Bramborové placky od babičky

Na bramborové placky od babičky si pamatuji jako dítko školou povinné. Vždy jsem se na ně velmi těšila, protože to bylo jídlo jedno z mála, kdy se nepoužíval příbor.

Upečené placky se stočily do ruličky a každé sousto se nejdříve namočilo do másla. Byla to bašta a všech deset prstů bylo od toho másla úplně umaštěných. Dnes, když svému vnukovi tyto placky udělám, je vše jinak. Bez příboru nedá ani ránu.

Na přípravu potřebujeme: 8 větších uvařených brambor bez slupky (nebo větší zbytek bramborové kaše – výborné – doporučuji). Vychladlé brambory umeleme nebo nastrouháme najemno, dáme na vál, přidáme sůl (u bramborové kaše ale opatrně), 200 g hladké mouky a vše zpracujeme. Z těsta vytvoříme váleček, nakrájíme ho na díly a ty pak rozválíme na pomoučeném vále na podlouhlé placky. (Nikdy nepřipravujeme dopředu, protože těsto řídne.) Placky hned pečeme na plotně (tále), obracíme a pomažeme rozpuštěným máslem. Kdo má rád, může opéct placky na sádle nebo na oleji.

Bramborové placky se podávají také mazané povidly nebo sypané mákem a cukrem.

Komentáře

  1. poletucha napsal(a)

    Bramborové placky (já do nich vrazím ještě jedno vejce) jsou stálý hit. Dělávala jsem je naslano, naplněné špenátem. A zrovna tento týden se za suchými, bez povidel, bez špenátu, bez másla, jen zaprášilo.

Napsat komentář