Doprava nebo doleva?

 V televizi jsem sledovala dokument z jedné afgánské školy, kde děti kreslily slepičku. Něco mi na té jejich slepičce pořád nesedělo, ale nedokázala jsem definovat, co přesně. Pan učitel psal cosi na tabuli, a to ve směru zprava doleva. Pak mi to došlo! Všechny afgánské slepičky se koukaly doprava, kdežto já, když maluji slepičku, tak vždy směřuje hlavičkou doleva.

Listovala jsem dětskými knížkami a vesměs všechna zvířátka se tvářila, jakoby dostala rozkaz vlevo hleď. Dokonce i Večerníček pluje po obrazovce směrem na východ. Udělala jsem si malý experiment. Poprosila jsem své přátelé a známé, aby mi nakreslili libovolné zvířátko, podmínkou však bylo, aby dotyčný tvor byl vyobrazen z profilu. Sešlo se mi devět prasátek, sedm ptáčků, čtyři pejskové, tři kočičky, dvě ryby a jedna želva. Kupodivu žádný kůň. A všechna zvířátka kromě jednoho měla jedno společné, a to pohled doleva.

Může způsob psaní podvědomě ovlivňovat to, kterým směrem hledí člověk či zvíře nakreslené z profilu? Neboli proč vždy hledí opačným směrem než píšeme? Nebo mají muslimské národy v sobě zakódován jiný způsob kresby než u nás v Evropě? A co Vy, jak byste nakreslili jedním tahem prasátko?

Pouze jediné prasátko z mého pokusu se koukalo doprava. Jeho autorem byl člověk mně nejbližší, modrooký blonďák s německým jménem, o kterém s určitostí vím, že nemá muslimské předky. Tak nevím…

(Psáno pro www.suvicka.cz)

Foto: www.mojefoto.net

Komentáře

 1. JanaT napsal(a)

  Řekla bych, že je nám bližší kreslit “po směru” písma, vzhledem k tomu, že začínáme většinou od hlavy, tak u nás (skoro ;))všechny profily koukají doleva.
  Zajímalo by mě ale, jak vypadají z profilu japonská zvířátka? 🙂
  J.

 2. wbgarden napsal(a)

  Vzhledem ke skutečnosti, že většinově v této krajině líbezné, píšeme od leva do prava, tak budoucnost máme na pravé straně a minulost na levé. Takže třeba obrázky, na kterých dávné dámy /japonské / hledí vlevo nám připadají tu velmi nostalgické…
  Japonská zvířátka nemám, ale zde s panem profesorem z kjótské univerzity hledíme do – podle mě – budoucnosti. Na naší zahradě to snad ani jinak nejde. Kdo ví ovšem jak to viděl tenkrát ctěný pan profesor…
  http://wbgarden.com/nove/dwarf%20conifers%20visitors/Albums/Album1/Source/visitors_38.htm

 3. wbgarden napsal(a)

  Drahá Jano, když budete naléhat, mohu vám vysvětlit i svět, případně vesmír a přilehlá kontinua. Se základním výzkumem jsem již téměř hotov….
  http://vetton.ru/walls/humor/vetton_ru_107.jpg

 4. JanaT napsal(a)

  Milý Wbgardene, před naléháním upřednostňuji dobrovolnost, třeba i nedobrovolnou 😉 Své obzory ale rozšiřuji ráda a dobrovolně 🙂
  J.

 5. JanaT napsal(a)

  Já ráda zůstávám stát chvíli na tom obzoru 😉

 6. wbgarden napsal(a)

  Drahá Jano, nechci vám kazit sváteční večer, ale pokud já vím, furt kdosi nakukuje…
  http://dl.ziza.ru/other/082009/17/pics/100.jpg

 7. Jan Porizek napsal(a)

  Já kreslím zvířátka, a to i z profese, koukajícíse a očekávající, vždy do prava! Nemyslím politicky, vždyť pravá ruka se bez levé ruky neobejde. Do úst vkládám pravicí, levice je k následné hygieně velmi potřebná! Avšak zajímají mne spíše modrooké blondýny (není podmínkou), než modroocí blonďáci, jméno pomíjím, rozhodující je empatie a vstřícnost. Nový výzkum výzkumu vyzkumníků? Zdravím. JP

 8. wbgarden napsal(a)

  Drahá Janoté, pohov, já jsem příjmením sláma a odmalička si zodpovědně trčím z bot. Pokorného ve mně nehledejte, ne že bych to nedoved, ale vůkol jistě dobří, citliví a slušní lidé mě už tak vyučili. Jenom těch moudrejch nadřízenejch, co jsem zažil a musel absolvovat.
  Jinak obzory jsou samozřejmě furt fajň.
  http://dl.ziza.ru/other/072009/21/pics/074.jpg

 9. JanaT napsal(a)

  Pokora je výhra. A s bonusem, že bývá k zlosti lidem jistě dobrým, citlivým a slušným 🙂

 10. wbgarden napsal(a)

  Vyhry si sice představuju drobátko jinak, dobrá tedy Ale proč ta zlost. Nejste vy náhodou česká učtelka, Janoté ?
  http://dl.ziza.ru/other/082009/21/pics/023.jpg

 11. JanaT napsal(a)

  Býti učitelkou českou nebo nečeskou tvoří rozdíl? A co neučitelka?

 12. wbgarden napsal(a)

  Omlouvám se za pozdější odpověď, ale vzhledem ke skutečnosti, že opravdu všecko nevím, teda vím, ale nemůžu si občas vzpomenout, udělal jsem mezi ještě zbylými Nezodpovědnými v naší stínové akademii věd – Na růžku malý průzkum. Louda mi jednhlasně potvrdil, že kdysi prý rozdil byl. Jak je to dnes si už též nepamatuje.
  Tož tak, jo ešče povídal, že si furt myslí, že tzv. neučitelky v této zemi nikdy neexistovaly…

  SOUŽKA

  Ani malá
  ani velká
  světem bloudí
  učitelka

  Vlídně hloupá
  mírně hezká
  je to učitelka
  česká

  Však schopna je i za dráty
  muklům
  dávat
  diktáty….

  Dám jednou zasloužilou úču na ještě zasloužilejším odpočinku. Jinak docela vhodné úložiště pro délesloužící intelektuálky. Vyrovnanost a šťastnost této stojí za povšimnutí. Jistá oduševnělosť pak též..
  http://www.bestwallpapers.net.ru/private/img/prikol/prikolis_05.10.2009_bw_015.jpg

Napsat komentář