Doktor jako instalatér

S blížícím se kolapsem nemocnic ztráceli lékaři podporu jak politiků, tak veřejnosti. Všichni jsme se báli, že přijde den a nás nebo blízké v nemocnici neošetří. Kdo je na vině? Poctivě třeba říct, že z větší části to lékaři nejsou. Pokud neseděli minulých 20 let ve vládě. “Prosím vládu, aby těmto 3.800 nefachčenkům zaplatilo i letenku do ciziny, kde chtějí “léčit pouze pro penízky” s podmínkou, že by měli do ČR doživotní zákaz vstupu. Ona by se ta investice vrátila.” Takhle píší a mluví mnozí z nás. Selský rozum bez emocí ovšem říká, že pravda je jinde.

Vydírali politici
Lékaři volají po zvýšení platu už léta. Jejich platy ve veřejných nemocnicích jsou tarifní a o jejich výšce nerozhoduje trh, ale politici. Politici to byli, kdo léta byli na nářky lékařů hluší. Hřešili na to, že slušnost a veřejné mínění lékařům nedovolí stávku. Drželi lékaře v šachu. Jednotlivec nezmohl nic a lékaři jako celek si nemohli stávkou ohrozit chod nemocnic. 

Vláda měla na řešení čas
Lékaři našli řešení patové situace, nestávkují, ale pohrozili odchodem. A dali vládě mnohaměsíční čas na nápravu ostudného stavu. Vláda v prvé fázi nic nedělala – nikdo nevěřil  tomu, že lékaři hrozby dotáhnou do konce. S přibývajícím časem se ministr Heger snažil situaci zachraňovat – hraní ministra a premiéra na “tvrďáky” ovšem hrotilo situaci do téměř neřešitelného konce. Vláda vydírala lékaře a vzkazovala jim: když dáte výpovědi, tak na vaši hlavu padne kolaps zdravotnictví. Za stav zdravotnictví, při vší úctě, nezodpovídají lékaři. Za ten zodpovídá vláda. Ta je z ústavy povinná zajistit všeobecnou lékařskou péči hrazenou z povinného pojištění. Ta vytváří a řídí systém, který by měl tvořit tlak na kvalitní a efektivní zdravotní péči.  

Práce za peníze je normální
Za peníze pracuje většina z nás a je to naprosto normální. Výjimkou není ani lékař ani třeba kněz nebo manažer “dobročinného ” Člověka v tísni. Každý z nich musí jíst, oblékat se, případně živit rodinu. Na plat má právo každý, kdo pracuje. Dokonce i lékař. Plat za normální pracovní dobu (8 hodin denně 5 dnů v týdnu) se u začínajícího lékaře v současné době pohybuje kolem 15 tisíc čistého. Vychází to asi na 90-95 Kč čistého na hodinu práce. Jde o velmi odpovědnou, specializovanou, psychicky náročnou práci. Další peníze mají lékaři z přesčasů. To je až 150 hodin za měsíc. Tyhle přesčasy jsou nezákonné a ohrožují životy pacientů. Řidič kamionu má ze zákona nařízené přestávky na odpočinek. Logicky, unavený šofér je nebezpečný sobě a taky okolí. A co unavený doktor? Zamyslel se někdo nad tím, co způsobuje občasné přehmaty lékařů? Je to jejich neschopnost nebo nepozornost z vyčerpání? 

Nutné jsou systémové úsporné změny
Peníze, o které lékaři žádají, jim bezesporu patří. S navýšením platů doufejme přijdou konečně změny v celém zdravotním systému. Jeho zefektivnění a zeštíhlení, redukce lůžek atp. Změna způsobu financování, aby lékař nebyl motivován utrácet za nadbytečné léky. Kontroly investic. Dnes se často nakupují stejné zdravotnické pomůcky až 4x dráže než jinde (viz kauza endoprotézy) nebo se peníze zbytečně proinvestují jen proto, že je politická protekce (viz miliardy v Motole). Peníze totiž ve zdravotnictví jsou. Jako jinde. Jsme bohatý stát. Krize nekrize. Jen stále narážíme stále na to samé – nebát se a nekrást. 

Zdravotnictví “rabují” farmaceutické firmy
Peníze, obzvláště za posledních vlád, se přesouvaly z nemocnic na léky. Přesněji peníze šly ve prospěch farmaceutických firem. Pánové Šnajdr, Julínek a spol. přesuny zamaskovali tak, že část peněz opticky šla do nemocnic, ale byly určeny jen na léky. Tahle strategie navíc vede ke známému faktu, že farmaceuti různými programy uplácejí lékaře, aby více a za víc předepisovali léky. Mnoho lékařů pak na tyhle praktiky přistupuje, protože to je jediná možná cesta přivýdělku. Díky tomu v medicíně prohrává levnější prevence a celostní (somatická) léčba a léčí se masivně chemickými preparáty. Pochopitelně darmo mluvit o miliardách, které se dnes a denně rozkrádaly v rozpočtu zdravotnictví i celého státu. Tady selhávali všichni ministři všech vlád – zleva, zprava. Současné odhady hovoří od cca 100 rozkradených nebo zbytečně vyhozených miliardách ročně. Trefně se k tomu vyjádřil komentátor Jan Macháček: “Vláda volá do pohotovosti armádu, aby se tvrdě postavila lékařským požadavkům. Působí to celé trochu směšně či křečovitě, ve světle toho, že tatáž ODS jen tak připustí, že se pražský tunel Blanka prodraží o deset miliard korun (se zvukaři už se nebudu opakovat). Může se nám nelíbit křečovitá estetika a nadsázka celé PR akce, ale důležité je, že lékaři nežádají nové peníze z rozpočtu, ale chtějí zastavit plýtvání v rezortu. Na jedné straně si Nečas a spol. hrají na to, že jsou tvrdší než Reagan a Thatcherová dohromady, na druhé straně nedělají nic s tím, že se krade za bílého dne.” Parlament, vláda a ministerstvo zdravotnictví jsou už 20 let pod silným vlivem lobbistů, a tak namísto, aby byli dobře placeni lékaři a zdravotní sestry, nakupují se za miliardy nadbytečné drahé léky a předražené přístroje. Lékaři začali odpočítávat čas, kdy se s tím musí něco udělat.  

Příklady ze života lékařů jsou děsivé
Víc než ekonomické analýzy udělá vždy konkrétní příklad z praxe. Dovolím si citovat z blogu porodního specialisty Miroslava Gregora: “Přivádím na svět nový život, učím na lékařské fakultě budoucí doktory, publikuji v zahraničních časopisech, mám mezinárodní certifikáty na provádění prenatálního ultrazvukového vyšetření, provádím invazivní výkony, které v ČR provádí jen malá skupina lékařů a se svým kolegou dokonce provádíme unikátní operaci, která se jinde v republice nedělá. Je to opravdu tak, že po dvou atestacích po osmi letech praxe je můj tarifní plat 105,- Kč (slovy jednostopět korun) čistého na hodinu. S příplatky a službami cca 50.000,- hrubého za měsíc za 230 hodin, ale čistého to vychází na nějakých 165,- Kč za hodinu. Můj kamarád mi spravuje moji felicii z bazaru za 250,- za hodinu, levněji a kvalitněji jsem to jinde nesehnal. Soused mi udělal ze známosti sádrokartonový strop v dílně za 250,- za hodinu. Oba jako melouch po práci bez zdanění. Žena je na mateřské, splácíme hypotéku, u moře jsme byli jednou a loni jsme přemýšleli, co všechno dětem k vánocům nekoupíme. Kamarádovi zemřela při císařském řezu pacientka. Je to zkušený a slušný člověk, co odvedl tisíce porodů a stovky gynekologických operací. Tentokrát byla závažnost komplikací nad možnosti jeho nejlepších schopností. Než na něj mohla tíha jeho osobní tragedie dolehnout v plné míře, bylo na něj podáno trestní oznámení již druhý den. Císařský řez trvá cca 25 minut, v přepočtu za něj dostanu 40,- korun. Proč stojí výměna zimních pneumatik 10x (slovy desetkrát) víc?” 

Krédo na závěr
Za čištění vířivé vany mi instalatér nedávno účtoval 500 korun na hodinu plus náklady na cestu. Platím na zdravotním pojištění tolik, že mám doufám právo přát alespoň poloviční mzdu (před zdaněním) člověku, který mi možná zachrání život. Mám neodbytný pocit, že se to určitě vyplatí.

Komentáře

 1. Peggy napsal(a)

  Hodně pravdy,ale je tam pořád i hodně ALE!! Ale 🙂 už bylo řečeno snad už vše. Nejsem ovšem přesvědčená, že se tímto změní cokoliv k lepšímu..No přála bych to všem a i sobě, abych si nepřišla, až někdy vpluju zas do nemocnice, jako ten, co zabloudil do říše králů a byl patřičně odkázán, do správnýho patra..Vylezu totiž většinou od tud, jako spráskanej pes, na kterým si každá sestra, osladí špatnej den..(ale už to bude lepší, už na pohotovosti vyběhne čipernej pan doktor, vyspanej do růžova, nepřepacovanej, uvítá mě mile a tak společně na ten můj problém v klidu najedem.. Móóóc si od toho slibuju.. ale pořád mám dojem, že v každým zaměstnání, a i tam, kde lidi berou hodně malou mzdu, by se měli( a světe div se), chovat lidi k ostatním alespoň pěkně. Každej máme plno problémů.. kolik mladých platí hypotéky, blablabla.. Nedávno všude vzpomínali Reagana a při té příležitosti došlo na zmíňku, o nějaké stávce leteckých dispečerů(tuším, ale s letadlama to mělo cosi společné 🙂 Jsem šmodrcha, já vím) Regan dal všem okamžitou výpověď, neboť lidé, kteří nějakým způsobem platí stát ze svých peněz, by měli používat jiných forem..Jo, líbilo se mi to, nevím proč..:-) Ale já vím,tihle nestávkovali 🙂 No nic, snad to bude dobré 🙂 Hezký den všem

 2. Holzelova napsal(a)

  Peggy to byla stávka leteckých dispečerů ve Španělsku a ten kdo je všechny vyházel, vyhlásil výjimečný stav a povolal vojenské dispečery byl premiér Zapatero, paradoxně premiér za socialisty

 3. Holzelova napsal(a)

  a rozhodně si nemyslím, že by Nečas byl tvrdší ne Thacherová… ta neustoupila stávkujícím ani o píď a ze její vlády byl schválen zákon, že profese, které mohou paralyzovat a vydírat většinu, mají zákaz stávky.

 4. Peggy napsal(a)

  paní Holzerová, obvykle si myslím, že jsem blbě poslouchala,ale tohlese mi nějak dostalopod kůži a naštvalo mě, že podávaj mědia zase blbý informace. Nedávají! V r. 1981 byla v USA stávka l. dispeč. a tím byl porušen zákon, jakýsi 🙂 nouzový stav ..:-) přesný název nebudu opisovat, k čemu..Reagan vyzval odbory,aby let. disp. stávku ukončili a vrátilise dopráce, na čež jim dla 48. hod.Na to vyhodil 11 345 stávkujících disp. kteří jeho výzvy neuposlechli. Jinak potvrzujete, že ani v Anglii nedělali něco podobnýho čeho jsme byli my u nás svědky. Osobně si myslím, že to žádná výhra nebyla a elika, kterou by měli mít především lékaři, v každém boji o své, byť je to třeba i o penězích, tentokrát dostala pořádně na pr..i.! Ale v tom se asi shodujem, nebo to tak možná není, ale je mi to fuk.. ve zdarvotnictví se pro mne, jako pro pacienta nezmění nic, snad jen to, že si prý podle pana ministra musím zvyknout na to, že pokud na to nemám, (budou na to standardy a nestandardy), můžu se v případě vážné nemoci, učit už skákat do truhly.. Hezký den

Napsat komentář