Expedice do ZOO

(O fotovoltaice, lidských právech a podobných jen zdánlivě zcela nesouvisejících věcech)

Pro pochopení českého charakteru a událostí v české kotlině není třeba žádného speciálního vzdělání. Musíte dobře znát Švejka a brilantně ovládat Rychlé Šípy. Forbíny Voskovce a Wericha jsou už na ústupu, schopnost kompletní citace díla Našeho Velikána Járy da Cimrmana je nezbytná. Pro pochopení situace kolem fotovoltaických elektráren není zapotřebí hlubokého ekonomické vzdělání, zcela postačí znalost známé povídky Šimka a Grossmana „Expedice do ZOO“.

 

V případě fotovoltaických elektráren jde z laického úhlu pohledu zhruba o toto:
Česká republika má podle směrnic EU za povinnost dodat do sítě určité množství energie z tak zvaných alternativních zdrojů. Alternace větrníky se příliš neujala, protože na každém brdku, kde se měly začít větráky stavět, se náhle vyskytnul do té doby na daném stanovišti zcela neznámý tetřev hlušec či jiné exotické zvíře, a to v přímé závislosti na existenci rekreačních chalup té které úřednice z nejbližšího magistrátu.  Tudy cesta nevedla, i bylo nutno hledat něco, co by ČR od penále Komise EU uchránilo. Na řadu přišly solární panely, zařízení to relativně jednoduchá, náročná pouze na plochu, kde je postavit. A na tom, jestli svítí nebo nesvítí. Stát řekl hurá a připravil zákon o tom, že bude vykupovat elektřinu z těchto zařízení za obzvláště výhodných podmínek, velmi příznivých cen a tyto bude garantovat dalších 20 let.  Protože některým nejmenovaným státním úředníkům se to zdálo málo, přihodili pár kaček za vykupovanou kilowatthodinu, aniž by udělali rozbor ekonomického dopadu na cenu pro spotřebitele potažmo státní rozpočet.

I povstali chytří čeští inženýři, uchopili kalkulační přístroje a zjistili, že za takto nastavených podmínek jim s potěšením půjčí na fotovoltaickou elektrárnu každá banka, která není úplně padlá na hlavu: splácení úvěru bylo garantováno v podstatě státní zárukou.  Jediným problémem se stalo sehnat dostatečné množství dostatečně vhodně skloněných polí, na kterých by bylo možno panely postavit, následkem čehož se řada realitních kanceláří z toho shánění zcela pomátla na rozumu. Na základě vystanuvšího realitního boomu se rovněž napakovala řada osob, které měly třeba jen to štěstí, že vlastnily příjezdovou cestu k žádaným polím. Malý Český Člověk rovněž vymyslel další brilantní kšeft, totiž kšeft s blokací vykupování elektrického příkonu, (v podstatě smlouvu o smlouvě budoucí, že ČEZ musí odebrat určité množství energie), což byla další podmínka nutná pro získání úvěru. Lidé, vlastnící pozemek po zbořeném kozím chlívku na dvoře, si blokovali dodání příkonu o velikosti půlky Temelína. V jednu chvíli to podle zarezevovaných příkonů vypadalo, že území České republiky se záhadným topologickým efekem rozrostlo o kompletní rozlohu Sahary, jejíž povrch již JE kompletně pokryt fotovoltaickými elektrárnami. Vypadalo to, že i Saúdská Arábie s Kuvajtem dohromady nám budou moci naše energetické zdroje jen a jenom závidět.

Za této situace bylo ovšem jen otázku času, kdy se na horizontu objeví další pořádný průšvih. A ten čas nastal takhle s podzimkem 2010, kdy si Energetický regulační úřad a potažmo Strana a Vláda spočítaly, že kvůli drahým výkupním cenám elektřiny z fotovoltaiky stoupne cena elektřiny po velko i maloodběratele takovým způsobem, že to zavání další defenestrací, tentokrát ze Strakovky a Malostranských paláců obývaných našimi lepými zákonodárci přímo do Vltavy.

I jala se Strana a Vláda mudrovat, jak z té šlamastyky ven, neb Vltava je studená a vládnutí takové pěkné. Rozhodli se tedy, že milým fotovoltaikům, kterým před tím tak pěkně štědře nasypali (aby zase oddálili ten průšvih s těmi alternativními zdroji) pěkně vezmou u úst a prostě nedodrží ten zákon, ve kterém vypočetli, jakým způsobem a za kolik budou od nich elektřinu z těch slunečních elektráren vykupovat. Nóóóó, bóóóóžinku, no tak dostanou o nějakých 26% míň a nazve se to „dan z tržby“. Což tedy, mimochodem, je daň, kterou soustava našich daní naprosto nezná – totální nóvum, legislativní antiobjev roku a horký kandidát na Antinobelovku za ekonomii. Prostě bez ohledu na vaše náklady, milí topiči elektrárenští, vám sebereme 26% z toho, co vám kdo (tedy my) zaplatíme. Vy máte sice po žížalkách,  ale my z toho zaplácnem u díru v cenách elektřiny a narvem to ČEZu aby moc neječel a nezdražil ty ceny konečným spotřebitelům.

Jenže, jak již psáno v Bibli „po ovoci jejich poznáte je“, aneb, průšvih průšvihem neodstraníš, alébrž eskaluješ.  Čímž se dostáváme ke shora avizované české klasice: jak známo, třídní učitel jedenáctiletky z Pyšel, doktor Zelí, neváhal u okénka ZOO brilantním postupem přesvědčit prodavače vstupenek o poskytnutí slevy, když tuto uplatil známou zelenou stokorunou s Hradčanami, tedy částkou několikanásobně součet poskytnutých slev převyšující.

Stejně jako Dr. Zelí si počíná i náš drazemilovaný stát. Jestliže žák Pelnář přiložením ucha na pěšinku rozpoznal, že v 17:05 se objeví hroch, nemusíme my, občané České republiky ani tisknout ucho na chodník vedoucí k sídlu České fotovoltaické průmyslové asociace (tak zvaný CZEPHO), abychom slyšeli mohutný dusot desítek advokátských bot, deroucích se k zastupování fotovoltaických elektrárníků. Protože každý advokát, který sepíše jen trochu slušnou ústavní stížnost, případně pár dalších žalobiček, nemusí dělat nic jiného než dát si nohy na stůl a čekat, až mu přičiněním totální právní ignorace české vlády přifrčí mastné palmáre ze státní kasy. Stejně tak jeho klienti mohou pouze s naprostou jistotou očekávat úhradu kompenzací za vzniklé újmy. Heslo „Nechci slevu zadarmo“ tak bude zase jednou naplněno.

 Ačkoliv se to na první pohled nezdá, tyto jednoznačné právní závěry vycházejí ze skutečnosti, že Česká republika je vázána k dodržování Úmluvy o lidských právech a základních svobodách. Dodatkový protokol č. 1, článek 1, totiž garantuje – a to i právnickým osobám – právo vlastnictví majetku. Ochranu však nepožívá pouze vlastnictví, které je fyzicky drženo, ale i takové vlastnictví, jehož nabytí je důvodně očekáváno. Neexistuje důvodnější očekávání než to, které vychází z řádně přijatého zákona. Judikatura Evropského soudu pro lidská práva je v tomto ohledu naprosto jednoznačná, desítky let zcela konzistentní a tímto způsobem je judikováno i několik rozhodnutí přímo proti České republice, zejména v souvislosti s restitucemi.

Jestliže Česká republika skutečně sáhne ke krokům, které avizuje, pak musí počítat i s tím, že jej ESLP velmi tvrdě postihne i pro nedodržení dalšího zcela zásadního právního principu, totiž předvídatelnosti práva a zákazu retroaktivity.  Předvídatelnost práva spadá pod ochranu spravedlivého procesu a spravedlivého posouzení věci dle čl. 6 odst. 1 Úmluvy.

Na závěr dlužno ještě připomenout, že judikatura Evropského soudu stanovila, že pokud vznikne porušením lidských práv škoda, má být v zásadě zhojena dle starořímské zásady „restitucio in integrum“. Tedy poškozenému se má zaplatit tolik, aby výsledek byl, jako kdyby ke škodě nedošlo. To znamená, že stát vposledku zaplatí vše, co nyní ušetří a veškeré náklady a výdaje k tomu…. Čímž se opět dostáváme k tomu úsloví „nechci slevu zadarmo“.

Jaké z toho všeho plyne ponaučení? Protože po všech těch Nomurách, CET 21, Diag Human a dalších je možno důvodně předpokládat, že vláda  a to jakékoliv politické orientace) je naprosto nepoučitelná, nezbývá, než si z toho vzít poučení sám pro sebe: já osobně si jdu nastálo domluvit podnájem ve Štrasburku, neboť jak se mi to tak jeví, v následujících letech tam budu pobývat podstatně častěji než v matičce své stověžaté.  Do Prahy se však promptně dostavím v okamžiku, kdyby náhodou mělo přece jen k té defenestraci dojít. Třeba i má dělně přiložená ruka pomůže víc než právní argumenty, které jsou ke škodě nás všech vládou opět jednou oslyšeny.

JUDr. Klára A. Samková, Ph.D., advokátka

Komentáře

 1. Peggy napsal(a)

  Tenhle brilantní výklad paní Kláry, jsem přečetla, jako každý její pasní se zájmem. Nebudu zatloukat, že ji obdivuji, a že mě, jako naprostému lajkovi ve věcech páva, uniká spousta fíglů..:-) Leč jedno máme asi společné. nemusím byt zdeleka tak nabití, abych neviděla, že je pěkná “sviňárnaů. napřed něco určít, slíbit, uzavřít jisté dohody, pravidla a zákony a pak, protože mi dojde, že mi nevyhovují, všechny zrušit.. A myslím, ostatně to KS zmiňuje, neděje se poprvé, naopak, stává se pravidlem. Jenže.. Kdoj je stát? o kom je pořád řeč! Dop…ele, to jsem i já, každý z nás, každá babak i děda důchodce, každý zdravý a výkonný občan, který pracuje a dnes se už moc nedá říct, že by se někdo moh jen tak v zaměstnání flinkat, ve většině, se jede od nevidím do nevidím.. Jinak naschle, na pracáku..:-)
  A souvislosti dál, není třeba psát, na to jsou jiní, jsem jen baba , co má ještě kousek zdravého, selského, doufám, že mi do smrti vydrží, i když je to občas fak dost těžký..A tak pak, koho by to nes..o, (asi jen Wb si pochvaluje naprosto všechno), když ti, kdo v tom státě maj zase za svý zaměstnání, hospodařit, dělaj svou práci tak, jak už ani ten nejneschopnější zaměstnanec v nějaký dnešní firmě.. Padáka nedostane, jen možná za čtyři roky, ještě lepší flek.. a občan si tak maximálně povzdychne, protože co s tím..A zdraží se další kolo, ubere se kde to jde a díra se zalepí, a mezi tím, ejhle, vykoukne na nás jiná.. Tohle až zas tak moc o korupci asi nebude.. A paní Šiklová, může psát další naivní výzvy, děkujeme odejděte! Může vzít sebou případně na nějakou živější demonstraci i Václava, ten se vždycky hodí, panebože, a jedeme, jedeme.. Není to mý stěžování, jen by bylo divný, tvářit se vesele, jako někteří pořád pobavení..Nejsem, už proto, že optimistických zpráv, z týhle oblasti není.. Bude? Nejsem pako, ale fakt by mě někdy pobavil alespon nějakej fantastickej sen, kdy stojí všichni, co v hospodaření našich novodobých vlád neuspěli, stáli na pracáku ve frontě.. Kalousek ba nmoh tu frontu zahájit a chodit pro přídavek.. Je to vůbec možný? Je!!!! Tak nic, já si jen zas naběhla, díkypaní Kláře, kterou ráda čtua je to chytrá baba, což mi moc imponuje.. Mějte se pěkně, jdu se zas zabalit do mýho obyčejnýho dne, obalit se vatou sněžení, tam ta bída vládnutí nedolehne.. Ale to je vlastně taky smutný, že? Jako pštros v písku.. Bohužel. Já doufám v tu evoluci..:-) i kyž, nevím, ale kdoví, třeba ji už ani potřeba nebude, víte jak,svět blázní a tak kdoví..Zpátky na stromy, nebo jak Vlasta r. do trenek.. hezký den, tad je, krásný, Ladovský!

  • Lex napsal(a)

   Milá Peggy,
   přece víte, co říkal ten starý rabín na smrtelné posteli – „Všechno je jinak!“. A já si dovolím dodat, že nemusí být úplně všechno jinak, stačí, když z celku je jinak jenom něco, a pak je vlastně i ten celek jinačí, není-liž pravda?
   Klárka Samková je excelentní advokátka, o tom žádná. Ale nikdy nikdo nejsme „komplet“, třebas ve svém článku neúmyslně nenapsala všechno, co být napsáno mělo.
   Tak je to i s tou fotovoltaikou.
   Proto si dovolím tu zavěsit svůj komentář, který jsem připojil pod onen článek na blogu Kláry Samkové http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/klara-samkova-vesela-.php?itemid=11480, a pak ještě připojím pár slov:
   „Nebudu oponovat autorce, protože se jistě lze nadít scénáře, který popsala.
   Jenže věci se mají poněkud složitěji. On totiž ten zákon z roku 2005 o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie při stanovení cen za vykoupenou elektřinu a při stanovení výše zelených bonusů a při jejich dvacetileté garanci (s možným snížením z roku na rok maximálně o pět procent) vycházel z kalkulací nákladů tehdy platných. Zákonodárci nepředpokládali, že v roce 2008 a 2009 dojde ke skokovému snížení těch nákladů na pořízení fotovoltaické technologie zhruba na jednu třetinu, čímž se z tohoto podnikání stane český Klondike. A to už není, řekl bych “košér” očekávání budoucího vlastnictví. Stavitel takové elektrárny NEMOHL očekávat, že stát zůstane stát jako kráva, čumět s otevřenou hubou a nechat se takto dojit ze scvrklého vemene. Nevěřím, že ESLP je na hlavu padlý.
   Naproti tomu jsem zcela přístupný myšlence, že na hlavu je padlá tato vláda a její famiglia 118, která je způsobilá debilním zákonem tu katastrofu na náš erár přivodit. Nebudu ten Kalouskův nebo čí zákon studovat, abych posoudil, zda ty předem vyhrané žaloby spustí. O čem jsem ale přesvědčen, je skutečnost, že kdyby byl postaven na ekonomických kalkulacích, které by zohlednily pokles cen technologie od roku 2008/2009 a stavitelům elektráren poté by garantoval umořování nákladů a zisk jaký předpokládal zákon z roku 2005, asi by se žalobci mohli jít klouzat.
   Ale jak říkám, nevím, jak se zákon s problémem vypořádal, nebudu to studovat, v tomto ohledu důvěřuji autorce. 06.12.2010 10:26:09“
   Peggy (a ti z vás, koho to zajímá), ten zákon o podpoře …. č. 180/2005 Sb. ve svém ustanovení § 6, kterým se stanoví pravidla pro určování výše cen za elektřinu z obnovitelných zdrojů a zelených bonusů, mj. říká – cituji „(1) Úřad stanoví vždy na kalendářní rok dopředu výkupní ceny za elektřinu z obnovitelných zdrojů (dále jen “výkupní ceny”) samostatně pro jednotlivé druhy obnovitelných zdrojů a zelené bonusy tak, aby
   a) byly vytvořeny podmínky pro naplnění indikativního cíle podílu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů na hrubé spotřebě elektřiny ve výši 8 % v roce 2010 a
   b) pro zařízení uvedená do provozu
   1. po dni nabytí účinnosti tohoto zákona bylo při podpoře výkupními cenami dosaženo patnáctileté doby návratnosti investic za podmínky splnění technických a ekonomických parametrů, kterými jsou zejména náklady na instalovanou jednotku výkonu, účinnost využití primárního obsahu energie v obnovitelném zdroji a doba využití zařízení a které jsou stanoveny prováděcím právním předpisem,….”
   Všímáte si – aby bylo dosaženo PATNÁCTILETÉ doby návratnosti investic….“
   Jenže ono snížení cen technologií na instalovanou jednotku výkonu po roce 2008 bylo tak markantní, že ta doba návratnosti se násobně zkrátila, takže při požadovaném zachování dosavadních výší výkupních cen a zelených bonusů se z fotovoltaiky stalo nejlukrativnější ze všech podnikání v Česku. Kde se na to hrabou drogy nebo obchod s kradenými auty. To je, oč tu běží.
   Použil jsem pojem „český Klondike“. To není přesné. Ve skutečném Klondike záleželo na štěstí, jestli ten zlatokop přišel k ohromnému majetku, anebo šel domů s prázdnou. Navíc i ten, kdo zbohatl, nezbohatl na něčí úkor, ale tím, že ze země vykutal nuget, který by tam jinak ležel, nebo by ho vykutal někdo jiný. Ale naši milí zlatokopové z fotovoltaiky se rozhodli zbohatnout z nás, z té masy obyčejných daňových poplatníků či spotřebitelů zboží obohaceného o vyšší ceny elektřiny.
   Držím palce, aby zlatokopové z české fotovoltaiky své případné pře prohráli. Je to totiž nemravné. Hrubě nemravné.
   A jak vypadá „český Klondike“ v grafu – takhle http://www.eru.cz/
   Podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkové výrobě elektřiny v EU v jednotlivých státech vypadá takto http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&init=1&language=en&pcode=tsien050&plugin=1
   K tomu dodávám, že v ČR máme DRUHOU nejvyšší cenu elektřiny v rámci celé EU. Kdyby nedošlo k snížení výše těch „zlatých nugetů“, měli bychom jasně nejvyšší cenu.
   A konečně, chcete-li si přečíst skutečně kvalifikovaný článek, máte možnost zde – http://energie.tzb-info.cz/fotovoltaika/6815-fotovoltaika-ode-zdi-ke-zdi

   Hlavu vzhůru, Peggy!
   Lex

 2. Peggy napsal(a)

  Chichichi, Lexi, ta poslední věta mě rozesmála 🙂 ! Já si to tak neberu, nebojte..:-)
  No to jsem se zas jednou vydala na hodně tenkej led, dobře mi tak, čemu moc nerozumím, mám jen číst a šoupat nohama 🙂 No ale co už, když někam zabloudím, nebudu jen tak zdrhat.. no ne?
  Nene, Lexi, vždyť já vím, že nic není jednoduché a jak se zdá, natož věci, do kterých houby vidím, ale zas tedy po mém, asi zase blbě viděném, ale neva, nejsem vyjuchaná myš, na kterou stačí dupnout a už se neukáže 🙂
  Nahlídla jsem na Vaše odkazy. Jj, úplně jsem se lekla.. kam jsem to zavítala? Tolik informací, odbornech a o všech těch zákonech.. a grafy! panebože( i když na ně dopustit tedy nedám, dělávala jsem si je sama, v době podnikání, jdou stvořit totiž úplně na vše a pak je všechno docela srozumitelně viditelné. Grafy mám rád, jsou totiž vždycky pravdivé, pokud se do nic vloží i pravdivé informace..
  A najednou jsem se cítila Lexi fakt dost blbě! chichi, jaksi opuštěně, 🙂 Tolik chytrýho nemůžu zpracovat..a ještě vyvodit nějakej závěr..:-)!
  Tak já zas po svým- Jo, v letech, myslím že píšete 2005,(?), nemohli tvůrci zákonů vědět, že náklady na fotovoltaikybudou tak nízké a že nastane fotovoltaické šílenství. Je rok 2010, tedy pět let. Myslím, že to také vy i zmiňujete, že tam je právě onen kámen úrazu. Nikdo se narůstajícímu poblému tedy pět let nevěnoval, bylo ticjo po pěšině..Já nějak zas dost dobře nechápu.. V době svýho podnikání, jsem měla povinnost ze zákona, vyplňovat , myslím čtvrletně, lejstra o každým prdu ve firmě. Ta lejstra se posílali na statistický úřad. já měla za to, že k něčemu slouží, že se jimi někdo zabývá.. (i když, ted to mohu už říct, to co se tam uvádělo, bylo stejně většinou odhadem, aby bylo zákonům učiněno za dost.. nikdy se žádně porovnání se skutečností nezrodilo.. pravděpodobnost, že by někdo byl tak iniciativní, byla naprosto na nule..Tedy, v každým případě, k čemu tahle činnost je? nevím, myslím, že dalších informací je plno na živnostenských, na finančních, na obecních.. jéééééééééééé Kafkův zámek!!!!!!!!!!!!!!!!
  Tak jak mi kdo vysvětlí, že pět let a najednou někdo prozřel? Udiveně..
  Pro mne je také šílený, když najednou, skoro během jednoho roku, vidím krajiny, plné hnusných desek.. Někdy naprosto v místech, které karajinu degradují na nechutně vzhlížející kus země, jako vystřižené, z fantasmagorickejch filmů. Děs!! kde jsou všichni památkáři, urbanisti, kde jsou ochranáři, urbanisté. Doprkvančic, někdy jde o přiblý kus omítky a dělají se z toho celý historie! taky se znemožnila krajian a nikomu to neva! Větrný elekrárny jo! Vyjedu za hranice, a světe div se, po celkem krátkým úseku cesty do Vídně se krajina blýská elegantními větrníky,s bélejma lopatkama pod modrým nebem.. Zeman (jasně že filmovej) by se jistě zaradoval.. co je na tom tak ošklivýho, porovnám li tyhle hnusný plochy odpudivejch desek? Debata o půdě už by další nářek nad zprzněnou zemí neunesla.. To nechám jinejm..( Panebože, kolikrát si vzpomenu na Hajnýho, co se občas zastavil na Aktuálně! Škoda ho, byl to skvělej člověk, chytrej a chytrýho nedělal, byl to dříč, za ním byla a je vidět kus práce.. opravdový země.. Lesy,ale už jsem zas někde jinde :-)! Ten by dnes brečel.Ahoj Hajnej! milej a vtipnej, snad se v tom nebi máte dobře, že jste v něm, o tom nepochybuji)
  A to, že je tohle celý ujetý a nemravný, o tom Lexi žádná! je! Ale na stranu druhou, jsem zas zpět. Jak by bylo v soukromým podnikání dobrý, kdybych se dohodla s partnerem, že věci budou, jak se dohodnem. Dala mu jistý záruky a sliby. Ne jen na past blint, ale garantované. Jo a on by řek- fajn, jdu do toho! A byl by tak nějak mazanější, než já, dohlíd by tam, kam já až zas tak ne.. Vložil do toho hodně, a spustil to. Já bych teprv čuměla! Wow! vždyť on vyděla víc než já a dlako lehčej! Zjistila bych, že to pro mě až tak moc výhodný není,.. a tak bych dala stop! Milej zlatej, takhle ne, to by bylo blbý, já myslela, že to až tak moc dobrý pro tebe nebude, zvlášt, když vidím, že na to tak nějak sama doplatím! Lexi, občas i takový situace pamatuji, ok.. a co s tím? Moje blbost, smlouvy jsou platný, záruky a dohody platí.. až vyprší, je možný je změnit.. asi tak to vidím, za blbost se platí.. V tomto případě to ob…eme my, a ted se neví cos tím.. A ČE

 3. Peggy napsal(a)

  Nějak mi utekl nedokončenej komentář, omlouvám se.. tedy ČEZ, o nějaký mravnosti se dlouhodobě mluvit nedá, ta by bylo zas o něčem jiném..
  Mám mít pocit, kterej často mívám? Že zelení ve vládě minulé, Topolánkově, nadělali paseku, po které se hned jen tak nevzpamatujeme? nemaj i v tomhle prsty? a co ty zelený bonusy, myslím, že další hovadina, na kterou se tenhle byznys nalákal, u nás nejde nic jednoduše.. Základní a dobrý zákony.. všechno je komplikované, aby tomu snad umyslně rozuměl jen ten, kdo je vytvářel.. Vzpomínám na roky, kdy se prosazovala řepka.. tenkrát mi ta blbost nějak nešla do palice, ale tvrdili to pomazaní, chytřejší, tak jsem se na nějaký přemýšlení vybodla, no ostatně i jako ted, že? a kde je řepka? no na jaře jsou ta pole pěkná, to je fakt, ale všude je jen řepka! Nic pořádnýho.. vyjedu zas za ty proklatý hranice atam jsou pruhy a pásy polí, všemožnejch barev! od žlutý po fialovu konče.. Tak. lexi. jsem jen blbka, co se vpletla blbě do debaty, omlouvám se a nároky na nějakej chztrej závěr si nečiním,neznám jej a nemám na něj. Ale ráda si počtu v jinejch. Je to asi málo, to jo, ale už jiná nebudu, starýho psa.. ale i tak, je to fajn, nebo ne, .-) Kdybychom jen mlčeli, byla by to nuda! a tak se pěkně promícháme a myslím, že tak je to jak má být! hezký večer.. ale že jsm se zas nechala unést, viďte? chichic:-)

 4. Peggy napsal(a)

  Ještě než pro dnešek zavřu, kdoví co bude zítra, že? :-), zapoměla jsem jedno a to pro mne dost důležité.. možná zase hovadina, ale také tak trochu zpětně, ze života! Nemám představu, že bych, když se nedařilo, nebo když jsem udělala nějakou chybu, ketrá je v každým podnikání hodně bolavá, předstoupila před naše zaměstnabce a řěkla, že jdu ke dnu a bohužel, musím jim sáhnout na platy a nebo, nedaj Bože, ta přesdtava je děs!) že budou muset dát každej měsíc stovku do společný kasy, kdybynáhodou podnik hořel, nebo se topil.. to jako solidárnost s těmi, co by jim chytly na šatně hadry, nebo voda odnesla boty.. A nebo, že ten loupežník, co jsem s ním uzavřela blbou smlouvu, mě bude nějakej čas dobře česat.. Víte Lexi, možná myslím špatně, ale být já tím mým zaměstnanecem, beru roha, najdu si jiný flek..když neplatí, co platit mělo.. A co je mi po tom, že jako zaměstnavatel jsem selhal, že neumím hospodařit s penězi, jak bych měl.. A ještě hůř, beru li slova panaKalouska, je to ta největší svízel! Nebo drzost.. to by mí zaměsnanci poslouchali kecy, o tom, jak dostávali svý vydělaný prachy na dluh, on říká dokonce, že je prožrali! Doprčic! takový zaměstnavatel je loupěžníjk Sarko Farka.. A tohle se u nás děje.. a to mi vadí, tahle nefér řeč.. Nejsem dement a uráží mě, když se mnou tak jedná ten, ketrý by si měl svý chyby vyžrat, nebo pustit jinýho kapitána, když vidí, že potápí už několik let loď! Nene, on křičí, jak ten zloděj- chyťte zloděje!
  VV? možno si o nich myslet cokoliv, rozporuplná skupina, ok, uvidíme.. ale kdo vyčítá Bártovi, že se chová jako manažer ve firmě?! Probůh, vždyt zase mým chabým rozumem, to je snad dobře, ne? co jiného je stát, než firma ve velkém? taka konec, už jsem toho nakecla zase na pár dní, a možná zase dost blbě, ale vidím svět po svým, jj, chybí mi to vysokoškolský vzdělání, vím, že by to možná k jistým věcem bylo dobrý.. Nebo někdy ani ne.. asi. 🙂 Mějte krásný večr a omlouvám se, politika a advent, to nějak moc nekoresponduje..:-)

 5. Lex napsal(a)

  Jo, jo, Peggy,
  hajný byl fajn. Moc jsme si rozuměli.
  Napsal jsem, že ten zákon, o který tu jde a co je ve schvalování, studovat nebudu. Nemám důvod. Ale myslím, že ta daň není nic proti ničemu. Rozhodnout, že se něco bude danit je suverénním rozhodnutím státu. Nikdo se nemůže vymlouvat, že se mu tím sníží zisk. V tržním prostředí vůbec – tam je to věci “neviditelné ruky”, aby si přišel na své i potom, u dotovaného je to jak?
  Hle – zdanění státní podpory u stavebního spoření. A ticho, že – no bodejť, jde o nenaplněná garantovaná očekávání obyčejných lidí, fyzických osob, nikoliv ekonomických magnátů.
  A že titéž magnáti nikdy nic nenamítali, když investovali, měli nějakou vykalkulovanou míru zisku, a zatím je naše vlády a parlamenty obelhávaly tím, že jim rok od roku SNIŽOVALI daň z příjmů!
  Peggy, v roce 1993 byla sazba daně z příjmů právnických osob 45 %!!!, dnes je 19 %. Ale že jsme je obelhávali, jen co je pravda. O dalších benefitech (sociální pojištění, odpisy) ani nemluvě.
  A od výkonů instalovaných od roku 2011 budou výkupní ceny na 50 procentech současných, zcela legitimně, nejen legálně.
  Jó, vždycky je něco za něco.
  Hezký večer!
  Lex

 6. Lex napsal(a)

  Peggy,
  naše komentáře se minuly, takže musím ještě dodat: Kalouska nesnáším, patří, podle mého názoru, k největším darebákům mezi zdejšími politiky, není-li největším. Jedno mu ale nejde upřít. “Jeho” (knížepán je maskot) TOP 09 to, čím teď voličstvo mlátí po hubě jak mokrým hadrem, sliboval už před volbami, říkali to otevřeně, jaký je jejich program, co hodlají dělat. A český “pučmidrát” je volil, dal jim mandát k tomu, aby to dělali.
  Tak teď nemá právo brečet.
  (Já vím, nevolili ho všichni, jen menšina, ale to je teď jedno. Ti, co jsme ho nevolili nemusíme nadávat Kalouskovi, ale těm, co ho zvolili.)

  A také “šmytec”!

 7. Peggy napsal(a)

  Hezký den Lexi..a chumelí a chumelí.. Jsem ráda, že jste měl taky hajného rád, víte, on mě vždycky krááásně rozesmál, byl úžasně vtipný.. Snad to zhora ví, že na něj vzpomínáme v dobrým. A Vámděkuji za vaši krásnou shovívavost..:-) Vždyť já vím, co bych rozebírala, vždyť vy víte, o čme mluvím.. No co už, ale je příjemný, když ten druhej toho o tolik víc ví.. a nezesměšní, i když by moh, jste fajn, dík, hezký den, asi s frézou ?:-)

 8. Lex napsal(a)

  Peggy,
  nevím, pod jakým nickem jste komunikovala či komunikujete na akt.cz (nebylo to náhodou “Endy”?). Ale to je úryvek z naší komunikace s Hajným:
  “Hajný napsal(a):
  to Endy,Lex a Vico:
  Děkuji za milá slova.
  Celý život sázím stromy.Nerad kácím.A těžká technika mi už vůbec do lesa nesměla.
  Osobně jsem jich vysázel desetitisíce a pod mým dohledem a dle mých disposic jich byly vysázeny miliony.Pojedete-li z Varvažova do Choutova tak zalesněné výsypky podél a v dohledu silnice a ještě dál jsou moje práce.Někde za těch třicet let již nepoznáte,že tam nějaká výsypka kdy byla.Zavedl jsem moderní způsoby práce snižující lidskou dřinu.Teď pokračují mí následovníci.
  Nemám se za co stydět.
  Jen času už mám málo.Krakatice a metastázy nepočkají.
  Přeji všem hezký večer.Je škoda jej trávit u počítače,procházky jsou přímo voňavé.
  15.04.2009 19:50:06
  Lex napsal(a):
  Hajný
  Ne!!!!!!!!! NESMÍŠ!
  Lex
  15.04.2009 22:34:12”
  Pak jsme si ještě psali, když jsem ty “jeho” lesy hledal na fotomapách, navedl mě, našel jsem. Taky mám v paměti vryto, jak psal, že “už nebude sbírat klouzky pod modříny v rohu zahrady” – jistě také vzpomínáte. Netrvalo pak dlouho a už se neozýval. Psal jsem si s panem Stejskalem, měl na něho mailovou adresu, ale už se neozval ani touto cestou. Fajn chlap!

  Peggy,
  s frézou to bylo včera. Čtyřicet centimetrů už ulehlého sněhu, no a dneska ráno nových patnáct, jenže krásného kyprého lehoučkého prašanu, šlo to jen lopatou jak koštětem, leda ten pluh, vjezd k bráně mám široký osm metrů. A ten pluh si dává “záležet”, aby ty nabrané sračky natlačil vždycky do toho vjezdu – bodejť, je tam místo. Ale nešť! Někdy tu přepastuje zveršovanou povídku o tom, jak si měšťák koupil chatu v lesích někde v Kanadě. To teprv je rito!

  Jó, a píšete – “…když ten druhej toho o tolik víc ví.. “. Blbost. Přece všechno z gůglu.

  Hezký večer – dneska je středa!
  Lex

 9. Peggy napsal(a)

  Hezký den Lexi, ano,vy jste Colombo :-)…! Ale čtou teď tyhle staré řádky a slova Hajného, jsem vedle, dojalo mne to a najednou mi vyběhly i vzpomínky na jeho jiné, krásné výroky.. I na to, jak sedával v jeho indiánské skrýši s laptopem a vždycky jen něco poznamenal, nechtělo se mi zpočátku věřit tomu, že chlap, plný humoru a chuti žít, má skutečný problém, myslela jsem, že zveličuje, stejně jako občas nějaký ten jeho výrok o jiném.. Já mám zas v paměti nejvíc to, jak psal, že jej nejvíc bolí, že už neprojde všechny ty krásný lesy, krajinu, neucítí vůni hřibů…ježíš, dost..A to to tehdy napsal Vlk a co vy i dnec zmiňujete, jediné slovíčko a bylo to jak bodnutí nožem.. Když Vlk něco takovýho řekl, bylo jasný, že to už nebyl žádný žert.. A já si moc přála, aby se zas Hajnej někdy zničeho nic ukázal a bylo všechno po tý pouti, kam se chystal docela sám( tak to tehdy psal) zase fajn.. Vidíte Lexi, byl to jeden neznámý člověk a přece dokázal zanechat stopu..A to je to, co mne fascinuje a co bych moc chtěla,aby zbylo.. Myslím, že každý ji po sobě nějak zanecháme, jde jen o to, jakou.. S jakým pocitem nás ti, co zůstanou, budou na nás myslet.. Nebo raděj vzpomínku co nejdřív zaženou..Omlouvám se, ale těch pár slov o Hajným, nebylo myslím zbytečných.. Alespoň já to tak mám, divný, a jinak vzpomínám strašně nerada.. Tak jo, Endy..Pak mě začalo unavovovat, věčně obhajovat každý postoje a navíc, je tam tolik úžasně chytrých lidí, co jsou skutečně v obraze a fundovaně se mohou o problému bavit, na to nemám ,ale čtu tam moc ráda.. Myslím, že Aktuálně, je moc prima, nahrazuje hodně novinovejch blábolů.. A taky tam, se mi líbilo hodně pěkný psaní Honzovo.. Ty jeho tramtarue!!!!!!!!!!! No a jsem tu.. Myslím, že tady se mý plácání i díky jeho adminování :-)( včera), toleruje.. Tady se dá nad ním mávnout rukou..chichi.. Mějte se fajn, a sněhový příběhy o vašich bojích se sněhem jsou pěkný.. Vzpomenu i na Mayu.. Hezký den, dnes je čtvrtek:-)
  Honzo,myslím,že děkovat bychom měli my, kde je možnost dát občas svý psaní, možnost popovídat, dozvědět se a nebýt ostatními hned zametenej, chichi.. Dík

Napsat komentář