Fox News: Zabijte Juliana Assannge

Předvánoční čas a slavnostní nálada zcela vytěsnila u nás z médií zásadní zprávu, a sice že americká soukromá televize, která má nyní v USA nejvyšší sledovanost, Fox News (patřící do skupiny Fox Broadcasting Company Ruperta Murdocha) odvysílala letos v prosinci v pořadu Follow The Money výzvu svého komentátora a řádného profesora na univerzitě George Washingtona Boba Beckela, aby byl zlikvidován zakladatel portálu WikiLeaks, který zveřejnil 250 000 tajných dokumentů ministerstva zahraničí.

Pan Beckel na adresu Juliana Assange doslova řekl: “Komu to (zveřejnění zpráv) škodí: americkým občanům. Způsob jak bychom se měli v takové situaci chovat je jednoduchý: přece máme speciální zásahové jednotky. Mrtvý muž nemůže žádné věci zveřejňovat. Takovýto typ je zrádce, porušil americký zákon. Tento typ by měl být zabit (toto slovo však bylo vymazáno, ozvalo se jen pískání). A to říkám já, který nejsem pro trest smrti, a přesto bych tohoto čubčího syna ilegálně zastřelil.” Jde o fatvu, na kterou se, pakliže zaznívá z arabského světa, pohoršujeme, obrácenou naruby!

Samozřejmě se po těchto slovech rozpoutala ve Spojených státech debata, ale analytici stanice Fox News, kteří byli ve studiu, s Beckelem souhlasili. Beau Dietl slova svého kolegy veřejně přivítal a mladší Joel Mowbray dokonce vyzval prezidenta, aby tohoto chlápka “stáhl z provozu”. Liberální publicisté jako například Amy Goodman naopak upozorňují na nebezpečí, která z takových výroků vyplývá, a říkají, že radikální pravice by nejraději zažalovala i The New York Times za to, že úryvky z tajných dokumentů zveřejnil. Pro filmového dokumentaristu Michaela Moora a levici vůbec je Assange svatý muž a považují ho za hrdinu. I renomovaný týdeník Time do poslední chvíle uvažoval o tom, že by zvolil Assange mužem roku, ale nakonec se rozhodl pro zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga.

Důležité otázky v této souvislosti položil v Americe časopis The New Yorker, když se optal: Co zásadního zveřejněné materiály přinesly? A za jakou cenu? Odpověď není jednoduchá, ale dle analytiků se zdá, že tyto dokumenty, na rozdíl od toho, co na tomto portálu bylo zveřejněno v červenci z Adfghánistánu, nic tak závažného nepřinesly!

V zahraničí slova, která zazněla na Fox News, žádný zřetelný souhlas nevyvolala a stanice byla překřtěna na fašistickou Fox News, i když samozřejmě krajní pravice i v Evropě s tím asi souhlasí, ale v médiích její hlas není slyšet. Je třeba zdůraznit, že v Evropě od dob druhé světové války nic takového ve sdělovacích prostředcích nezaznělo. Je ale rozdíl v reakci mezi katolickým jihem a protestantským severem. Václav Bělohradský říká: Jih demonstruje civilizační distanc k takovýmto výrokům, kdežto severu se taková slova více dotýkají.

Sám Julian Assange prohlásil, že se cítí být ohrožen a nejen on, ale i lidé, kteří s ním spolupracují. Ve Spojených státech bylo proti Assanagovi, který je Australan, zahájeno trestní řízení kvůli špionáži a spiknutí. Pan Assanage se v těchto dnech uchýlil do domu svého příznivce Voughana Smitha na jihovýchodě Anglie, kde se však kvůli trestnímu oznámení ze Švédska za sexuální delikty musí každý den hlásit na policii a na noze má připevněnou vysílačku, která dovoluje jeho neustálé sledování. Existuje podezření, že toto obvinění bylo uměle vykonstruováno.

Otázka, kterou si musíme položit my, zní: Proč komentátor Fox News veřejně prohlašuje, že má být někdo zabit? Zdá se, že způsob komentování této stanice jen potvrzuje to, co mediální analytici a sociologové již tvrdí dávno: XXI. století zcela proměňuje roli médií ve společnosti: zatímco celou druhou půlku XX. století média a hlavně televize společnost sjednocovaly a analyzovaly složitá témata, o kterých se druhý den doma i v práci diskutovalo, v XXI. století média jen baví a přinášejí jednoduché odpovědi na složité problémy, čímž společnost rozdělují a hybridní televize ji budou ještě více atomizovat, což bude mít za následek atomizaci celé společnosti. Volání po vraždě není nic jiného než takovou jednoduchou odpovědí. Z politické krajiny podle futurologů právě vinou této proměny médií zřejmě zmizí velké politické strany, silné odbory, vznikne mnoho nových politických subjektů a budoucnost bude zřejmě těžko předvídatelná. Propast mezi politiky a občany se bude asi zvětšovat, a tím by se mohl zvěšovat i prostor pro naši manipulaci a autoritářské tendence.

Komentáře

 1. Sasanka napsal(a)

  Ono je to možná mnohem jednodušší, pane Karle. I mnozí majitelé amerických soukromých médií dávají, zdá se, přednost pohodě, klídku a tabáčku před důvěrným seznámením se s praktikami CIA. Už jste viděl v Americe někoho vlivného, kdo by se veřejně zastal člověka, který údajně poškodil americké zájmy a ohrozil bezpečnost amerických občanů? To by bylo přece totéž, jako kdyby si pod sebou vlastní pilkou podřízl větev nebo dobrovolně strčil hlavu do oprátky. Proslulá americká svoboda a demokracie končí totiž přesně tam, kde by mohlo vyjít najevo, že to s tou svobodou a demokracií, zvláště jde-li o svobodu a demokracii strategicky, surovinově a jinak proamericky zajímavých světových “lokalit”, není zase až tak horké. Je přece mnohem snažší a výhodnější populisticky volat po umlčení rozkrývačů pravdy než otevřeně přiznat, že realizátorům mocenských zájmů Ameriky není žádná špinavost cizí. Julian Assannge nikoho nepoškodil ani neohrozil – jen ukázal světu pravou tvář současné americké zahraniční politiky. Možná cestou diskutabilní, ale lépe tak než nijak. Osobně bych mu dala medaili za statečnost a všechny volající po vraždě bych okamžitě obvinila z trestného činu a soudila je minimálně podle stejných zákonů jako vrahy samotné. Volat po trestu smrti pro někoho, kdo šíří pravdu, je mimořádně zavrženíhodné v každé společnosti – v údajně svobodné a demokratické Americe zvlášť!!!

 2. wbgarden napsal(a)

  Dovolím si zde drobně adhocnout, že amerika je ve válce, a nevím jestli existuje na světě aspoň jeden zákonik, který by za prozrazení důvěrných informací nepříteli nepožadoval absolutní trest.
  Ovšem tzv novinářské etika, je drobet jiné kafe, jak je jistě všeobecně známo.
  Doufám, že na tomto fóru nedojde v česku k tak oblíbeným vrahům z volstrýtu.
  Nevím, jak by se nám v tomto světě včíl žilo bez amerického policajta. Ideální to pochopitelně není a nikdy nebude, ale už pár tisíc let je známo, že po dědině po nocích buď chodí policajti nebo lumpové. Jiná varianta neexistuje. Líš pravda…
  Jinak, můj otec absolvent německých odtučňovacích táborů Osvětim a Buchenwald, dycky říkal – kdyby amíci hned po válce odtáhli z německa, tak ses synku možná ani nenarodil….
  http://www.shodka.net/attachment.php?attachmentid=26669&d=1244461918

  • Sasanka napsal(a)

   Milý wbgardene, také jsem si kdysi naivně myslela, že Amerika útočí se spojenci na jiné země s jediným cílem – odstranit diktátory, nastolit pro lid těchto zemí svobodu a demokracii a ochránit svět před fanatickými šílenci. Ovšem pouze do chvíle, než jsem prozřela a pochopila, že hlavním cílem těchto konfliktů je ovládnout místní těžbu ropy a zajistit odbyt pro vzkvétající americký zbrojní průmysl. A poté i pro další americké firmy, které válkou zpustošenou krajinu půjdou hromadně obnovovat a na této obnově budou nehorázně bohatnout. Račte si všimnout, že Amerika je ve válce s někým skoro stále. Proč? Možná to bude tím, že pomineme-li bratrovražedný boj Severu proti Jihu, žádné opravdové válečné hrůzy na svém území nikdy nezažila. A proč ještě? Protože bohaté americké zbrojařské koncerny úzce spjaté s nejmocnějšími Američany a s nejvlivnějšími špičkami americké politické scény nebudou přece chudnout kvůli něčemu tak nepodstatnému, jako jsou lidské životy, že???!!! A je úplně jedno, jestli jsou to životy vlastních nebo nepřátel. A když Amerika náhodou ve válce zrovna není, usilovně hledá záminku, jak nějakou roupoutat. Za každou cenu. I za cenu obětí z vlastních řad. Jak mimo jiné před pár dny právě doložil světu Assannge. Julian není žádný špion. Je to velmi šikovný a inteligentní hacker, který si jako jeden z mála dovolil Nejmocnějšího z Mocných pořádně klepnout přes prsty. Roli světového policajta na sebe Amerika vzala svévolně a nechová se zrovna jako policajt, který by si zasloužil vyznamenání. Dobrý policajt by totiž v zájmu takzvaných “vyšších cílů” nesnesl jako sice politováhíhodný, ale zcela přirozený vedlejší produkt mrtvé civilisty a nesmírné válečné utrpení těch, kteří ve válkou zmítané zemi žijí a o kterém my, s modrým nebem nad hlavou, nemáme ani ponětí. A také by nikdy ani na chvíli nezauvažoval o tom, že by mohl vědomě obětovat členy svého mužstva. Nemám nic proti Americe jako takové a jejímu lidu. Mám jen plné zuby americké zahraniční politiky a její dvojaké hry!!! Cizí vojska nepatří bez pozvání na žádné územní – ani vojska ruská, ani ta americká. A pro jistotu ještě douška – jsem pravicového smýšlení, nejsem komunistka. 🙂

 3. Sasanka napsal(a)

  PS: Příteli wbgardene, smím-li Vás tak oslovit, jak můžete napsat slovo Amerika s malým “a”…???!!! 🙂 To by Vám, příteli, Američan nikdy neodpustil… 🙂 🙂 🙂

 4. Peggy napsal(a)

  Tak ještě naposledy, už ale letím.. Sasanko, v mých psaních si užijete.. s vaší přesností, já totiž jedu a na klávesnici ani na to, co po í zůstává na monitoru nehledím.. tečky čárky, velká malá, tvrdý, měkkký, tak pokud tak, tak se budu muset tedy po anglicky klidit já.. já měla za to, že mi to mí milí odpouští a že to nemám jako mluvncký svičení, ale sypu ze sebe všechno divoký.. :-)Všímáte si sasanko? Smajlík!!! hezkej den:-) bude nám spolu fajn, snad si zvyknete, i když nevím,i takoví někdy nebyli.. chce to silnější náturu..:-) Smajlík!Krásný nový rok, už fakt končím a Sasanko, nenechejte se probůh nějakou blbkou Peggynou odradit, jste tu dlaeko větším přínosen, než mý bláznivý plácání, to myslím naprosto vážně. Fakt.hezkej den

 5. Sasanka napsal(a)

  Nebojte, Peggy, nejsem cenzor ani korektor. To “a” není kvůli pravopisu. To já si jen přátelsky rýpla do wbgardyho kvůli té “velikosti” Ameriky. 🙂 Jinak v pohodě – nejsem z cukru. Průtrž mračen mě nerozpustí, kroupy neumlátí. Nebojím se bouřky ani Satana, bojím se jen zlejch lidí… A ty tu, zaplaťbůh, nejsou… 🙂

 6. Peggy napsal(a)

  Jé to bylo pohlazení, krásný, já si tak milý lidi ani kolem sebe nezasloužím, Sasanko, už teď jste rozsvítila slunce zlatou hlavičkou v jarním trávníku, jojo, máte pravdu, jsou tu všichni, co mají moc hodnou duši, nemusíme si vždycky mazat med kolem pusy, upřímnost je příjemnější, ale vážně, nevím o jediným,kdo by nebyl fajn. Naposledy! 🙂 Smajlík Sasanko, :-), zavírám, je krásně a já dnes ještě nebyla venku, musím i nějakou tu nálož na zítřejší orgie nakoupit.. Milásasanko, těším se další, chytrý a skvělý komentáře, jsem pyšná, že i mezi námi babami, jsou ty, který jsou v bystrosti a vědomosti rovnocenný chlepům. (já k nim nepatřím, ale nevadí mi to, co už, třeba mám zase jiný přednosti, chichi.. ) zapoměla jsem ještě dodat, že nejen chytrý, ale i vtipný mám ráda.. Ssanko, jste ten nej výběr!! chichi, už mažu, já vím, jájsem děsná, aleto se zlou duší taky nesouvisí, hezký denúplně všem a všude! vaše Pegg

 7. wbgarden napsal(a)

  Drahá Sasanko, právě jsem doběžkoval svoji desítku a tak ve stručnosti než dopiju kafe.
  Kdybych to býval jenom tušil, že vám budu působiti újmobolení, tak bych se jistě tu konkrétně třeba polepšil, ale v globále musím zde místopřísežně konstatovat, že já jsem dycinky si psal, tak jak jsem chtěl neb jsem se tím svým písmenkováním většinou extra nikam necpal. Ešče furt spíš preferuju realitu než virtualitu. Vím je to drobet pubertální, mám teda už na to taky věka včíl, že, ale na druhé straně již od pozdního dětství jsem měl takový zlozvyk drobný.
  Vždy když jsem byl strkán do společnosti, dopravního prostředku atd, skoro vždy zablábolil jsem hned něco velmi nespisovného, a pokud byla ve zmíněné entitě přítomna úča, spolehlivě se ozvala. A já hned věděl s kým že to jedu v autobuse. Dobré ne.
  Samozřejmě že to nemusela být jenom úča, někdy stačil i jiný krasoduch či politruk tenkrát.
  Jo a jinak jsem začínal s internetem v dobách, kdy na nějakém tom velkém či malém písmenku se příliš nebazírovalo, a někdy to ani nešlo….
  Včíl stran té Ameriky s velkým a. Bydlím ve lhotě a do všelikých generálních štábů pochopitelně nevidím, ale jedno je mi jako primitivně praktickému člověku zcela jasné. To celosvětové policajtování něco stojí, jenom ty životy těch mladejch kluků, a ty energozdroje nedají pokoj nikomu. Si pište. Takže jsem docela rád, že se tyto ocitají v rukách, ne těch samozřejmě nejdokonalejších, ale aspoň těch, se kterýma je kloudná řeč semotamo i demokratická. Protože místa která opouštíme obsazuje přece nepřítel, jak jistě všeobecně známo a nejsnadnější způsob jak ukončitt co nejrychleji válku, je tuto prohrát. Děkuji, konec tzv západní civilizace rozhodně nechci. A o hloupý komunismus už jistě dávno nejde. To enem v česku ešče pár zastuzených poštěkává…
  Tož tak ve stručnosti, dám relax v kamenolomu. Jen tak v rámci anonymity zde probírané např…
  http://wbgarden.com/nove/wbgarden%20jak%20se%20vede%20sousede/album/slides/jak%20se%20vede%20sousede%2039.html

 8. Sasanka napsal(a)

  Věru, hezké kamínky, wbg… 🙂 Hezká zahrádka… 🙂 Čert ví, zdali by se mezi čarověníky dařilo i sasankám…??? 🙂

 9. wbgarden napsal(a)

  Sasanko, vy jste spíš anemone nemorosa, sasanka hajní, jedovatá, či anemone blanda, sasanka sličná, téměř rozkošná ?
  Jinak mé oblíbené kamínky, šutry a balvany jsou, jak je jistě všobecně známo, na zahradách symbolem věčnosti.
  I když sem tam se dá na zahrádce objevit leccos zajímavějšího než nějaká věčnost, že… PF 2011
  http://dl.ziza.ru/other/082009/04/pics/049.jpg

  • Sasanka napsal(a)

   Já vám nevím, milý vbgardene. Okukuji se ze všech stran, dokonce i na rub se obracím, a řekla bych, že budu asi nejspíš kříženec všech anemone. I když, čistě vizuálně vzato, sličnost a rozkošnost zůstaly nejspíš kdesi v říši za zrcadlem. 🙂 Té jedovatosti v sobě nepochybně krapet shledávám. Je to moje vakcína, kterou se pravidelně naočkovávám, abych se učinila imunní vůči mnohem zhoubnějším jedovatostem, které na mne dnes a denně ze všech světových i politických stran vytrvale útočí. 🙂 Asi úplně nejblíže mám ale k anemone coronaria. Ta je totiž nejvhodnější k řezu. A do mě si už delší čas také každou chvíli někdo s gustem “řízne”. 🙂 Vše nej do roku 2011 přeje Vám i Vašim čarověníkům trochu pořezaná, leč vstříc vítězství dobra, lásky, moudrosti a zdravého rozumu neochvějně kvetoucí Sasanka Křížená. 🙂

   • Jan Krůta napsal(a)

    Sasanko, ty jsi další barva duhy na Brejlích! Vítám Tě do rodiny! Moc pěkné a chytré psaní!

 10. Sasanka napsal(a)

  Díky, Honzo. Je pro mě ctí být součástí něčeho tak uchvacujícího, jako je duha, a něčeho tak duši laskajícího a mysl tříbícího, jako je duha obrejličkovaná… 🙂

Napsat komentář