Cosi shnilého v českém školství?


V téhle mládežnické vzdělanostní lapálii stojí za to oživit prímovně televizní slovíčko fičák. Přesně totiž sedí na to, jak dopadli naši školáci v mezinárodním srovnání.

Zveřejněné výsledky testů čtenářské, matematické a přírodovědné gramotnosti ukázaly, že na nejnižší stupínky v rámci zemí OECD zahučela zdejší mládež školou povinná tempem přímo nevídaným. Tomu, co v mírnější podobě naznačily výsledky prubířské státní maturity, se tak dostalo výzkumného stvrzení.
Zřetelně se ukazuje to, o čem si už řadu let cvrlikají i vycpaní ptáčci ve školních kabinetech. Cosi shnilého je v českém školství. Vinu nese stále rostoucí počítačová promořenost dětí i mládeže, vymlouvají se jedni. Jiné země zasáhl kompjútrový mor mnohem víc a přesto je na tom jejich žactvo lépe, oponují druzí.
Ostře kritická slova padají na adresu vzdělávacího systému předlistopadového i současného. Komenský aby se v tom vyznal! Snad tohle drnčící zvonění vzdělávacího průzkumu PISA probudí ty, kteří se na tomhle stavu podepsali. A že jich je – rodičovstvo, učitelské sbory, celý zástup školních ministrů, politici všech názorových vyznání. Proč ale vyzdvihovat “zásluhy” vybraných, jedeme v tom vlastně všichni.

Bude mrazivo v české kotlině.

(Psáno pro www.nazor.cz)

Komentáře

 1. wbgarden napsal(a)

  Jedeme v tom všichni, ale někteří obzvlášť…
  Dám ptákovinu.

  SOUŽKA

  Ani malá
  ani velká
  světem bloudí
  učitelka

  Vlídně hloupá
  mírně hezká
  je to učitelka
  česká

  Však schopna je
  i za dráty
  muklům dávat
  diktáty…..

  http://kaifolog.ru/uploads/posts/2009-09/1252029363_066.jpg
  Snad dobře bude na zemi až žák zas svobodně bude moci vybrati si mistra svého….

 2. Petrpavel napsal(a)

  Snad dobře bude na zemi až kantor zas svobodně bude moci pokárati si žáka svého…

 3. wbgarden napsal(a)

  Co je to kárání, pěkně prosím ? A plóč… Děkuji.
  Jinak my co jsme se museli posledních dvacet roků živit sami, tak jsme to i v pokročilejším věku museli též zvládnout sami. I bez soužek všelikých neb jak je jistě všeobecně známo, v osnovách to nebylo.
  Není nic horšího, než když zručný šikovný a talentovaný kluk příjde na střední a chce rozvíjet své schopnosti a servilní a blbá úča ho enem teoreticky cpe do osnov, které v realitě už nejméně x roků neplatí. Ale ona nic jiného neumí chuděrka, že. Tak diktuje, kárá a trestá..
  A potom je třeba samozřejmě též dávat pozor, aby se soudruh inspektor se nehněval, že. Též nic nového synek nedovede, než opakovat. Dobrý ne.
  No, takže to výše popsané spolehlivě z vědění vyléčí každýho. Si pište. Tak a můžete si furt stěžovat sbore pedagogický. Nudíte a nestíhíáte…
  Tak pravil wbgarden…
  http://kaifolog.ru/uploads/posts/2009-08/1250844029_074.jpg

 4. Petrpavel napsal(a)

  A plóč 1 + 1 = 2 ? Pěkně prosím. Děkuji.
  Ono tak ani moc nejde o tu soušku či soudruha inspektora, ti svou práci zvládnou, ale spíše o toho platícího soudruha (modrého) tatínka. Pokárat, či snad dokonce vyhodit nezdárné, leč platící, budižkničemu? Nemožné. Tak raděj soudruh (modrý) ředitel školy učitelce diktuje, kárá a trestá…

 5. wbgarden napsal(a)

  1+1=2, jo ,jo, co svět světem stojí, barvy jsou jenom barvami, a že jich bylo v histórii a vůkol, bylo je a bude počítám, a bohatých tatínků jakbysmet taky atd a svět se nezbořil, neboří, ani bořit nebude, kvůli jednomu malilinkatému školství, které prostě nestíhá a je prolezlé závistí…
  Pro milovníky barev, zvlášť té modré, obrázek tu…
  http://www.xoxma.lv/uploads/posts/2010-04/1272310950_podborka_06.jpg

 6. maya napsal(a)

  Nechci nějak hodnotit naše školství, ale se bratr vrátil z Ameriky, kde přednášel na vysoké škole, prohlásil jedno: “američani jsou nevzdělaní blbci, kteří ani pořádně neumí psát. Ten nejchytřejší věděl, že Praha je ve Vídni a když jsem je chtěl zkoušet, musel jsem vypracovat testy a ktomu dát odpovědi a-f a oni je jen zaškrtávali. A to byli letci!” Já nevím, nejsem prudce inteligentní, ale to, co mi dala strojárna a ekonomka, používám i v normálním životě. Bylo to hlavně o selském rozumu a orientaci v problému.
  A nakonec odbočím jedním vtipem.
  Ptá se chlapeček otce účetního: “tatí, kolik je 1+1?” a otec odpoví:” a kolik chceš aby to vyšlo?”:-))

 7. maya napsal(a)

  Zpráva pro Peggy:
  Zdravím a to bílé svinstvo padá furt. Už ani pořádně neodrhrnuji a parkuji vedle bytečky, protože z garáže nneí šance vyjet! Pěkný čas adventní.

 8. wbgarden napsal(a)

  To že 1 + 1 = 2 to mi kdysi snad už vysvětlili, ale proč to je zrovna tak…

  ZÁKLADNÍ VÝZKUM

  Již několik let vím
  že dvakrát dvě jsou
  čtyři
  zatímco třikrát dvě už je
  šest
  ale pořád to není
  ono

  Již několik let vím
  že jeho žena
  není moje žena
  zatímco moje žena
  je i jeho
  žena
  ale jako by něco
  chybělo

  Již několik let vím
  že dívám-li se do zrcadla
  vidím pravou ruku
  na místě
  levém
  a levou ruku
  na místě
  pravém
  nos je kupodivu
  zachován
  ale v tom to taky
  není

  Již několik let se proto ptám
  svých dvou
  dědečků
  proč jsou mými dědečky
  zrovna oni dva
  a ne jiní dva
  dědečci

  Mají pro mne oči plné pochopení
  a já…

  Již několik let vím
  že dvakrát dvě jsou
  čtyři…

  Jinak ti všeobecně nevzdělaní amíci a jiní vůkol národové jistě existují a existovat pochopitelně budou. Ovšem drobně též záleží na úhlu pohledu Proč musí kluka, který je vynikající frézař, nutit zupat se též rozmanité aurory, klémy a jiné iljičoviny Všeobecným tzv. rozhledem se už to dá jenom těžko obhájit. Ten si každý zcela demokraticky udělá pak sám a po svém, v hospodě na internetu atd….
  A pak u těch velkejch každý kdo sám chtěl, se určitě vzdělal a prosadil. Tady je to myslím furt velká zašlapávárná talentů. Stačí mrknout do státních institucí úřadů a vlád…
  Ale letošní zima fakt stojí zato i v garážích….
  http://ru.warnet.ws/img4/178/pod/24.jpg

 9. Peggy napsal(a)

  Mayo, hlásím se! Zpráva pro Mayu!! To je fakt blbý, sice je to už pár dní, ale jestli to trvá do dnes, tak to je na závátí domku, jako u Broučků!!! Mayo, já už vidím tvýho ježíška, jak tahne k tobě ty svý saně.. začínaj v Olomouci a konči ještě na D1 u Beranova! Tak jsou dlouhý! a jestli ne, tak se budu divit! myslím, že si takový zasloužíš! a plný dárků.. naložený jitrničkama, slivovičkou, sem tam parfém, nějaký knížky a učebnice o zákonech, chichi, no a jak jinak Botičky!!!! plný sáně!!! a hadříčky.. pa

  • maya napsal(a)

   Peggy,
   :-)) Se fakt jednou z Tebe picnu. Praskne mi bránice od smíchu a ty sáně plné dárků od Olomouce do Beranova budou bez příjemce! :-)) No s tím sněhem to není tak strašné, jeden den napadne 15cm, druhý 10cm, třetí 10cm, potom dva dny leje, tak to odtaje, potom zmrzne a tak se to s téměř matematickou přesnosti střídá. Takže celková průměrná sněhová pokrývka je kolem 20-ti cm.Ale stále se musí odklízet, stále to namrzá a stále parkuji před bytečkem, protože garáž mám pod barákem(blbnej stavební zákon za totáče). Teplá, vytápěná garáž je mi vlastně na nic. V zimě nevyjedu, v létě tam mám vodu.:-))
   Co se týče dárečků, dostávám drobnosti od lidiček, co mám ráda a to moc potěší, ale největší dárek od Ježíška jsem dostala dnes. Mám řidičák 21let, naježděno km víc, než průměrný řidič a dneska jsem na jedné místní komunikaci při otáčené přehlídla přijíždějící auto. Nevím,jak se to stalo, prostě jsem jej neviděla a on to ubrzdil. Troubil, řval na mě a já se jen omlouvala a děkovala tomu nahoře, že se nic nestalo. Nešlo o nic tragického, já téměř stála a on jel pomalu, byly by to jen plechy, ale i to by mě naprosto ochromilo, protože já bez auta nemůžu být. Takže dneska jsem si to vybrala a tu sáňkovou karavanu posílám Tobě. Zasloužíš si ji mnohem víc než já. Už jen za to, jak jsi mě rozesmála. Díky, jen fajn dny.

 10. lukrecia napsal(a)

  Ještě pořád platí: “Člověk může bejt blbej, ale musí vědět, kde se zeptat!” Taky platí, že od reformy k reformě vidíme, že školství by mělo těch reforem nechat. Já si to poprvé uvědomila, když vypukly množiny. Jelo se podle nového systému a děti neuměly ani násobilku. Dokud moudrým hlavám nedocvaklo, že násobilka se halt musí biflovat. Výsledek byl, že škola jela podle množin a rodiče učili dětičky násobilku pěkně doma. Když fungoval slabikář “Ema má mísu…” fungoval pozvolný vzdělávací proces. Žáci měli Malou abecedu a písmenka, která jsme stříhali doma, a jak se snažili! Teď se školní výbava počítá na tisícovky a dětičky mají školu hrou – jenomže s jakým výsledkem? Jan Ámos z nás asi radost nemá.

 11. Peggy napsal(a)

  Nedá mi, nedopsala jsem něco k tématu.. Tak jen krátce :-)! Lidovky( v poslední době je kupuji, zdá se mi, že se změnily.. k lepšímu, ale kdoví, nějak jsou okopčené tak trochu MF Dnes, ale myslím, že jen vyzuelně, jinak se v daj číst..Tedy, doporučuji.. Sobota 11. 12. Příloha Orientace..
  Rozhovor p. Kamenský s Oldřichem Botlíkem! Mluví mi naprosto z duše. je to bomba, když neumím vyjádřit to, co jiní jo, ale myslím to naprosto stejně.. Miluji chytrý lidi, a ty co se nebojej říct, že vidí věci jinak, proti proudu.. Bez nich by totiž nešlo dopředu víc.. Mazat med kolem huby, to není dobrý.. Doporučuji, v tomhle světle vidím problém školsství.. Souvisí s ním i komentář Mayy.. Hezký den

 12. Peggy napsal(a)

  Ahoj Mayo, díky za ty sáňky! Myslím, že i kdyby jak kdyby,moc veliký nebudou… jsem totiž velmi zlobivá a Ježíška neošidíš..:-) Udělalo mi ale moc pěkně, že se mi podařilo tě rozesmát.. jak říkám, smíchu není nikdy dost.. Sice kolem nás není moc velká motivace, ale není zas až tak těžký, některý i vážný věci, vidět takovým tím kouzelným zrcadlem, kde se to občas zdá i pitomí a tím pádem směšný.. a že se někdy směju i pitomostem(vlastně asi nejvíc), o tom žádná. Mayo, přeji víc podobných štěstí, jako bylo to namále.. občas si uvědomíme, co by se mohlo stát a nestalo.. naši andělé strážní jsou fajn.. Tady dnes také chumelí, ale už zas ne:-)) máme to stejný..
  pa a díky moc, za každý hezký psaní a tvý jsou vždycky..:-)

 13. Peggy napsal(a)

  Jo, ještě se stává, jako např. zde, že Brejle pracují v jiným čase! 🙂 Např. Peggy- 20.12.-13.50, ale borka Maya už odpovíděla 20.12. v 23.20…Tedy kde to ta Pegg vytáhla, to ví jen čert..:-) a není to poprvé.. ale to je detail, myslím, že si každý zařadíme, kam s tím..:-) Krásný dny

 14. Jan Krůta napsal(a)

  Netuším, proč by Brejle pracovaly v jiném čase a nepochopil jsem to ani z předcházející poznámky Peggy :-).
  Ale dlužím vysvětlení pro Lex:
  Zprávy od IT: Prý si schválení vyžádal software proto, že tam byl v textu asi nějaký odkaz, který byl vyhodnocen jako spam. Dohodli jsme se, že riskneme i spam v odkazu.Další komentáře, myslím, už do schvalování ani nespadly. Pokud byste narazili na nějaké jiné chyby, ihned je, prosím, hlaste. Je to prostě tak, že se musím živit a Brejle jsou krásné, leč hodně drahé a časově nároční hobby. Proto nemohu sedět u počítače průběžně, ale musím kmitat v zaměstnání, zvlášť když jsem i s právě dospělým synem – tátamáma.
  Díky, jk

 15. Jan Porizek napsal(a)

  Držím palce, poetrytátomámo. JP

 16. Peggy napsal(a)

  Hezký den všem, Honzíčku,asi tak..Občas nějakej novej komentář, vklouzne mezi starý.. to je vše.. Příklad jsem dala právě na komentářích pod tímto článkem. Rozuměj, stačí, když mrkneš na data a čas.. aleje to nepodstatný, asi se to ani nedá ničím ovlivnit a jde o nic. Došlo mi to, když jsem chtěla kouknout na nějaký komentář, který byl v posledních komentářích nový, apod článkem jako poslední ne..ale skočil výš..mezi ty, co už byly dřív..ok? Promiň, jsem baba všetečná a omlouvám se..Brejle jsou skvělý,nemyslela jsem to jako výtku, spíš jako blbej vtip, co se zas nepoved 🙂 hezký den a dík

  • Jan Krůta napsal(a)

   Neomlouvej se! Brejle se musí vylepšovat, takže každý nápad se moc a moc hodí! Víš, jak to může asi vzniknout? Ten domnělý zmatek v datech může záviset na tom, kam komentář píšeš. Když klikneš na Odpovědět za komentářem, Tvůj komentář ke komentáři se zařadí za komentář, ke kterému jsi něco podotkla. Když ale komentuješ v okýnku pod článkem zařadí se chronologicky. Prostě všechno závisí na tom, jak je nastavený program. Pokud bys to zkusila, dej mi, prosím, vědět, zda je to opravdu tak, jak se domnívám! Sám pochopitelně neznám všechny záludy stále nových a nových verzí těch softwarových modulů, ale díky Vám se do programu zavrtáváme stále hloub a začínáme chápat, co jsou programátorsky nastavená pravidla. Viz třeba ten problém s domnělým “schvalováním” komentáře u Lexe. Je to jen nějaký detail v softwarovém nastavení, který je třeba v nové verzi softwaru znovu nastavit nebo přenastavit. Ale musíme nejdřív objevit, že ten problém nastal. A i v téhle oblasti moc díky za spolupráci!

 17. Peggy napsal(a)

  Aha..? tak jo, já to prubnu, jen jestli si budu pamatovat, kam jsem klikla, chichi..díky!

Napsat komentář