DOBROSER

Čtu a píšu o císaři Ferdinandu V. “Dobrotivém”. Tak se mu říkalo u nás v Čechách. Zda a kolik v této přezdívce bylo jízlivosti, dnes těžko určit. Pro Vídeň to byl trotl, nebo přinejlepším “Gütinand der Fertige”, možná volně přeložitelné jako Dobrorád Vyřízený nebo “der arme Trottel Nandel”. Díky rodové spřízněnosti svého otce císaře Františka II. a Marie Terezie (bratranec a sestřenice) byl odmalička po velmi těžkém porodu nemocný (epilepsie, až dvacet záchvatů denně, vodnatelnost mozku, neurologické problémy a porucha řeči). Že by to byl typický představitel rakouské monarchie (císařem a posledním korunovaným českým králem), to určitě nebyl. Po uvedené diagnóze je ale určitě potřeba podotknout, že při takovém vkladu do života uměl pět jazyků (výborně česky!), hrál na několik hudebních nástrojů, miloval operu…
Na císařském trůnu pobyl od roku 1835 do “jara národů” 1848. Dekórum bylo zachováno, i když ke státnickému rozhodování připouštěn raději nebyl. Jen krůček za jeho zády vždy stál kníže a rakouský ministr zahraničí Metternich a předsedou vlády byl císařův strýc arcivévoda Ludvík.
Ferdinand, celým jménem Ferdinand Karel Leopold Josef František Marcelin, měl Prahu rád a byl prý rozdavačný. Museli ho velmi hlídat. I tak věnoval za své vlády Praze celkem asi 450 tisíc zlatých. Kdo by takového mecenáše nenazval dobrotivým?
Ale jsme u důvodu, proč se k Ferdinandovi vracím.
Čeština povstala z “jazyka služek” k neskutečné pestrosti, výstižnosti a bohatosti, i když její obroditelé jako třeba František Palacký ještě v roce 1860 doma hovořili německy.
Jsme v roce 2021. Naši národní probuzenci by žasli. Začtěte se na pár minut pod jakýkoliv politický komentář a s běžně užívaným slovníkem pisatelů mi řekněte, jaký přídomek by Ferdinand Karel Leopold Josef František Marcelin dostal dnes.

Je to možná symptomatické, nemyslíte? Z Dobrotivého by byl Dobroser.

(Z mé knihy Krůtí brko 3/ DUŠE V PEŘÍ, kterou vydám v příštím roce 2022.)
Knihy Krůtí brko 1/ Dopisy z Tramtárie a Krůtí brko 2/ Kousky času k dostání v knihkupectvích, na www. kosmas.cz nebo www.krutibrko.cz, anebo nejjednodušeji s autogramem objednejte zde u mě ve Zprávách.

Napsat komentář