byli hodní a jak milosrdní k bezbranným a slabým? Naší politické reprezentaci by Ježíšek možná moc dárečků nerozdal, ale to ví jen on. Kdyby se ale ustrnul a nadělil zákonodárcům a ministrům alespoň poctivost a úctu k obyčejným lidem, mnohým občanům by se ulevilo.

  2. Ondra napsal(a)

    U nás doma taky naděluje Ježíšek,ale je fakt,že Santa je perfektně promyšlený.Děti přesně vědí,jak vypadá,kde dárky vyrábí,jak je rozváží….Prostě si ho dokážou lehce představit.Navíc na ně kouká skoro v každém obchodě.Oproti tomu je Ježíšek vysloveně mystická bytost a záleží už jen na rodičích a jejich představivosti,jestli v Čechách dál bude nadělovat Ježíšek,nebo to vzdáme.Věřím,že vydržíme.

Napsat komentář