Extra kousek Berousek

V cirkuse jsem byl do dneška naposledy někdy před třiceti lety. Tenkrát jako špunt jsem z toho byl docela u vytržení. Všechno mi připadalo neskutečně obrovské.

V sobotu jsem pod šapitó zavítal znovu. Už jako táta, s osmiletou dcerou a partnerkou. Když jsem usedal, zdálo se mi všechno takové komorní, malé. V Praze na Chodově rozbalil svůj cirkusový stan slavný rod Berousků. Abych řekl pravdu, doufal jsem, že se to bude dceři líbit. My dva dospělí šli spíš jako doprovod, který to tam bez problémů přetrpí.

 Jenže světe div se, my se bavili. A parádně. Tleskali jsme úplně stejně, jako další lidé, kteří dění v manéži někdy sledovali s otevřenou pusou. Už v průběhu toho představení, které s pauzou trvá dvě a půl hodiny, jsem si uvědomil, jaká je to pro jeho aktéry dřina. Za vším stovky hodin tvrdé práce, dokonale sehraný tým. A skoro každý v té show hraje minimálně tři role.

 Odcházeli jsme příjemně pobaveni všichni tři. Fakt jsem rozhodně nelitoval těch dvou stovek za jeden lístek (dětské jsou levnější). Když to srovnáte s přiblblým multikinem, kde je kromě filmu vrcholem kultury nekřesťansky předražený kýbl popcornu, tohle je fakt jiná káva. Nebo spíš jiný level, jak se to teď moderně říká :-).

 Cirkusáctví se u Berousků dědí z generace na generaci a Jiří junior, coby současný direktor, to dělá parádně. Kromě toho, že jako krotitel předvádí neskutečné věci se slonem, stádem koní a samozřejmě medvědy, tak je to famózní žonglér. Žongluje s basketbalovými míči a také tenisovými raketami. Ano, tu show s raketami jste viděli na Nově v Talentmanii.

 A dnes večer tam tenhle borec bude znovu, tentokrát s medvědicí Mášou. Asi mu pošlu esemesku. Není to můj kamarád, ani známý. Ale nějak si mě získal. Asi proto, že to svoje řemeslo dělá s láskou. Když se vám na konci představení s dalšími členy souboru klaní, cítíte, že to myslí upřímně. Takže hodně štěstí. U mě jste, Berouskové, vyhráli už v sobotu.

Komentáře

  1. Jan Porizek napsal(a)

    Přidávám se k potlesku a volám: Berouskovi umííí… Býti dobrým cirkusákem, to neokecáš! Národní cirkus Originál Berousek patří k našemu národnímu pokladu. JP

  2. Petrpavel napsal(a)

    Věřte, nevěřte, donutil jste mě se trošinku zastydět. Cirkus máme (ještě do 28-ého) pěšky 10 minut a mě doteď ani nenapadlo jít se podívat…. Jak píšete, na první pohled přetrpět. Ale jsou věci, kteé by člověk měl. Půjdeme. Ale kterou vzít vnučku : tu dvouletou nebo tu patnáciletou? Asi vezmu tu nejmladší, svou manželku 🙂

  3. Eva napsal(a)

    p. Berousek s Mášou postupují dál a já jim to moc přeju. I tu novou tribunu jim moc přeju. Škoda jen, že si Máša kousek “neuždíbla” toho libového frajera Leoše Mareše. 🙂

Napsat komentář