Bleskem Tescem

Lítám jako na koštěti Teskem a zabrzdím… Můj prudký smyk vylekal maličkou babku. Naše oči se setkaly. Vlekla  košík s rukojetí skoro po zemi.

Jak na potvoru se naše pohledy střetly, když si dávala pod kabát o dvě čísla větší, půllitrovou láhev rumu. Mazala jsem rychle pryč a dělala, jakože nic. Nevidím! Ještě chvíli jsem bruslila po krámu a vybrala pokladnu, kde bylo nejmíň lidí. No a koho před sebou nevidím, když vyndávám nákup na pult? Babička byla ještě menší a skoro jsem cítila její vyděšené chvění. Na pultě měla dva rohlíky, tatranku a bílý jogurt. Doprčic…
Navíc pokladní něco zmastila na pokladně a čas se nekonečně vlekl. Babka i já jsme si přály být už pryč. To vím jistě.
Jak tak stojí za pokladnami ti důležití strážní, jeden stál hodně blízko. A doprčic! Snad nic neviděl, nebo netuší. Snažila jsem se hledět sebevědomě, jakože nic se neděje. Byl to takový malý zrzavý zmetek, můj tchán, když ještě žil, říkával, že co je zrzavý, není dobrý. 🙂 Oddechla jsem si. Babka byla jak myška, flašku měla asi dobře zabezpečenou, možná ne poprvý. Pokladna naposled cinkla po mým posledním zboží. Zaplatila jsem, dávám ten poslední kousek do pytlíku – a co? Zrzavý prcek mi hledí zespoda provokativně do očí. Dovolte, madam, prosím, promiňte, mohu vidět váš nákup? Cítila jsem, jak hořím a jak mi začíná stoupat do hlavy zlost. Sakra, sakra, tohle se mi ještě nestalo. A to jako proč? ptám se. No, já jen tak, zdálo se mi, že jste vyndávala z tašky nákup na pult! Tak to bylo nad mý chápání. Vyložila jsem s patřičným důrazem  každou věc, zrzek mi ho házel zpátky, a tak jsme spolu chvíli zápasili. Jeho omluvy nebraly konce, stejně jako moje vnitřní pobouření. Odplula jsem důstojně k východu, zanechala zrzka v rozpacích, asi..:-) A v duchu jsem myslela na babku s rumem.
Babičko, nejmilejší, dej si, dej si… doma se zahřej, stejně ti kamna blbě topěj, je ti smutno, děcka hned tak nepřijdou. Škoda že byla babka už v čudu. Rozhlížela jsem se u tramvaje, jestli ji ještě někde nezahlídnu a v dlani jsem svírala vrácenou dvoustovku z toho trapnýho placení nákupu. Byla pryč. Dvě stovky mě pálily a v očích jsem cítila trochu sůl. Tramvaj mi jela brzy.
Dobrou noc, příběhy jsou o nás… o všech a jsou každý den jiný. A proto tak ráda , byť divně žiju..

Komentáře

 1. Peggy napsal(a)

  Dobré ráno těm.co budou tohle číst, chichi.. Je to komentář, který byl pro paní Holzerovou, a on ho sem nějak Honza usadil, kéž by omylem..:-) ! prosím, číst se zavřenýma očima, je tam plno hrubek, jako ve všech komentářích, který píšu.. už jsem vysvětlovala jindy, ale tentokrát mi asi odpuštěno být nelze.. když píšu, nkoukám a jedu, aby bylo všechno venku co nejdřív, nepřemýšlím nad slovy, natož nad pravopisem.. ale asi budu muset..:-) Tenkhlepříběh, je odflinknutý, ale byl to jen komentář, tak jej prosím tak berte, a Honzi, děkuji, beru to i tak, že se ti asi líbil, když tu je a to je pro mne vždycky čest. děkuji a všem kráááásný den.

 2. Ivet - Mejsehezky napsal(a)

  Pegg, má milá úžasná Pegg, tento příběh mne naprosto odzbrojil a věř mi, nestává se to často. Tvá vnitřní moudrost je bez hranic, díky, díky..

 3. Peggy napsal(a)

  Ahóóój!!! Ivule, ty jsi si protřela kukadla a nakoukla na zlobivou Pegg? Děkuju, děkuju moc Ivett, vážím si tvý pochvaly, moc, vím, že podobná slova jen tak nazmar neproneseš, když je tak necítíš. Děkuji. Mám skoro svatozář, ale kdybys mě náhodou chtělaprohlásit někdy za svatou, bude to těžký průser.. Jednak už by tonešlo a pak, prosím, toužím být patronkou pouze těch poraženejch..nějak tam už dlouhý roky sama jsem.. a o to víc jim rozumím.. žádní rozumradi, víš jak..:-) pa a krááásný vikend Ivett

 4. Radkin Honzák napsal(a)

  Babičko, dej si. Ona ta husa, co sedí v kase, to za tebe ráda zaplatí!

 5. Peggy napsal(a)

  Většina života není moc velká legrace a zbytek není už vůbec lerace. W.A 🙂

  A ještě..J.S….to nejhorší mám za sebou, říkám si, jsem stár. To nejhorší mám před sebou, žiji. 🙂
  (asi tak nějak pane pane doktore. Příště tu babku přitáhnu za rukáv ochrance, ok? Aby ta pokladní neměla újmu..
  Jinak si myslím, že máte dost dobře vyvinutý smysl pro spravedlnost.. já zase nějak víc, (než je asi zdrávo), tý empatie..Vždyť říkám,každý to máme po svým.. suďte..Zatím jsem na tom dobře, a dáli Bůh, naštěstí služeb odborníků ve vašem oboru potřebovat nebudu. zaplať panBůh! dobrou ..:-)

 6. lukrecia napsal(a)

  Obchoďáky s takovými ztrátami počítají. Když si prohlížím účtenku a spočítám, kolik zboží bylo v akci v regále, a kolik jich zůstalo v akci u pokladny, tak hrdě prohlašuju: “Jen ať si bábinka dopřeje!” Její tajný nezaplacený nákup je už mnohokrát uhrazený těmi, kdo si nezkontrolovali účtenku.

 7. Radkin Honzák napsal(a)

  Ale já mám empatie dost, jen si rád nechám poradit, jak ji rozdělit mezi krámskou zlodějku, která se na svůj kousek dobře připravila (“kabát o dvě čísla větší”) a okradenou pokladní, která se nijak nepodílí na fíglech se slevami, které projde nad pískající pokladnou několik metráků denně a které za to nakonec strhnou z výplaty zjištěné manko.

  Pokud LUKRECIA nedává pozor, jak ji napálí majitel obchodu, je od ní šlechetné, když si to odreaguje na ženské, která sedí za kasou v plenkových kalhotkách, protože se neutrhne ani na záchod.

  Nedělejte, prosím, z babky, která krade v konzumu rum Jánošíka. A když už sentimentalitu, proč tedy autorka nezaplatila za babičku?

 8. Jan Porizek napsal(a)

  Souhlasím s Radkinem H. Litera zákona je jednoznačná. Důvody přečinu může posoudit pouze příslušný JuDr. Způsob nazírání dívek a dam na Blejlích, naznačuje obecný pokles právního vědomí v ČR. Proto můžeme číst v obchodech okolních zemích EU vzkaz: “Cesi nekradte”. Je mi z toho stydno. Důchod má dnes každý, kdo v minulosti jakkoliv pracoval, včetně těch, kdo nepracovali vůbec nikdy! Horší to bude s důchodem “těch po nás”. Bývalo dobrým zvykem, být hrdý na fakt, že nejsem jakkoliv kriminalizovan. Dnes je tomu naopak. Býti zlodějem je společenská pocta, včetně fandění okolí. I z toho je mi stydno.

 9. Peggy napsal(a)

  To je dobře, to je moc dobře, že alespoň někdo udržuje všeobecné povědomí o morálce v mezích zákona.
  Pane Pořízku, promiňte, váš komentář nechám bez povšimnutí. :-))))!!!Ale pobavil!
  Jinak, pane doktore, máte pravdu, krást se nemá, ale jaksi to nebylo zas až tak moc o tom. Nevadí. Některé debaty se dostanou postupně na úroveň dětí v základní škole. Takže, za sebe a konečná. Jo, babka mizera kradla, na hranici s ní!!!! Ale byla moc sympatická a milá, na rozdíl od dědků, kteří jsou čestní, ale ani trochu milí a symaptičtí a navíc moralizují a ve všem hledají jen zlý. Neberte to osobně, takových je!!!!!!!! A s tím neudělám fakt nic!!Mějte se pěkně..
  PS. Jinak ty pleny, to bylo taky dobrý!! Jsou na tom ještě hůř (ty prodavačky), než doktoři.. (Nebo ty musí už taky nosit pleny.? (víte jak, říká se, že taky nestačí, taky jsou přepracovaní,)( Jen mě to napadlo, zas tak moc o tom nevím..)Možná by bylo dobrý udělat v supermarketech akci!! děkujeme, odejdeme.. Já se tím právě řídím..

 10. Jan Porizek napsal(a)

  I mne Váš příspěvek pobavil, paní Pegy, a neponechám jej bez povšimnutí. Poněkud však zaměňujete význam obsahu slov Pojmy a Dojmy. Sympatických darebníků všech kalibrů máme v republice přemnoho. Nesympatických, nemilých a moralizujících, leč čestných lidiček (i dědků), nám jaksi chybí. Je na Vás, co chcete upřednostňovat nadále. Sympatického a zábavného zlodějíčka, anebo nudného a moralizujícího občana. Do té doby, než Vás veselí, nápadití, potřební a sympatičtí spoluobčané okradou. A není velkého rozdílu, zda v kase marketu, anebo přímo ve Vaší peněžence. Přeji široký chápající úsměv při zjištění zcizené peněženky, či vybílené chaty. Ale nepřeji Vám ten zážitek!

  • Peggy napsal(a)

   Pane Pořízek, nemám mít dojem( nebo pojem?…nějak jste se do toho zaplet), že jsem si s vámi ani nejak moc povídat nemusela? ale budiž, když o to tolik stojíte..Jo, krádež je věc velmi nepříjemná, a myslím, že mám léta na to, abych o mnoha, které jsem na vlastní kůži zažila, mohla povídat.. ale nchce se mi, protože to o nich vůbec nebylo, nějak jste se v tom ztratil.. nevadí. Máte pravdu v jednom, je mi milejší dareba, který má srdce, nemusí ani umět básnit, on to nekdy moc neumí ani ten, kdo si to tak moc myslí( doporučuji si přečíst Bukowského a jeho názory na tzv básníky, je to poučné).
   Dareba milý a laskavý.. klidně mi může něco šlohnout, odpustím mu, neboť za to setkání se možná někdy i zaplatí, ale každá setkání a nebo snad i přátelství s milými dareby, je pro mne potěšení. Dědky , co věčně poučuji a pěna jim pění od pusy, ty fakt nemusím, AŤ jsou třeba jako kristus čistí a čestní..( kdo to o sobě ale tvrdí, obvykle to tak , jak na potvoru není.. zase, neberete si to osobně, vy jste jiný. tak se mějjte a dík za přednášku.

 11. Camilla napsal(a)

  Mne ten příspěvek moc nepobavil, ale chtěla bych předeslat, že jsem okradena byla, na parkovišti mi ukradli auto, dokonce za bílého dne. Doma mě vykradli když jsem spala. Je to opravdu strašný zážitek, ale “tahle babka” to jistě nebyla.
  To, co píše Peggy mi příjde hodně smutné a spíš než o kriminalitě to vypovídá o tom, jak někteří lidé žijí.
  My, co se tady potkáváme delší dobu, tak Peggy trochu známe a dovolím si tvrdit, že určitě neschvaluje krádež jako takovou. Pegg je citlivá a zároveň dost emotivní ženská a bylo ji té babky obyčejně líto. No, pánové, Vy jste ji naštvali, protože jste ji nepochopili. Nemám pravdu, Peggy?

 12. Peggy napsal(a)

  Ahoj Camillo, hezký večer, předně díky moc, už jsem měla dojem, že jsem někde v psychiatrické léčebně za marťana..
  Napsal jsi to přesně a dokonale,o tom to bylo a že si někteří berou to, co si z toho berou?? A je to dobrým důvodem, vykřiknout pohrdlivou větu a pak jen čekat na odezvu, to mě nepřekvapuje, alespoň v tomto konkrétním případě ne, neboť jsem už v některé debatě měla tu čest. Pro mne je nepřijatelné jedno, povyšovat svéˇjájínkovství a své soudy nad těmi, co nejsou dokonalí a dopouští se v životě věcí, které nejsou zrovna ke chlubení. Očima mýma, jsou v lidských charakterech často chyby daleko větší, než jen šlohnutá láhev ve kšeftě. On se každý z nás, odkopává pávě těmi maličkostmi , když spolu diskutujem, ( např, mne vůbec nenapadlo, že si bábina vzala kabát o dvě čísla větší, protože byla tak mazaná..!!!!a nachystala se na to,, Nebylo to právě o tom a ( já měla za to), že je díky nákupům, který měla i tentokrát na pultě, kabát už o dvě čísla menší, než dřív..no kdo by nebyl hubenější, s takovým jídlem.. a takový žití? Jo, kdybych měla tu odvahu a byla v babinčině kůži, šlohla bych ještě o flašku víc a namazala bych se, abych ten bídnej večer přežila bez smutku a strachu, na dny příští!!) Co o sobě vzájemně víme? že se tak sebevědomě odsuzujem? a kdo jinej, než doktor od duše, by tohle měl umět, umět se do všech skutků vžít..
  A o tom to je, jak na sebe pohlížíme, obyčejně se v tom obrazí naše myšlení, naše činy, naše chápání světa a naše city k jiným..
  A naštvání? Cami, našvat se umím, jo to jo, ale něco za naštvíní nestojí. Tedy právě tohle můj problém nebyl, snad jen to, že lidé, kteří by měli mít skoro profesionální empatii , vzhledem ke svýmu povolání, ji podle mýho moc nemají..
  Víš, já si vždycky říkám, to co tak rádi odsuzujeme, nás možná jednou dožene a budeme v podobný situaci možná sami.. Nebo to není možný? Jsme si vším tak dokonale jistí?.
  Camillo, jak to říkáváš? Čtu, ale píšu míň? Tak dnes jsi jedním psaním podržela “kamošku” Peggy. 🙂 díky moc, je to od tebe hezký, a vím, že to bylo upřímný.. hezký večer

 13. Camilla napsal(a)

  Peggy, jsem ráda, že jsi tady a nech to plavat,…
  Cítila jsem potřebu tomu “utnout tipec.” Pánové to určitě nemysleli zle, ale zbytečně to vidí katastroficky. Teď by bodla sklenka červeného na usmířenou? Nebo tuzemáček? …hahaha…Co Vy na to, pánové?
  Moje babička říkávala, “přej, bude Ti přáno, dej, bude Ti dáno.”

 14. Jan Krůta napsal(a)

  Pro Peggy:
  Když mně se ten příběh moc líbil! Proto jsem ho vyjmul z komentářů a použil jako článek, což občas dělám. Přiznám se, že kromě Vašich vypravěčských kvalit právě proto, že přímo vybízí ke sdělení vlastního postoje… Omlouvám se, že jsem nevychytal všechny chybky, dvě tam opravdu ještě byly. Ale stejně Vám chci, Peggy za článek poděkovat! A nezlobte se na ostatní debatéry! To téma je fakt moc dobré. Copak neřešíme spoustu věcí impulzivně a teprve po chvíli nás napadá, jak mohla vypadat třeba i racionálnější reakce? Moc by mě zajímaly příběhy diskutujících Brejlíků, jak se v životě kolikrát zachovali méně racionálně oni. Vy jste takové scény nikdy na vlastní kůži nezažili? Já x-krát. Ještě jednou díky za příběh!

 15. Peggy napsal(a)

  Krásný den, Jazzíku (i Cam), díky, jak je to? Za každé nové ráno?Ano, je na světě pořád pěkně, když jsou kolem lidi, kteří pohladí, tak to vidím stále a nic se na tom nezměnilo. Takže ten dík, patří především Vám.
  Je to pravda Jazzíku, chyba v tý reakci byla myslím hlavně na mý straně. Vždyť i malý dítě ví, že ženská za pokladnou, v tom byla nevinně. Ale co mě asi vždycky dostane, je Jazzíku styl diskuzí. Já Brejle hodnotím z mnoha důvodů, jako fajn a jiné než jsou ty , kde jsou normál agresivní a posměšné diskuse, zesměšnující všechno apriory. Mám za to, že na Brejlích se sešli moc prima lidi, dokáží si vyměňovat své názory slušným způsobem, který respektuje názor, ale i s ním polemizuje.Myslím, že kdyby nebyl příspěvek p.dr. Honz.vynesen takovým stylem,klidně bych řekla ok, protože to tak je. A basta, pár slov na obhajobu babky a šlus.Jenže Jazzíku, lidé, keří mají jistý respekt k jiným, přinejmenším toho druhého dokáží oslovit, pokud s ním dbatovat chtějí. A naposled se vracím, bohužel, nestalo se mi to od těchto dvou diskutujících poprvé. A možná v tom je počátek. Ale jsme každý jiný, slušnost vidíme také jinak. Není to jen v tom, že chlapi jsou tvrdší( v diskutování), naopak, je to fajn, Wb, Lex, i pan PetrPavel a co já vím, kdo ještě..Oslovit se možná nenosí jinde, ale tady je to vždycky pěkný, milý.

  Já to vydýchala už včera, v noci dostal muž chuť na opečenou rybu, 🙂 a tak jsem šla..:-) Byla parádní a nejlepší, že jsem k tomu použila provensálské koření,špetku thimianu,posypala lístky bazalky..A? no já ucítila vůni travin v Řecku, najednou bylo slunce v kuchyni.. No jak se potom zlobit? Zlobila jsem se jen na sebe, proč jsem se do tak blbý diskuse dala, a pro těch pár slov obrany, jsem se cítila zlá a špatná jen já.Pro mne ve slovech, která jsou proti jiným tak trochu podpás,není nikdy vítězů, jen těch poražených a tím jsem byla halvně já sma sobě, ve svých očích!!!. Asi tak to mám Jazzíku, a zla je kolem tolik, natož abych je pěstoval v sobě,proti jiným.
  Cammilka vyzývá k udobření? Je to hezký, mívám to tak,ale není proč, jen jsme si vyměnili názory, každý tak, jak umí. A posedět u nějakýho dobrýho pití, je vždycky fajn, jenže jak jsem už psala, třeba s darebou, ale milým..:-) A mám-li si sním co říct..Tady by to nehrozilo 🙂
  Mne by Jazzíku také zajímaly reakce, tak jak vyzýváš, ono někdy nahlédnutí do nás, je vzácnější než nějaký učený kecy. Myslím, že právě ten, kdo se otevírá druhým, tak ten je mi sympatický, milý. Nehrajme si na supermany, já kolem sebe žádný nevidím. Jsme jen lidi, kteří v mnoha směrech dělaj chyby, ale většina z nás se pořád žít učí. Alespoň se mi to zdá tak smysluplný a proto je na světě vlastně pořád hezky, fajn.. a venku se klube nesmělé jaro a tak si ho půjdu užít.. kdoví, co bude zítra, budu tu? nebudu? co když mě někdo střelí v tramvaji, kterou tak ráda jezdím? Děkuji moc, Jazzíku, dík, jsi milý 🙂 a sympatický, 🙂 chichii Krásný den

  • Jan Krůta napsal(a)

   Ahoj Peggy, nepsal jsem reakci proto, abych byl “milý” 🙂 Nepsal jsem to ani z důvodu, abych někoho udobřoval. Každý jsme tu na své, někdy i anonymní triko, protože máme svůj důvod, proč se “neodkopat”. Někdo z nás je ošlehaný vichřicemi debat, někdo z nás se cítí třeba maličkostmi dotčený. Ale všichni jste na Brejle přišli svobodně, kdokoliv může Brejle vymazat z oblíbených. Někdo psaním komentářů tráví hodně času a někdo zase jen bleskově glosuje holými větami, třeba bez oslovení. Toto je názorový generační portál (“několikrát dospělých”) zralých lidí! Brejle jsou tady od toho, abychom sami sebe utvrdili v tom, že ještě nejsme k zahození, že víme, co víme (a tušíme, co nevíme). Že na základě toho, co víme, máme svůj názor a v debatách s ostatními si ho tříbíme!
   Nečekejte rozsudky! Jsme tu soudci každý sám sobě!
   Vážím si toho, že díky inteligenci Brejlíků výměna názorů probíhá bez vulgárností, vstřícně, otevřeně, s respektem! Za takové komentáře díky!

   • Peggy napsal(a)

    Hezký den, Jazzíku, měl to být víc vtip,tak se omlouvám, občas to asi přepísknu, přemýšlela jsem i o těchto slovech, o vůbec..Máš pravdu, je to přesně tak. Hezký den, všem

 16. lukrecia napsal(a)

  Babče bych ten rumíček přála a mudrcům, kteří její počin zkoumají a jsou spokojení sami se sebou, protože oni sami by přece nikdy…!Je v tom i marnivost. Jak nádherné je, když člověk večer leze do postele a gratukuje si, že celý den trávil jako ukážkový občan. Kdosi mnohem moudřejší než já už něco podobného řekl. Je psáno: “Kdo jsi bez viny, hoď po mně kamenem!” Každý z nás v životě udělal nebo udělá nějakou chybu, protože chybovati je lidské. Nemusí to být zrovna ta flaška rumu, ta může mít pro každého z nás jinou podobu. Bábinka ten rumík asi potřebovala, aby si ochutila smutné dny. Jestli je ten rum jejím jediným společníkem – a prohřeškem, stačilo by s ní dát řeč. Kolem nás je spousta smutků a samoty a je škoda, že některé z nás spravedlivě rozhořčí až ta uloupená lahvinka.

 17. anna napsal(a)

  Dobrý večer všem. Patřím spíš ke čtenářům než k pisatelům, a tak jsem docela dlouho váhala, zda se k téhle diskusi přidat. Ale vem to čert!
  Před několika dny jsem nakupovala v jednom z pražských nákupních center. (Nemám je ráda, když nemusím, nechodím tam,ale tentokrát nebylo zbytí.)
  U pokladny mě paní pokladní požádala, zda mohu nadzdvihnout tašku, kterou jsem měla v koši. Samozřejmě ano, ale “aby řeč nestála”, prohodila jsem cosi o tom, že já kdybych si chtěla bez zaplacení odnést rohlík, určitě by se na to přišlo. Odpověď mi dlouho ležela v hlavě. “Víte, mě je to jedno, co si kdo odnese. Kdyby ale někdo viděl, že jsem vás nezkontrolovala, měla bych malér.” Co k tomu dodat?
  Přeju všem Brejlíkům hezkou dobrou noc a krásné ráno. Anna

 18. lukrecia napsal(a)

  Je to už pár let, co jsem slyšela zajímavý příběh. Možná časem pronikl až do médií, v tom případě bych se omluvila, ale stejně se u nás povídal už před hodně lety.
  Ve frontě u pokladny v Kaufáči omdlela postarší dáma v klobouku. Co – omdlela! Praštila sebou jako špalek. Když přijela záchranka, dámu vzpamatovávali, oživovali, i klobouk jí sundali. Prý bylo dost horko. Zpod klobouku vypadlo mražené kuře. Paní si tím lupem nějak moc zachladila mozeček.

 19. Radkin Honzák napsal(a)

  Tohle, ač sentimentální, zase odpovídá mému vkusu:
  http://www.youtube.com/watch?v=kfoG7Ei8djs&NR=1

 20. Holzelova napsal(a)

  Peggy máte talent psát vtipně, to je vaše parketa….humor je těžká kategorie… nadávat na politiky a poměry umí každý, ale napsat vtipnou glosu či povídku zvládne málokdo… a vy to umíte, tak v tomto duchu pište dál… myslím to vážně…

 21. Holzelova napsal(a)

  Peggy, ještě mám poznámku, moralistické poznámky si nepřipouštějte, je to jen o tom, jak kdo má nastavený smysl pro humor, nic víc….

Napsat komentář