Existuje ještě něco jako HANBA?


Kdo tvrdí, že ano, je blb. Jak jinak bych v jednom výtisku novin napočítal skoro dvacet veřejných činitelů, kteří by měli vědět, že nepoctivost je doživotní HANBA, která tě vykopne napospas vlkům za městskými hradbami?

Zatímco zájmeno “já” se ve frekvenčních statistikách současné češtiny vyšvihlo mezi absolutně nejpoužívanější, slovo HANBA skoro vymizelo ze současného slovníku.
Za zmínku mi dnes stojí jen jedna skoro směšně malá HANBA. Stojí za to o ní vůbec mluvit? Vždyť mě jako daňového poplatníka vůbec nic nestála!

Když můj šestnáctiletý syn na ročním studiu střední školy v USA vsunul do svého domácího úkolu okopírovanou tabulku o složení atmosféry Venuše či čeho, byl následující hodinu vystaven oslovskému vytažení před žáky a tvrdému pokárání. Následně předvolání na velmi drsný koberec u ředitele velké střední školy a za opovrženíhodný čin poslán na dva víkendové dny úklidu veřejných prostranství.

A patřilo mu to, i když z české školy nevěděl, že kopírovat (byť jen tabulku) z nezveřejněného pramene se nemá.

Po  známé ztrátě diplomky oblíbeného Standy, písmu pro čtenáře s pivními skly také oblíbeného věčného obrněnce Marka Bendy, nyní objevy dalších „akademiků“.  Brněnský starosta Onderka (socan) a jeho náměstkyně pro školství(!) Jana Bohuňovská (bluebird)…

Jak je vidět, pojem HANBA je vymýcený „napříč politickým spektrem“. Zatímco pan primátor se zatím s arogancí zahnaného do kouta a kopajícího ještě brání, o paní náměstkyni už se ví, že opsala 30 stran své práce, která by, tuším, měl mít stran asi šedesát. Slušné, ne? HANBA!

A tito lidé se neomluví! Drze se obrňují slovem zákon, zabouchávají nám dveře, které jsme jim jejich zvolením otevřeli.

Nevědí, že by je HANBA měla fackovat!

Že jsi neukradl miliardy? Že sis jen, mindráčku, myslel, že ti titul jakýsi automaticky přinese akademickou úctu?

Jsi spratek, vykopneme tě za bránu, předhodíme tě vlkům!

HANBA je flastr na doživotí.  Kde? Ve které zemi tomu tak je? Asi Okseč. 
U nás je teď bohužel všechno obráceně.

Komentáře

 1. Jan Krůta napsal(a)

  Pan Vanas mi poslal komentář omylem na mail:

  Copak hanba, ale existuje jeste neco, jako moralka? Obycejna lidska slusnost?
  Existuje poctivost? Sebereflexe?
  O generaci mladsi kolegove(kolegyne) povazuji za normalni telefonovat k tizi
  zamestnavatele, vzit si obcas toaletni papir domu, propisovaci tuzku, pritom
  nikdo z nich to nema zapotrebi. Kazdy dneska krade, jakto?
  Je to UPADEK!!!

  K.Vanas

 2. Peggy napsal(a)

  Existuje!!! Nikomu nemůžu ani povídat, kolikrát ji v sobě pociťuji.. za každou pitominu a kolikrát jsem ji nezpůsobila ani tak já sama..
  Jak to majíí jiní, to je to, čemu pořád moc nerozumím..kolikrát by stačilo i říct pouhé omlouvám se….Nevím, proč je to tak těžký a mnohokrát lehčí, je svádět vinu na jiný.. O tomhle jevu, bych mohla psát romám, denně nová kapitola :-)..

 3. Mirdulis napsal(a)

  Myslím, že úpadek významu slova HANBA je jen jedním z účastníků téměř prvomájového (kdysi?) průvodu zanikajících hodnot. Řadí se patrně někam za pojem ČEST a “havlovské” pravda a láska. Protože mám léta pamětnická, dovedu si docela jasně vzpomenout na doby, kdy se před naší vlajkou v čele jakéhokoliv průvodu smekalo a při zvucích hymny povstávalo. Na doby, kdy obecná slušnost přikazovala uvolnit starému člověku místo, přidržet ženě otevřené dveře, pozdravit souseda a po masarykovsku “nebát se a nekrást!” Kdeže ta léta jsou… kdeže… kdy se mládež neoslovovala nejhrubším označením pohlavních orgánů, kdy se nekradlo zcela veřejně a ještě s určitou vítězoslávou, kdy jsme jen matně znali význam slova korupce a podvod. Často si říkám – zaplať pánbůh, že jsem už starý a že se již nedožiji doby, kdy propast mezi technickým pokrokem a lidskou morálkou pohltí i poslední zbytky toho, coby mělo dělat člověka člověkem.

 4. Peggy napsal(a)

  Hezký večer Mirdulisi, jsem moc ráda, když je zde váš komentář, je naprosto úžasné, že jste zde uvedl svůj věk a tak krásně píšete své názory sem, jste bezva, a myslím, že prima přikladem, jak je fajn, pořád se učit novému. Hezký večer!
  K tomu,co zde píšete..Každá doba má své a vždycky se něco nové generaci vyčítá a posuzuje,podle toho, jak žila ta starší. V tom nevidímproblém. Problém je ale v narůstajícím egucelé společnosti, myslím, že nevyjímaje i dříve narozené. tahle současná situace, se mi občas jeví, jakoby lidi ze všeho magořili, protože si s tím neví rady, otevřelse před námi totiž jiný svět, na který jsme nebyli připravení, nevyjímaje žádnou generaci, ale myslím, že se to časem srovná, mladí si s tím už poradí, i když se nám nezdají podle našich představ, otevřel se svět především pro ně a to je dobře, učí se nejen zde, od nás, ale především tam, kde jsme se měli čtařicet let učit i my, prinejmenším dělat to co dělali jinde.. v tom vidímproblém. Jinak se mějte moc pěkně a moc vás zdaravím a vážím si vaší krásné aktivity, hezký večer.

 5. Mirdulis napsal(a)

  Milá Peggy – díky za komentář k mému komentáři. Pohladil. Vím, že “generační problém” provází lidstvo po dobu jeho existence. Nu – když se ve zkratce (nechci to brát od doby pobělohorské!) podíváme na naše dějiny, pak zjistíme, že po 300letech habsburgského Rakousko-Uherska následovalo 20 let masarykovské demokracie, pak nástup fašismu, nacismu, světová válka, dva roky demokracie, vítězný únor, padesát let Varšavské smlouvy a diktatury proletariátu (z Moskvy) a teď 20 let po “sametovce” v době euroglobalismu… no, nevidím tu budoucnost růžově. Ale přesto jsem svým způsobem optimista, jakkoliv nám matička příroda hrozí, že “hin se hukáže, hdo je tady pánem”… No, snad si to děti našich dětí
  nenechají přerůst přes hlavu… Moc zdravím!!!

 6. Helena napsal(a)

  Dobrý večer,vlastně dobrou noc.Hanba,svědomí,slušnost a i další slůvka jako prosím a děkuji,se stále ještě vyskytují mezi lidmi a to prosím mohu dosvědčit z vlastních zkušenostích.Helena

Napsat komentář