Jak vypadá Ježíšek

Jednou jsem přemýšlel, jak vypadá Ježíšek, ten, co naděluje dárky. Dcera, pilný prvňáček, právě kreslila vánoční stromeček, chtěla pod něj nakreslit Ježíška a nevěděla, jak vypadá. Zeptala se mne na to.

No jo, jak vlastně vypadá? Jak je oblečený? V čem roznáší dárky? V nůši? Nebo je rozváží na saních? Má křidýlka jako andělíček? Je to klučina nebo už vousatý pán? Takové jsem si dával otázky, a nedovedl jsem na ně odpovědět.

Celé dětství jsem se pokoušel spatřit Ježíška a marně. Na Štědrý den jsem klíčovou dírkou tajně nahlížel do pokoje, kde stál stromeček. Uvidím Ježíška, jak přináší dárky? Pochopitelně jsem nezahlédl ani stín. Jenom večer se vždycky ozvalo zacinkání zvonečku, to když jsem byl právě odvolán od klíčové dírky. Poté se objevila maminka a volala: Už tu byl Ježíšek! A já býval zklamaný, že jsem ho propásl, a maminka slibovala, že ho příští rok určitě uvidím, protože Ježíšek teď moc spěchal, aby stačil roznést dárky i jiným dětem. Ale neuviděl jsem ho ani příští rok, ani další roky.

Dodnes vím o Ježíškovi jen to, co všechny děti, že roznáší dárky. Vůbec mi to připadá trochu zvláštní, protože o Mikulášovi, čertovi a andělovi víme úplně všechno, umíme je popsat a báječně namalovat, jako bychom se s nimi kdovíjak důvěrně znali. A ještě zvláštnější mi připadá, že slovutní i neslovutní malíři kreslili Ježíška v jesličkách v Betlému, nikdo však nenakreslil Ježíška roznášejícího pod stromečky dárky. Jeho podoba nám všem zůstává navždycky utajená. Takže dceři jsem neporadil. Krčila rameny a mlčela tak významně, jako že Ježíšek je a není.

Co bych jí vysvětloval, co bych ji zbavoval nádherné iluze, jen ať si ji sama jak balíček rok od roku rozbaluje až k pravdě. Vždyť na každého z nás občas dolehne velká potřeba malých tajemství a při veškerém pokroku a při veškerém našem vědění je dobré ona tajemství nechávat nerozpečetěná a ochraňovat si je.

Kdo z nás letos zacinká na zvoneček a zavolá: Už tu byl Ježíšek!? Ten náš milý Ježíšek, vždyť je mu letos právě tolik roků, jaký máme letopočet.

Komentáře

 1. JanaT napsal(a)

  Prvorozený: “Maminko, představ si, že Lukáš si myslí, že Ježíšek vypadá jako Santa Claus!”
  Maminka: “Jak si ty myslíš, že vypadá Ježíšek?”
  Prvorozený: “No, s tím červenobílým souhlasím, ale ty barvy má jinak rozvržený…”
  Maminka: “???”
  Prvorozený: ” Víš, spíš jako liška, taková veliká liška…”

Napsat komentář