Fenomen jménem burčák

Dočetl jsem se, že společnost Chateau Lednice chystá instalace nového přístroje burčákomat. V ní se bude uchovávat nedokvašený mok v nízké teplotě a zákazník si ho nechá dokvasit doma, kdykoliv se mu zachce. Stačí vytáhnout láhev z lednice a nechat proces kvašení dokončit.

Výrobce si slibuje, že se tím omezí prodejci u silnic, kvalita jejichž moku často připomíná spíše mrkvovou šťávu.

Určitě se vzedme vlna pravověrných, kteří budou popravdě obhajovat ono ve sklípku vytoužené čekání na „probuzení“ vinného moštu.
Ale pokud na burčákomatech bude podepsána firma, bude označena odrůda, případně vinařství a zákazník bude vědět od koho nakupuje a kam se obrátit s případnou reklamací, spousta lidí má šanci dostat se k dobré kvalitě a nebýt okrádána. Vinaři navíc ochrání své jméno, protože už dávno neplatí, že blbí Pražáci budou mlaskat i nad „třeťákem“… (Včera jsem v jedné z velkoprodejen viděl krásné balení čtyř sedmiček zahraničního červeného za 100 Kč…)
Vypráví se, že na jednom prodejním stánku s “burčákem” u silnice visela obrovská cedule:
BURČÁK 50Kč,  BURČÁK ARCHIVNÍ 60Kč. 🙂

Burčákomaty se značkou Chateau Lednice? Proč ne?

Komentáře

 1. Maya napsal(a)

  Když jsme u té Lednice.
  Asi před rokem skoro přesně na den mi volá můj přítel, zda se může zastavit, že jede z jižní Moravy a má to po cestě, že by potřeboval pomoci. Samozřejmě jsem souhlasila. Když slyším známý zvuk motoru vyběhnu před branku a úplně zcepením po té, co jsem to uviděla. Okna ze vnitř celá rudá, můj přítel také. Jen mě zmátlo, že se směje. Když otevřel, ihned jsem poznala, že to asi fakt nebude vážné.Těžká vůně vína se na mě vyvalila a poté přítel rudý jako rak. Za jízdy mu bouchl červený burčák a pěkně mu to auto zaneřádil. Jelikož nejsou stěrače ze vnitř, měl rukou udělaný průzor, aby trochu viděl. Oddechla jsem si, že to není krev, ale čištění bylo šílené a ten puch byl cítit ještě za půl roku, co přijížděl…
  Takže jsem ten rok červený burčák neochutnala..:-))

 2. Ondra napsal(a)

  Na burčák koupený u silnice mám jen jednu vzpomínku.Jeli jsme za kamarádem na víkend do kempu a já jsem cestou neodolal a jednu petku jsem koupil. Z celého výletu si pamatuju hlavně noc, kterou jsem proseděl na záchodě. Naštěstí byl záchod hodně popsaný a pomalovaný, takže jsem se naučil spoustu pěkných básniček. Jednu si pamatuju do dneška:
  Dřevorubec v lese kácí, sekne se a vykrvácí. Marně svírá pěstičky, nemá krevní destičky.

 3. Eliška napsal(a)

  jo burčák !!! Jednou jsme něco vyřizovali ve Vrchlabí a mimo mne jel muj zeť a syn , který řídil. Ve Staré pace mám letitou přítelkyni a byl čas tak jsme si to k ní zamířili. Po příjezdu k ní jsme navštívili její přátelé kteří onen mok vyráběli.A řeknu vám ten byl!!!! nešizený, silný a lahodný . Syn okamžitě hodil zpáteční řízení na zetě a dali jsme si nejdříve decánek , pak druhý a už nebylo potřeba dál počítat. Zeť nám záviděl a touha se napít a ochutnat něco jiného než sodovku byla tak silná , že jsme se rozhodli zůstat na noc.Chlapi burčákovali až najednou je vidím jak jdou do zahrady , kde byla samá zelenina a syn zalehl v kapustě a zeť v porku. I my s kamarádkou jsme měly prima náladu, nasmály jsme se a hoši se po hodině probrali , dali si pořádné kafe a začli grilovat a burčákovat na novo. Druhý den jsme odjížděli v dobrém rozmaru a s několika pet lahvemi burčáku. Dnes jsem byla v tesku a tam též prodávali v jednom stánku , moravský , litránek jsem si zakoupila. ten je…..

Napsat komentář