Jaký k vám přijde Ježíšek?

 

Na rozdíl od Santa Clause, Piéra Noëla či Fathera Christmase má náš Ježíšek podobu značně nejasnou.

Zkuste poprosit děti ve svém okolí, aby vám nakreslily Ježíška tak, jak si ho představují. Vsadím se s vámi, že většina ho nakreslí jako stařečka, méně dětí pak jako děťátko. Stalo se mi dokonce, že jeden chlapeček nakreslil ježečka. Ježíšek – ježeček – vždyť ono je to docela logické spojení! Jejich jména jsou si blízká a oba něco nosí – Ježíšek dárky a ježeček jablíčka, i když jen v pohádkách.

Zajímavé bývají i dětské odpovědi na otázku, kdo vlastně dárky nosí. Je to opravdu Ježíšek? Většina předškolních dětí si myslí, že určitě ano. Zbytek realistů tvrdí, že dárky nosí rodiče, či babička s dědečkem, snílci to pak svádějí na anděla, Santa Clause nebo skřítky. Pro děti je každopádně důležitý okamžik, kdy někdo zazvoní nebo rozsvítí stromeček. To je tak ohromí, že strůjce té krásy nepotřebují odhalovat.

A kudy Ježíšek přichází? Prý oknem, to ve většině případů, někdy také balkonem a jen výjimečně dveřmi. To je příliš obyčejné, a tudíž málo pravděpodobné. Někteří odvážní Ježíšci se protahují komínem, světlíkem, krbem či ústředním topením. A ti nejstatečnější procházejí zdí.

Každopádně vám přeji, aby k vám Ježíšek, ať už na sebe vezme podobu jakoukoli, tu cestu našel a 24. prosince večer určitě zazvonil!

 Převzato se svolením autorky z www.bkovarikova.cz

Komentáře

  1. Peggy napsal(a)

    Za blbý považuji, když rodiče, většinou přílišní intelektuálové a milovníci výchovy dětí v pravdě a pohledu na svět, prý takový, jaký je, a bez iluzí, něboť děti si prý mají zvykat na jeho drsnou polohgu už od dětství, ( ostrý lokty a nikdo nic nikomu zadarmo nedaruje..:-)), dětem vylíčí vánoce na tvdrdo.. ježíšek není!! neexistuje!! No někdy se o podobný výklad postarají i paní učitelky, ( vlastní zkušenost s vlastními dětmi..) A tak přeji všem dětem, at jim to kouzlo vydrží do nejdýl.. a jestli doma maj Santu, nebo klasiku , nebo bůhví jakou podobu osůbky, co dárečky nosí, je mi celkem u p…e Každý ať si vebere sám, jak mu to vyhovuje.. Pořád se dennodenně nad něčím co dělaj a maj jiní jinak jen pohoršujeme.. a to mě už nějak fakt unavuje.. Zvlášt v tuhle nádhernou a sněhovou zimu.. kdoví, jaká a jestli vůbec příště ještě nějaká pro mne bude.. Nic není jisté.. Hezký den

  2. lukrecia napsal(a)

    Dětem jsem potom, co souška učitelka provedla ideologický zásah a seznámila je s neexistencí nadpřirozena – včetně Ježíška – vysvětlila, že k tomu, kdo nevěří, Ježíšek nechodí. Mělo to svoji logiku a děti měly svůj čas očekávání. Říkala jsem, že Duch Vánoc obchází a kouká, co komu Ježíšek nadělí. Děti sice hodné nebyly, ale vnímaly kouzlo a dodnes chápou vánoční období jako vyjímečný čas. Pevně věřím, že je to nepřejde, i když teď už vědí, jak je to s Ježíškem. Do jejich rodin Santa hned tak nepronikne, i když nic proti němu. Každý máme svoje. A k lidem, kteří jsou natolik ujetí, že děti honem honem seznamují s krutou životní realitou můžu říct, že vždycky je dost podivínů, a komu není rady, tomu není pomoci.

Napsat komentář