Čekám, až spadne

Podzim nemám rád z mnoha důvodů a jedním z nich je listí. Nevadí, že mění barvu, zlátne a všelijak se červená, ale kdyby aspoň neopadávalo.

Říká se, že když je dlouho listí na stromech, bude tuhá zima, už jsem to slyšel tolikrát a tolikrát už jsem měl možnost si řečené ověřit, že bych to měl vědět jistě, jenže si na to vzpomenu vždycky jen na podzim, takže když pak přijde jaro, vím houby, jestli před zimou na stromech listy držely, nebo popadaly, ještě než přijel Martin koňmo. Letos tedy drží, potvůrky, a v tom je právě svízel. Respektive padají postupně, což je vůbec nejhorší. Člověk je totiž shrabe, uloží na kompost, s pocitem dobře vykonané práce shlédne čistý trávník, aby druhý den přišel a jako by nikdy nehrabal. Listí je tam zase. Může se stát, že shrabané rozfouká vítr, ale to není tenhle případ; stromy prostě drží a koukají na zahrádkáře, jak se snaží, nepustí mu ani lísteček, ale jakmile se ztratí v domě nebo někam odejde, tu upustí, tam hrst přihodí, ovšem jen tak zlehka, aby si nevyčerpaly zásoby, a pak už jen potměšile čekají, jak se hospodář zachová. A když se vzteká, mají radost. Však se stačí podívat do korun, jak se větve otřásají. Aby se neotřásaly, když se chechtají.
Řešil jsem to lomcováním. Tedy cloumal jsem kmeny stromů, aby listy opadaly předčasně. Nedaly si říct. Ani malým, tenkým stromečkům se nechtělo, natož dospělým stromům, s těmi jsem zhusta ani nehnul. Takže hrábě nad hlavu a tu máš, ty strome kudrnatá. Nepomohlo to, samozřejmě.
Nabízí se otázka, proč tolik povyku. Nejsem cholerik, ani si nemyslím, že bych měl ručičky dozadu, že by se mi nechtělo pracovat, a navíc pohyb potřebuju, ale proč zahradu hrabat třikrát, čtyřikrát nebo pětkrát jenom proto, že se těm listům dolů nechce najednou? Vždyť je to neefektivní.
A co počkat na zimu, až všechno listí spadne a pak ho shrabat z jedné vody načisto? Co myslíte, že zrovna dělám? Čekám, až spadne.

Foto: autor

Komentáře

 1. wbgarden napsal(a)

  Z jedné vody načisto…
  Dobré, já na podzim kupříkladku pravidelně uklízím rybník, bazén, zahradu. S radostí, neb nejkrásnější období je patrně podzim, jak je jistě všeobecně známo….
  http://wbgarden.com/nove/wbgarden%20-%20autumn%202009/album/slides/wbgarden%20autumn%2015.html
  V osmnácti bych se z toho ovšem dozajista zbláznil…

  LISTOPADOVÁ

  Špehýrkou tvé něhy
  prostrčím klíč
  a odemknu se
  na sto západů
  jako brána do pohádky
  jako okno
  za kterým podzim
  na skomíravém listu
  padá
  do vinic

  A hrozny sládnoucí
  i ty v stesku
  obsažené
  a tvoje kůže ladem
  obležená
  zas chvěje se
  a praská

  Mlhou toho okamžiku
  pak od vinohradu ke mně jdou
  dva vyčítaví
  ženci

  A jeden praví¨
  že jsem dobrý
  zatímco druhému
  je líto
  toho
  času….

  http://dl.ziza.ru/other/072009/13/pics/037_pics.jpg

 2. Kutil.bloguje.cz napsal(a)

  Nádherná zahrada, Webgardene. To vy sám?

 3. wbgarden napsal(a)

  Děkuji, sám + dva, žena a syn. Jinak jsem wbgarden – wttch´s broom gardener – zahradník čarověníkový.., jsem si kdysi vymyslel nick, no.., když ho tenkrát asi před patnácti lety chtěli kucí z gardenwebu…
  http://magazin.ceskenoviny.cz/zpravy/zahrada-misto-posilovny-denne-sest-kilometru-a-stovky-drepu/552836?rss

Napsat komentář