Čas, zdá se , opravdu oponou trhnul! Chce se mi říci -konečně: Konečně dvacet let němí, či a aspoň jejich část vyšla do ulic a sdělila vrchnosti, kterou si po hříchu mnozí z nich před pár týdny sami zvolili, že už jí nehodlají jen tak trpět to, co jí trpěli dosud. A že mají dost oškubávání. Bylo jich 40 tisíc a prošli celou podstatnou Prahou.
Více psát o demonstraci ani o obecných důvodech k ní psát nehodlám. Zbytečně bych totiž dubloval přítele Lexe, který to už obojí popsal se svou tradiční bravurou.
Budu se věnovat tomu, jak asi bude pokračovat „dialog“ škrtvláda versus odbory. Protože soudím, že se zde máme opravdu na co těšit a že drama bude velmi rychle gradovat, protože Kalouskova partička / on je de facto premier/ musí co nevidět předložit konečnou verzi rozpočtu i balíku doprovodných zákonů předložit co nevidět sněmovně. Která je , díky většině 118 nepochybně hladce prohlasuje a tudíž vyšle do našich kapes.
Oposice je v trapně marginálním postavení. Může v parlamentu sebeplameněji protestovat, může navrhovat sebelepší a sebeoriginálnější řešení, nebude to nic platné. Hlasovací mašina 118 bez mrknutí oka schválí jakýkoli brutální nesmysl z dílny našich rozpočtových Khmerů.
Budou tedy kráceny všechny možné dávky, porodným počínaje a pomoci v bezmoci !!!! /sic!!/ konče.A nikdo nemá šanci to zvrátit.
Jediné, co se hraje zcela vážně a kde to nemají rozpočtové Khmeřl zcela jasné, je ulice. Míním tím ulici plnou odborářů státního sektoru. Kteří si nechtějí dát líbit to, že by
1- Jejich platy měli jít o 10% dolů
2- Že by se zásadně měly snížit jejich tarifní mzdy a to až o pětimístné částky, s tím, že by byla „posílena“ netarifní část mzdy, rozuměj tzv. osobní ohodnocení.
Když jsem zjistil , že Drábek komunikuje tyto dvě věci spolu dohromady, doklaplo mi, že tohle měli připraveno už dávno dopředu. Primární cíl – ušetřit na platech státní správy byl nahrazen jiným, daleko širším a daleko nebezpečnějším záměrem- totiž otevřít si zadní dvířka jednak k libovolnému budoucímu snižování platů u těch, co pracují pro stát a to tak, aby nikdo už budoucnu nemohl nic namítat nemohl stávkovat. A navíc – je to způsob ,jak zkomunikovat s veřejností to, že ta bezvadná sestřička v nemocnici, co se starala o maminku na JIPce nebo ten hasič, co u nás doma zasahoval při povodních, nebo ten policista, co při nich také obětavě pomáhal nebo pan doktor , co vyléčil rakovinu dědečkovi , proč každý z nich by měl mít menší plat. To by nám přece vadilo, i když se nás to netýká. Že nějaká zapisovatelka u soudu nebo paní z muzea či knihovny nebo nějaký voják nebo ta otravná ženská z berňáku , co nám vyměřila daňový nedoplatek budou mít méně, tak to je nám buď jedno nebo jim to přímo přejeme. To víte – vojáci žoldáci a ouřadové.. …
Tohle všechno Drábek věděl – že minimálně u části státních zaměstnanců se snížení mezd bude těžko vysvětlovat i laické veřejnosti!
Proto vymysleli a já soudím, že s Kalouskem dopředu tzv. komunikační strategii. Do pozadí dali původní cíl – totiž plošnou platovou redukci. A akcentovali celkovou revizi a změnu odměňování ve státní správě.! Prý – proč by podstatná část platu měla být vůbec podle tarifů? Proč ne za tzv. „výkon“? Aby prý se rozlišili ti dobří od těch špatných. Ti dobří se přece nemají čeho bát! Ti dostanou vysoké osobní ohodnocení a neutrpí újmu. A ti špatní? Ti se přeci jen vezou,ne?
A navíc , proč by plat měl růst s praxí? Od jisté doby praxe už výkon prý prokazatelně neroste…
Obojí u laické veřejnosti hodně zabralo! Ano, na co praxe? Na co by měl být v úřadech automatický platový růst s věkem, že? ¨Že v privátu , zejména ve správních funkcích , více méně každý s tímhle počítá? A když jd e žádat o zvýšení paltů , ohání s e zejména svými zkušenostmi a dlouhodobou prací pro firmu? To není argument, privát je privát! To sem netahejte!
A odměňování podle výkonu? No samozřejmě, přece! Ti dobří opravdu nemusí mít strach.. V privátním sektoru také máme tuhle motivaci!
K uvedenému asi tolik.:
Srovnání státní správy a privátu je do velmi vysoké míry nesrovnatelné! Stát je tady od toho aby sloužil . Občanům a organizacím. A ta služba by měla mít konstantní a dobrou úroveň. Neměla by být korupce, rodinkaření a neměla by být závislá na tom, kdo zrovna vyhrál volby! Měla by mít konstantní úroveň a řešit občanovy potřeby!
Proto téměř všechny rozvinuté státy mají poměrrě velmi dobře placenou státní byrokracii a to tak, že podíl osobní, netarifní složky platu je marginální. Zpravidla do 10% platu. Aby zkrátka úředník věděl za co dělá, co může ztratit a naopak, co mu nikdo nemůže vzít, ať už volby vyhraje Franta nebo Pavel.
U nás je to výrazně jinak už teď. Osobní ohodnocení podle současných předpisů ve státní správě může dosáhnout až poloviny současných tarifů. Pokud se tak stane , tvoří už dnes celých 33% z celkového platu. Druhou hranicí je samozřejmě osobní ve výši NULA %. Je snad někdo soudný, komu by k rozlišení platů mezi dobrým a špatným snad nestačila 1/3 celkových příjmů? Jako diferenciace? Myslím, že nikoli. Problém je už dávno jinde- totiž , že to osobní bylo na nízkých procentech.Kvůli tomu, že na ně nebyly- PENÍZE!
Peníze, nikoli nedostatek možnosti ocenit ty dobré. A neocenit ty druhé.
Jenže Kalouskův dráb Drábek potřeboval ty zatracené úspory nějak prosadit. Takže na to šel přes ty tarify. A připravil si, aby dosáhnul svého, hned dvě cesty – tvrdou a polotvrdou. Nic nového pod sluncem – jen jiná varianta hry na hodného a zlého policajta! Ta tvrdá byla v jednoduché podobě – zruší se všechny tarifní stupně a bude jen jeden. Stejný pro právě čerstvé absolventy škol bez praxe ,, která naprosto nerespektuje nic – ani základní vzdělání. Takže primář by bral stejně jako čerstvý doktor a budou se lišit právě jen tím osobním, A druhá, kde by se tarify platových postupů podle praxe zredukovaly například na polovinu a po deseti letech už by se opět lišil primář od sekundáře jen osobním. V obou případech by část osobního hodnocení posílila na nějakých 50% celkové mzdy a v některých případech ještě více.
A toto předhodili, po zralé úvaze – odborům. A samozřejmě ,v té tvrdé verzi Kalouskovu drábovi Drábkovi bylo totiž od začátku jasné, že zaměstnanci musí být proti. Proti oběma variantám! A že ta tvrdá verze je natolik nesmyslná, že ji prostě nikdy nemohou přijmout.. Takže když on na ní bude, s podporou vlády trvat, dosáhne hned několika efektů najednou:
1- Debata se od primární věci , tedy od naprosto neodůvodněného platového postihu státních zaměstnanců o 10% svede úplně jinam.
2- svede se k diskusi a nakonec boji o zachování tarifů, kde veřejnost
3- nemající ráda úředníky už z principu, skočí na tzv. posílení odměňování těch dobrých přes osobní hodnocení aniž by si uvědomila , že
4- osobní je nenárokovou složkou platu a rozhoduje o něm výhradně příslušný nadřízený takže
5- v drtivé většině – tam kde budou rozhodovat politici a jimi dosazení gubernátoři bude státní správa odměňována zejména podle míry loajality k momentálnímu vítězi voleb a tedy, že státní správa nebude plnit primárně to, co potřebuje občan, ale co od ní potřebuje politik, protože kdo nebude poslouchat tomu se
6- vezme okamžitě osobní hodnocení, protože jde o NENÁROKOVOU část mzdy, o které rozhoduje výhradně hodnotitel a že se
7- to dá využít kdykoliv budoucnu, když budou ve státní kase chybět peníze, protože na nízké tarify bud e vždycky a osobní, jak už bylo popsáno, se dá plošně zkrouhnout.,Osobní je přece NENÁROKOVĚ!
Soudě podle reakce odborů, veřejnosti i tisku jim tahle komunikační strategie dokonale vyšla. Dráb Drábek také, podle předem připraveného scénáře opustil tvrdou variantu a zdá se, že i polotvrdou a nabídnul variantu,kterou bych označil za měkkou! Jenže není to nic jiného než Drábkovy drábské triky.
Oč jde? Včera ráno na jednání s odbory dal následující nabídku:
Milé / rozuměj blbé/ odbory, jsem ochoten ještě rok nechat tarifní tabulky bez úprav. Jak jsou. Nicméně podmínkou pro to je, že zahájíme jednání o jejich změně a vy budete dopředu s tou změnou souhlasit! Celý příští rok budeme mít na jednání, na vzájemná jednání , jak ty nové tabulky budou vypadat , ale budete zároveň souhlasit s tím, že přejdeme na tzv. pásmový systém! Tedy systém, který výrazně potlačuje praxi a její význam pro výši platu. A máte na to čas to přijmout do 15,00hod. Jinak….. a to už nedodal.
Tahle zvěst mne potkala, když jsme seděl za volantem a jel dlouhou štreku.V ten moment jsem málem boural.
Tohle totiž mohou přijmout pouze a jen opravdu BLBÉ odbory.A to z celé řady důvodů:
1- návrh prostě předpokládá, že mzdy půjdou TEĎ o 10% dolů. To se rozumí samo sebou. O tom už se ani nejedná.
2- odbory za to, že sice budou mít rok zachované současné tabulky už dopředu dají bianco šek, že tyto tabulky opustí
3- slib o jednání mezi vládou a odbory těm druhým vůbec nic negarantuje. Že současné tabulky přestanou platit,k tomu se zaváží souhlasem a když se partneři nedohodnou? Nic se neděje. Pro rozpočtové Khmery!! Ti se dohodnout nemusí. Ti i pro případ nedohody prohlasují se 118,co budou potřebovat. Ale vina
4- bude jednoznačně ležet na odborech,protože vláda přece počítala s tím, že staré tabulky už nebudou platit a jako vláda „ odpovědná“ přece nějak platy ve státní správě vyřešit musela. A že to vyřešila k obrazu svému? No jak by ne ,když se odbory, přes svůj závazek nedokázaly dohodnout.
5- Odborům nezbude nic jiného než jít do stávky. Ovšem s tím, že na rozdíl od současné situace to budou oni , kdo souhlasil s pásmovým systéme!! Už dopředu. A teď se jim to nelíbí!! To bude sousto pro provládní media!
6- A navíc – rozpočtoví Khmerové a jejich partaje nebudou mít za rok problém, zásadní problém! Jménem senátní a komunální volby. Nebudou mít dokonce vůbec žádné volby! Podle posledního průzkumu už vládní strany dnes ztratili asi 10% hlasů a oposice naopak výrazně posiluje. A 21. října se bude hlasovat o tom, kdo obsadí 1/3 senátu a bude vládnout na radnicích. Zejména velkých měst. Kamarádi se třesou na funkce, socan by rád ovládnul senát, aby házel vládě klacky pod nohy a ty zatracené odbory právě teď dělají virvá! Dokonce chtějí stávkovat v den voleb!! To tak! . Za rok ať si stávkují třeba do aleluja. Volby nebudou. Tak nám to nevadí a nebude nám ani vadit propad volebních preferencí. Ty už budou nejspíš stejně někde ve sklepě!
Sečteno podtrženo – osobně soudím, že odbory nemají na výběr. Drábkovu měkkou variantu mu musí hodit na hlavu a jít do boje. Do tvrdého střetu. A jít do něj hned a právě teď. Jednak nevidím důvod, proč by měli státní zaměstnanci přijít o 10% své mzdy. Oni v drtivé většině nic nerozkradli, oni peníze daňových poplatníků / a jsou jimi i oni/ nepromrhali.Oni o nich totiž nerozhodují. Naopak, že tenhle stát ještě vůbec funguje a leckdy i dobře, není zásluha našich politiků,ale právě a jen státního zaměstnance. Toho,co má nyní přijít o desetinového příjmu. Takže nejde přistoupit na šidítko ročního ponechání tarifních tabulek. A za více než jisté pokládám, že za rok s touhle vládou nemohou odbory nic rozumného vyjednat. Ta má jasno. Ta bude chtít tarify, z výše uvedených důvodů co jevíce oslabit. Odbory tedy čeká čelní střet s vrchností. Tak jak tak.Odhaduji, že jej nakonec prohrají, pokud nesáhnou ke skutečně tvrdým metodám, které by hrozily až podlomením funkce státu a k tomu se neodhodlají.. ale mají li mít vůbec šanci na výhru musí,kvůli volbám, jít do toho střetu teď. Za rok už prostě nebudou mít čím hrozit.
Famiglia 118 se bojí jen jediného – že přijde o většinu v senátu a velké radnice.
A co z toho vyplývá pro normálního občana, kterého se souboj mezi vládou a státními zaměstnanci přímo netýká? Tedy pokud není fanda téhle vlády? Neopakovat trapný omyl z května. Totiž s volbou něčeho „jiného“ nebo něčeho“nového“. Jak jiná je TOP nebo jak jiné jsou VV , už je ,myslím, v mezičase naprosto jasné – nijak. A když, tak jen k neprospěchu voliče.
Může být , že současná soc dem se spoustě lidí z mnoha dobrých důvodů zásadně ekluje. Nedivím se jim.Ale jestli chtějí zastavit tuhle vládu nebo aspoň omezit trochu její excesy , vede k tomu jediná cesta – hodit to v senátkách i obecních volbách – socanům. Protože každé jejich posílení je fatální hrozbou pro současné mocné. A ztráta většiny v senátě by už jim opravdu určité problémy nadělala.
Jestliže tedy chcete přispět té hodné sestřičce a šikovnému panu doktorovi na plat, stejně jako tomu hasiči, co vám pomohl při povodních , aniž by vás to stálo jednu korunu, je k tomu snadný prostředek. Jít k volbám, zavřít oči, zašpuntovat uši a nos dát hlas oranžovým.
Tomu už bude rozumět a vezme to v potaz jak Nečas, tak Kalousek a samozřejmě i John s Bártou. A třeba aspoň někdo z nich dostane trochu rozumu.
Je čas zatrhnout ministru Drábkovi jeho drábovské triky.
Foto: Francesco Marino, Freedigitalphoto
Ano, vlku,
přesný rozbor. I závěry.
Jen pro potvrzení toho scénáře na “zlého” a “hodného” policajta přidám už jeden stejně vyvedený trik “famiglie 118”, který s úspěchem uplatnila při vyjednávání o koaliční smlouvě a programovém prohlášení. Šlo o zdravotnické poplatky. Jena partaj je chtěla jako omezit, jedna jako ponechat a jedna jako výrazně navýšit. To se předhodilo “pučmidrátu” (termín jednoho diskutéra na aktuálně.cz pro “voliče”). Voličstvo – po volbách už zase jen občanstvo – se hned masově začalo obávat toho masívního zvýšení (o tom, že by mohlo dojít k omezení nebo zrušení poplatků jim bylo jasno, že je to od této scény nesmysl), tak nakonec mělo fandit tomu, aby poplatky, když už nemohou být zrušeny či omezeny, alespoň narostly pokud možno ce nejmíň. A bylo vymalováno. Famiglia 118 slavila úspěch!
Lexi
díky za vlídnost.
Ohledně tvé poznámy -ano sedí ! Přesně tak to je. a stejnou taktiku dnes uplatňují na odbory. A státní zaměstnance.
Ty podle mne nemají jinou možnost, pokdu jsou příčetné, než s e zkrátka pustit do boje.
Hned teď.
Nicméně – znám tak trochu finanční situaci odborů a vím, že by dlouho nevydržely.A stát si mlůže počkat. Nikoli ovšem před volbami. A bylo by potřeba , aby se přidaly ještě další svazy – například z dopravy. prostě – aby to bylo cítit.
Skutečně -nění vůbec žádný důvod k tomu, aby pracovnic e v knihovně,v muzeu,na katastru , soudní zapisovatelka, školník, kuchařka v družině atd. měli o 10% menší platy. Ti nic nezavinili.
Je zajímavé, že se stát napříkald ani nepokusil vyrazit na dodavatelské firmy outsorcingových služeb – klasika – ostraha, úklid, IT a podobně, aby také sstáhli laty svých zamětsnanců, kteří dělají zakázky pro stát – tedy hlídkují a udržují pořádek ve státních budovách a organizacích, také o 10% a provedl příslušnou změnu uzavřené smlouvy! To nenapadlo ani ústního kulturistu Bártu.
Ten prý “donutil” stavební f rimy ke snížení cen!! Prý. V reálu to není pravda. Celkem od nich získal asi je 2,56 miliardy. A těch “slevách”. Což jsou náklad y na 3 km dálnice… V tip je ovšem v tom, že Bárta nechtěl, podle tradičního hesla , slevu zadarmo. Ty slevy budou kompenzovány napříkald použitím lacinějších /rozuměj/ méně jakostních materiálů….
Zlé jazyky trvdí autentický komentář někoho, kdo má celkem slušné informace -že se jen potřeboval také zapojit! … Jistě jde jen o zlou pomluvu.
Přesné…! Ještě jeden , nikoli bezvýznamný, aspekt : rozděl a panuj platí od nepaměti. Daří se nadmíru i této vládě: mladí proti starším, zaměstnanci v soukromém sektoru proti zaměstnancům v sektoru veřejném, pacienti proti lékařům (ale už ne lékárníkům), rodiče proti učitelům (mají přece tolik volna..), “veřejnost “proti soudcům ( nemají snad dost?), zaměstnaní proti nezaměstnaným, bílím proti černým, bohatí proti chudým (kdo by živil ty socky!), vlastníci domů proti nájemníkům (JÁ jsem tady pánem, ty holoto plať!), zločinci, tuneláři a zloději proti Policii (zdecimované Langerem a Johnem), lidé nespořící proti spořícím (stavební spoření…), podnikatelé proti zaměstnacům (líní, neschopní, a ještě je platit?)…
No, a jaksi mimo jsou vlastníci desetitisíců deseti(sta)milionových sídel okolo našich měst a městeček.
Že bychom opět obohatili světový slovník o nový pojem : politická amnestie?
TOP 09 a starostové vědí, CO OD VÁS POTŘEBUJÍ. Víc, než si myslíte.
Karel Schwanzenberg, Petr Gazdík
Já to nevidím jinak,než že Vlk,Lex založí novou konečně fundovanou a rozumnou stranu.Za maskota si vezmou Špidlu.A máme koho volit!