Houbařská latina?

houby
Kde rostou houby? Často se říká, že rostou v kruzích! Máte takovou zkušenost?
 
Houbařská literatura praví, že podhoubí se rozrůstá do kruhu a uprostřed časem odumírá. Plodnice vyrůstají na okrajích mladého podhoubí. A proč uvnitř kruhu někdy ani tráva neroste? Protože podhoubí zkonzumovalo většinu živin v humusu a vypilo skoro všechnu vodu.
 
Podhoubí roste hodně pomalu, kruh se rozšiřuje o 10-12 cm za rok! Ony čarodějné kruhy, které někdy mají až 100m v průměru (tudíž si je vůbec neuvědomujeme), vznikají celá desetiletí.
 
Jak rychle rostou houby?S následující teorií přišel po čtyřicetiletém zkoumání Ing. Staněk z Protivína:
Pro růst hřibů je nejdůležitější déšť. Musí napršet nejméně 20mm, aby se na podhoubí začaly tvořit uzlíky – zárodky příštího úlovku. Teplota přitom nesmí klesnout pod 10 stupňů, jinak se proces zastaví.
 
Ale pozor! Hlavičky hříbků se objeví až 14 dnů po rozhodujícím velkém dešti. Pak celý další týden hříbková i muchomůrková embrya sedí v mechu a nevyrostou ani o milimetr.
 
Toto týdenní čekání by mohlo dostatečně uspokojivě vysvětlit pověru hříbkařů, že lidský pohled hříbka uhrane a houba už nikdy nevyroste.
 
Jedenadvacátý den po dešti se houby údajně začnou zvětšovat a závratným tempem růst.
 
Mě vždycky zajímalo, proč bych si nemohl hříbky vypěstovat doma. Nevím to dodnes. Vy ano?
 
(Pramen: Petr Hořejš – Péťa Vařič)

Komentáře

 1. Strejda OLIN napsal(a)

  Tady u nás letos nerostou a pochybuji, že letos ještě budou. Celé léto nezapršelo a lesy jsou suché na troud. Teprve nyní s příchodem mlh, mrholení a občasného deštíku by se mohly objevit.
  Proč se lesní houby nedají s úspěchem a ve velkém pěstovat nevím a také mě to už napadlo. Myslím, že je to prostředím, které se asi velmi těžko uměle vytváří.

 2. Lipka napsal(a)

  Ale v severních Čechách rostou. Víkend jsem strávila v Kytlici a tam rostou hned na kopci za chalupou mých kamarádů. Je pravda, že tam býval mokřad. Ale ten díky letošnímu suchu kapánek vyschl a tím pádem se stal živnou půdou pro houby. Paráda! Uvařila jsem houbový guláš a nasušila i do bramboračky, nebo na hovězí na houbách. Jupíííí!!!

  • Strejda OLIN napsal(a)

   Ano, např. ve Světlé p. Luží, na Šébru (což je od Kytlic kousek) a okolí hřiby rostly, jak mě o tom kamarád z Vdf fotkami informoval (a nasíral). Ale v CHKO Křivoklátsko, kde mám chatu, od června až dodnes nespadla téměř ani kapka a les byl vyschlý na troud. Některý rok jsem nasušil i 8 třílitrových sklenic hub. Loni jsem rozdával a rozdával, letos nenasušil a tak, jestli ještě nějaké nenarostou, budu mít do bramboračky a pod maso prd 🙂

Napsat komentář