Cesta k víře

 Jako prase (pracující senior), dříve jako prduch (pracující důchodce), jsem  kvůli jarnímu sluníčku dezertoval z vrátnice (nikdo jí stejně neprocházel, fabrika zkrachovala), v níž si přes zimu dovydělávám na dožití.  (Je to krásné, když už člověk nemusí pracovat na chleba, ale jen na máslo!)

Osvobozen od vrátnicového televizoru (posledním  ve  fabrice pracujícím  strojem ) kochal jsem se dívkami a luxusními obchody  v centru Prahy. Obojí krásné, obojí nedostupné. Ledaže bych měl  značkový oblek a značkové boty,   kdybych neustále za pochodu vysílal  rozkazy přes jakýsi miniaturní televizor přiložený k uchu, kdybych měl v kapse u košile zastrčenou zlatou kartu… 
A v tom  mě to napadlo. Když tolik takto hezky popisovaných lidí běhá po ulicích, kolik lidí musí stát někde u strojů, kopat v dolech, orat a sít, abych tak řekl postaru – v prvovýrobě vytvářet materiální a hmatatelné hodnoty, aby tolik kravaťáků a kravatic nejen uživili, ale ještě jim vydělali na luxusní auta, domy, milenky a milence.
No, ne že bych někomu záviděl, o to tu nejde! Vůbec si nemyslím, že někdo někoho vykořisťuje, třídní boj pamatuji jen jako házení mokrou houbou ve třídě.  Ale jen tak z principu jsem se chtěl  dovědět, kolik lidí  přidává hodnotu na jednoho člověka hodnotu užívajícího.
Taky už vím, že se proletáři celého světa tak dlouho spojovali, až se místo nich spojili globální kapitalisté, že poslední bitva sice vzplála, ale taky pohořela, že Volnost, Rovnost, Bratrství je úsměvné francouzské lidové rčení z oblasti folklore fiction.
Tak v těch mých úvahách nehledejte žádné politikum, nestojím napravo ani nalevo, stojím na zemi!  Jen tak pro zajímavost jsem se chtěl  dovědět, kolik lidí  přidává hodnotu na jednoho člověka hodnotu užívajícího. Šel jsem do statistiky hledat kolonky s vyčíslením počtu dělníků a rolníků ve srovnání s počtem překupníků, manažerů, majitelů, zprostředkovatelů, reklamních tvořitelů – zkrátka všech těch, kteří na stvoření vydělají víc než stvořitel.
Nic takového Český statistický úřad nevede. Škoda! Mohlo by z toho vyjít zajímavé srovnání produktivity fyzické práce s produktivitou mlácení hubou.  Byla by to cesta k víře, že Ježíš opravdu, ale opravdu opravdu mohl pěti chleby a dvěma rybkami nasytit zástupy pěti tisíc lidí.

Napsat komentář