Jak jsme světoví

Každé léto trávím dovolenou na některém z řeckých ostrovů, každé léto mám pocit, že jsem na Lipně, protože všude na plážích i v restauracích  a v hotelích potkávám a slyším Čechy.


Ale jen v jednom případě jsem našel také psanou češtinu – český překlad řeckého jídelníčku. Byl mi stejně prd platný, protože číšník česky neuměl a musel jsem mu prstem ukázat na číslo vybraného menu. Ale ta taverna byla už kvůli té češtině neustále  plná českých dovolenkářů,  zatím co v okolních sporadicky sedělo pár Řeků a Angličanů. Nu nešť, i Řekové jednou přijdou na to, že kdo ti nese peníze,  toho píseň zpívej.

To my, podnikaví Čechové, jsme jinak světoví. Dokonce až tak světoví, že už doma s češtinou nevystačíme. Projděte se centrem Prahy! Z nápisů na obchodech poznáte, že jste kousek od Londýna. Když jsem si šel tuhle koupit kecky, našel jsem jen outdoorovou a trekovou obuv a Fit for Fu. „Outoorové boty jsou na ven,“ vysvětlila mi krásná prodavačka asi v obavě, abych si je nekoupil  jako domácí pantofle. Fit for Fu nevěděla. Když jsem šel koupit ženě dárek, zabloudil jsem mezi make upy, anti-agingy, wanted rouge captivagingy, golden beuaty tinded sun gely a loreal pure zone perfekt-cleary a nakonec jsem koupil  sám sobě gillete anti-friction gel, protože se mi líbily krabička a slovo anti (mám rád všechno, co je proti něčemu). O terminologii užívané v popisech vlastností a v návodech na použití televizorů už ani nemá smysl psát.

Nechci vyzývat zahraniční výrobce k tomu, aby na výrobky vyvážené do Česka tiskli české nápisy. Pro desetimiliónový trh s úspornými opatřeními  by se to nevyplatilo. Dokonce mi ani nevadí, že se pražský obchodní dům Máj přejmenoval na My, což lze  česky číst jako že „my všichni“ nebo anglicky zase maj, tedy „můj“. Pamětník prvomájových oslav ví, že jde o utajený Máj, jen se to nesmí říkat. Jsem dokonce tak tolerantní, že bych snesl zglobalizování Máchova Máje. Třeba takhle:

Byl pozdní eventide,
first my,
večerní my,
byl love time.

Komentáře

 1. wbgarden napsal(a)

  Jo, jo, čistá hrůza. To já zase ešče pamatuju subotniky, kolchozy atd atd…..

  LOVETIME

  To byla pusa
  made in
  USA

  I když tvé tělo
  Světlano
  jinde prý bylo
  sdělano…

  http://dl.ziza.ru/other/092009/02/pics/012.jpg

Napsat komentář