Dražší prezident

Politici se už shodli na přímé volbě prezidenta. Nikdo se však ještě nezmínil, v čem bude přímo volený prezident lepší.

Čím bude lepší pro tuto zemi a pro její občany. Víme, že bude jen dražší, protože volební kampaň někdo zaplatit musí, jednokolová volba prezidenta přijde daňové poplatníky na desítky miliónů, dvoukolová ještě dráž. Protože se současně uvažuje o omezení prezidentových pravomocí a na Hradě tedy bude sedět jen vítač, kladeč a novoroční řečník (jeho řeč asi bude kontrasignovat nebo redigovat premiér), mám rozpočtově odpovědný návrh: Nevolme prezidenta přímo ani nepřímo! Zorganizujme casting. Porota složená z fotoreportérů, kameramanů, kadeřníků, designérů, logopedů, choreografů a vizážistů vybere z lidí, kteří  budou  mít zájem o funkci  prezidenta  honorárního. Určitě vyberou osobnost, která nás bude i v zahraničí dobře reprezentovat. I když mu necháme kanceláře na Hradě za symbolické nájemné 1 Kč, přijde nás levněji.

Komentáře

  1. Radkin Honzák napsal(a)

    Vzpomeňme s láskou na Hrychovu Krhútskou kroniku, kde trojice Věrozvěstů (byli tři, aby při nedostatku vládcovských povinností mohli hrát mariáš) byla volena tím nejspravedlivějším způsobem – losem. A tak na úsvitu nejslavnějšího období krhútských dějin zasedli na stolec klaun místního cirkusu, obecní metař a známá čibrida Prnta Prkola, jejíž vojska dobyla Prahu.

    Losování by přišlo ještě levněji, než autorem doporučovaná metoda a výsledk by byl (pro praxi) stále týž jako po dvoukolové volbě.

Napsat komentář