Čas kedluben

Do včerejška rostly všude, kam jste se jen podívali. Hlavy, makovice, palice, mozkovny, škécy, lebky, kotrby, kokosy, bedny, kedlubny…  Politické strany v reklamách na  kedlubny provařily stovky miliónů. Vydělali jsme na ně.
Čas kedluben skončil. Všechny se před sklizní usmívaly. Záhony usměvavých kedluben. Skončila soutěž o kedlubnu nejkrásnější . Nastane sklizeň. Co jsme si navařili, to si sníme.

Ty usměvavé kedlubny ukáží, co je v nich. Budou neslané nemastné? Budou duté? Zevnitř červivé? Budou opět pikantní až k nesnesení? Nebudou nás nadýmat? Udělá se nám z nich špatně?

Vybírali jsme si z nich. Bohužel, většinou podle těch úsměvů. Nebo jsme četli z těch kedluben, co je v nich? Dalo se to z nich vyčíst? Nejsou už teď  vydlabané jako dýně?

Kedlubnobranní skončilo. Budeme mít to, co jsme si navařili. Tak ke stolům, přátelé! Máme prostřeno. Hostina začíná. A proč ty minulé kedlubny proti očekávání moc nechutnaly? A proč už nikdo nenosí na stůl? Teprve se začíná vařit. Seďte tiše a hrajte si. Kdo si hraje, nezlobí. Necinkejte příbory a netlučte lžícemi do ešusů.

Ale co když se snědí navzájem! Ty rozesmáté pusy jsou pořádně hladové! Tak dlouho zírat u silnic! Budou nejdřív koukat nasytit samy sebe? A vy se divíte? Bojíte se, že na nás moc nezbyde?

Tak pozor! Kdo si je vypěstoval? No přece vy! Budete sklízet to, co jste zasili, zasadili, vypěstovali na svých zahrádkách. Ty šťastné rozesmáté kedlubny se teď přesadí do jiných záhonků. A budou mít pocit, že si už dávno zasloužily sedět a růst v lepší zemi.

Okopávejte je zpočátku opatrně. Třeba mají přece jen dobré kořínky. Třeba si vzpomenou, že je zasadil leckdo, kdo má tu dobrou zem za nehty a dal si s nimi práci.

Kedlubny všech barev, spojte se!

Vaše perspektiva je jasná: Buď vás k masu s láskou sníme, nebo z vás naděláme biomasu.

Máme všichni velký hlad na dobré zprávy. Máme velkou chuť:
„… Ač bylo sotva poledne, našel jsem jej už u stolu. Právě odnesli polévku a hovězí maso a po těchto nezbytných jídlech následovala skopová kýta a la royale, dost pěkný kapoun a plná mísa salátu… Jak mne spatřil, poručil, aby mi přinesli příbor, já však odmítl a učinil jsem dobře, neboť jsa sám a bez pomoci, zhostil se… hbitě všeho, totiž: Kýty až na hnát, kapouna až na kosti a salátu až na dno mísy…“

Ti jedlíci, to jsme my. Zatím nejsme přejedení. A kedlubnové zelí? No, zkusme ho. Co nám taky zbývá, když jsme si sami navařili!

Buď jak buď, dobrou chuť!
Dobré chutnání! Děkujeme za přání!

Komentáře

 1. Ivet - Mejsehezky napsal(a)

  Ano, hlavně, abychom se nepožrali navzájem, já raději než kedlubnu mám řízek, otázka je nasnadě “Bude či nebude?” 🙂
  Hezkou neděli přeji a kdyby něco, užijte Guttalax 🙂

 2. Peggy napsal(a)

  Hezký den, venku skutečně je, tak se snažím být”udolatelná”..chichi..
  Kedlubny jsou výborné!! Bezvadné! Ale musí být mladé, šťavnaté a tedy nevyrůstat v suché půdě, bez živin. Což se asi některým těm, o kterých autor píše, děje, nebo dosud dělo. Fandím mládí, jen se ptám, kde jsou , když přijde tahle slkizeň? kde jsou všichni ti bezvadní, chytří kluci, kteří se občas mihnou v mediích. 6asnu nad nimi, jak jsou nabití, plní nápadů, mají i docela charakter, (alespoň se tak jeví z jejich názorů), nabo kde jsou ti, kteří roztou o něco dýl, jsou o hodně větší, než ty mladé hlavy, ale chutnají skvěle!
  Proč je mi nabízeno pouza meny z těch dřevnatých, které čas každým rokem , jako slimák okusuje? Jsou nestravilelné a hospodský nemá jiný na výběr.
  Kdy majitel tý hospody pochopí, že by se měl chovat asi nějak líp k hostům, možná by se nějaký ten dobrý kedluben k dobrýmu hospodskýmu i našel.
  Ne vážně, není to tím, že se ti dobří věnují raděj svý práci, protože je baví a protože ji dělaj podle nejlepšího vědomí a svědomí anejde jim jen o to se zviditelnit a dobře se dostat tam, kde lze co nejrychlej a bez poctivý práce zbohatnout? Jakmile se někdo dostane z těch starých “kedluben” k politice, už tam zakotví do tý doby, než zhnije. 🙂
  Jinak mě vážně nikdo z těch, kteří by mohli skutečně něčím u nás hnout nenadchl, v poslední době mě však dostal pan Petr Robejšek. Byla to náhod, ale děkuji za ni. Fakt skvělý pohled na naše problémy, nadhled a analytický pohled, škoda jen, že se s tím nedá až zas tak moc dělat stejně nedá, no snad ten čas.. Ale nevadí, mě to zas tak moc nebere, je tolik jinejch věcí, který jsou pro ženskou na světě, aby se jí žilo skvěle 🙂 Důležitý je jen to zdraví a rodina, k tomu závěru asi nakonec vždycky každý dojde. 🙂 ( aha, tak mi to došlo, oni ti kedluby dřevnatý, mají vlastně taky rodinu!! Staré a dobré, kdo nekrade, okrádá svou rodinu, pamatujete? Ale ne, myslím, že i stěmi nechutnými kedluby je to pořád lepší, než tehdy, skoro by se chtělo říct, že dobré 🙂 ( člověk je tvor neskromný a chce pořád víc…:-))) Hezký den

Napsat komentář