Biozahrada a její obyvatelé v zimě

mrkev_mala.jpg Podzim byla doba úklidu na zahradě a její přípravy na zimu. Pilní zahrádkáři hrabali a pálili listí, odklízeli, co zbylo na záhonech a snažili se ze zahrady odstranit vše, co příroda jen tak pohodila. Zkusili jste se letos na svou zahradu podívat jinýma očima a při přípravách na zimu jste mysleli i na ostatní obyvatele vaší zahrady?  

 Pro mnoho zahrádkářů představuje přítomnost hmyzu a jiné „havěti“ v jejich zahradě nebezpečí. V biozahradě však mají tito tvorové nepostradatelné místo a každý biozahrádkář by si je měl náležitě hýčkat! I ten nejmenší tvor má v přírodě svůj velký úkol a pokud mu vytvoříte vhodné podmínky, odvděčí se vám neúmornou prací pro udržení rovnováhy ve vaší zahradě. 

Prospěšný nepořádek
Zima je pro většinu živočichů náročné období a způsob obhospodařování krajiny jim to příliš neulehčuje. Ani většina zahrad jim neposkytuje vhodné podmínky k přečkání zimy.  Svým pečlivým úklidem lidé ničí nejen potravu, ale také místa vhodná jako úkryt. Přitom stačí velmi málo a vaše zahrada se může stát zimním útočištěm pro mnoho užitečných tvorů. Získáte tak spoustu malých pomocníků, kteří vám další sezónu pomohou v boji se škůdci.

Nevšímejte si nechápajících pohledů sousedů a vytvořte si na zahradě přirozený (přírodní) nepořádek. Příští rok možná budete vy nevěřícně pozorovat, kolik úsilí musí vynaložit na boj se škůdci.

Pár tipů, jak vytvořit „zanedbanou“ zahradu přátelskou k užitečným živočichům:

 • Nehrabejte spadané listí nebo jej pohrabte a nanoste jako vrstvu mulče na záhony. Pomůžete tak nejen zvířatům, ale také půdě. Můžete také vytvořit na chráněném místě hromady listí, které poskytnou přes zimu úkryt mnoha živočichům a jako bonus vám během 1-3 let vytvoří velmi kvalitní kompost. Listí nepalte!
 • Na záhonech a na různých místech zahrady nechejte uschlé stonky rostlin. Na zimu se do nich nastěhuje užitečný hmyz.
 • Neodstraňujte odkvetlé květiny a nechte je volně vysemenit.
 • Stříhání živých plotů nechte raději na jaro. Husté keře jsou ideálním místem k bydlení pro ptáky a jejich bobule budou v zimě cennou potravou.
 • Nechejte pod stromy trochu popadaného ovoce.
 • Vytvořte na zahradě další přirozené úkryty, jako jsou hromady kamení nebo větví.
 • Jak ještě více zpříjemnit vašim malým přátelům zimu?

Přilákejte ptáky
Přilákáním ptáků do zahrady si zajistíte vynikající biologickou ochranu rostlin. Především v době, kdy mají mladé, pochytají obrovské množství hmyzu, brouků, housenek a hmyzích vajíček.

Přichystejte pro ptáky krmítka s vhodnou potravou. Krmítka je potřeba udržovat čisté a minimálně jednou měsíčně je vyčistit horkou vodou. Předejdete tak šíření nemocí a zažívacím obtížím ptáků. Do krmítek dávejte pouze kvalitní krmivo vhodné pro ptáky. Nikdy nedávejte zbytky z kuchyně! Ptákům tím můžete způsobit vážné zažívací problémy, které mohou vést až k uhynutí. Nezapomínejte ani v zimě na vodu a umístěte na zahradu koupátko pro ptáky. Vodu udržujte čistou a nezamrzlou.

 Vhodná potrava do krmítek:

 • olejnatá semena jako slunečnice, mák, lněná a řepková semínka
 • ovesné vločky
 • piškoty
 • strouhanku
 • ovoce
 • rozsekaná jádra ořechů
 • bobule – šípky, jeřabiny,…
 • lůj

V zimě také vyčistěte ptačí budky. Během zimy si již někteří ptáci vyhlížejí místa k pozdějšímu hnízdění nebo je mohou využít jako noční úkryt.

 Hýčkejte si svého ježka
Zapomeňte na pivní pasti a další „zaručené“ rady jak bojovat se slimáky. Váš přítel ježek se o slimáky postará. S chutí také spořádá larvy, červy a různý hmyz.

Ježek je nenahraditelným obyvatelem biozahrady a zaslouží si, abychom se o něj v zimě postarali. Pro ježky je zima velmi náročná a nebezpečná a téměř polovina jich zimu nepřežije. Poskytněte jim místo k zimnímu spánku a na začátku zimy také vodu a potravu, aby měli dostatek energie na přečkání zimy.

Ježci si hledají úkryty v hromadách listí, v kompostu nebo v houští. Snažte se tato místa v zimě příliš nenavštěvovat a dopřejte jim tak nerušený zimní spánek. Skvělým místem na přezimování jsou také speciální domečky pro ježky.

Ježkovi můžete připravit pestré menu. Nikdy však nedávejte ježkovi tučná, kořeněná, solená a pečená jídla, vepřové maso, pražené plody, mléko nebo jogurty! Potravu mu noste večer, kdy začíná být aktivní. K dispozici by měl mít také čistou vodu.

Vhodná potrava pro ježka:
syrové, libové hovězí a drůbeží maso
vařená rýže
vesné vločky
vejce
kvalitní psí nebo kočičí granule a konzervy neobsahující rybí maso

Nezapomeňte na užitečný hmyz
Tito malí tvorové si rozhodně také zaslouží naši péči. Mít na své zahradě přirozené nepřátele hmyzích škůdců je účinný způsob, jak se vyhnout používání chemických postřiků.

Hmyz se na zimu schovává do různých škvír a skulin v garážích, kůlnách nebo na půdách. Pro jejich ochranu se vyhněte velkému úklidu nebo malování v těchto prostorách a vyčkejte na jaro, kdy hmyz opustí své úkryty. Na zahradě si vybírají uschlé stonky rostlin, hromady větví nebo listí. Pro hmyz existují také speciální domečky, které můžete rozmístit po zahradě.

Ke konci podzimu, kdy můžete ještě spatřit některé druhy poletovat venku, jim můžete připravit energeticky vydatnou potravu – namočte houbu do vody s cukrem a položte ven.

Zasloužená odměna
Pokud dáte přírodě šanci, pomůže vám s péčí o vaši zahradu. Ušetří vám spoustu peněz za prostředky na ochranu rostlin a spoustu času, který byste věnovali boji se škůdci. Budete tak moci zahradu využívat především k odpočinku a ne k práci. A třeba ukážete lidem kolem sebe, že to jde i jinak a příští rok už nebudete jediní, kdo na podzim nehrabe a nepálí spadané listí.

Psáno pro www.zdrava-zahrada.cz

Komentáře

 1. wbgarden napsal(a)

  KUPŘEDU ZELENÁ

  Tunely pro medvědy
  pro žabičky
  stezky
  brčálnící orají
  krajinu
  teď hezky

  Všude samej vrtulník
  fotovoltí máry
  mičurinci z paneláků
  s prašulkama dělají nám
  čáry

  Čáry máry
  fouk
  zhora na to dohlíží
  kůrožroutský
  brouk

  A káže svatou
  nauku
  českých
  eko
  pošuků…..

  http://ekolist.cz/fotobanka/displayimage.php?pid=1433&fullsize=1
  Moudra panelákových mičurinců a jiných z rodu ekopošukovitých jsou bezesporu originelní. Návrat k prvobytné pospolitosti garantován…
  Jinak – hýčkej si svého ježka – to je ovšem dobréé. Už vím komu to na příštím zasedání stínové akademie věd – na růžku – asi s důvěrou sdělím.
  Jinak jsme zase pod sněhem…
  http://wbgarden.com/wbgarden%20winter%204.JPG

 2. Peggy napsal(a)

  No konečně!!!Ahoj Wb, no to je blbý, tady už se sníh nekoná, pršelo, je zase víc zima,ale klídek, jaro už je tu, je to na jistotu!
  Díky milý muži, vaše pojetí životních událostí a způsob jejich předávání, je nenapodobitelný a vždycky přinese chvilku s úsměvem, fakticky, natož vaše básničky,chichi..Ekopušukovití!!!!!!!!!!!! no to mi povídej! to se jen tak nevymylí, dííík Pěknej den

 3. wbgarden napsal(a)

  Ekopošukovití se nevymýtí. Ale vymýtí Peggy, časem jak všichni žvaniví revolucionáři zlepšovatelé a zachranovatelé světů a jiní ochránci zajdou na úbytě. Bohužel trochu krve asi zase poteče….
  http://zpravy.idnes.cz/za-dva-brouky-v-krabicce-od-filmu-putoval-do-invalidniho-duchodu-pwy-/domaci.asp?c=A080924_124252_domaci_lpo
  Stran ježečků už dětství, ty co najdu na zahradě koncem listopadu ještě odkopané beru do garáže nebo přímo raději do kotelny. Sami už by to s přikrývkou do zimy nestihli.
  Jinak tu mám pár veverek, bažanty, koroptve i kormorán se najde. Kočičky a pejsky nepočítám, a dneska odpoledne…
  http://wbgarden.com/wbgarden%20duck.JPG
  Spokojený pan kačena na mém rybníčku po sežrání několika mých kapříků japonských. A někde by tu měla být i paní kačenové dyž už je to jaro. A byla potvora, pod mostkem…
  http://wbgarden.com/wbgarden%20duck%201.JPG
  http://wbgarden.com/wbgarden%20duck%202.JPG
  Tak by, by kačenové, a příště se prosím leťte se nažrat někam jinam. Mí koi kapři jsou mi drazí…
  Brčálnické bajky zbožňuji. Zelení pionýří většimou sice neroznají jedli od smrku, ale radit by tak moc chtěli. Tak moc. Jenže ekopošukové když se řekne A, tak je třeba k tomu dodat i to Zet. Neb příroda, jak je jistě všeobecně známo, žádný zatím ústřední výbor na ochranu člověka nemá. A když se do vás všechny ty přemnožené potvory pustí atd atd atd. A na rozdíl od nás se množí po miliardách.
  O všelikých přemnožených včíl broučcích, houbách plísních atd snad někdy jindy….

 4. Peggy napsal(a)

  Ahoj Wb.. tohle bylo naprosto úžasnýýýýý! kráááásný! moc mě to potěšilo, jste fakt moc fajn, a to jsem si myslela z počátku,že nafoukaný.. no ale neberte si to příliš k srdci, ať nezpychnete..

 5. wbgarden napsal(a)

  Pegy čiči, kdyby jenom nafoukaný, semotamo jsem i přefoukaný, zvláštěpak když se přejím pochoutky zvané tu bacoky, což jsou velké fazole šarlatové – Phaseolus coccineus, myslím, které jsou vynikající stran chuti, nicméně mé krevní skupině co by výživa příliš radosti nedělají. Ale ta chuť. Ta božská chuť…
  Jinak konečně jsem na svém rybníčku přistihl teaté i paní kačenovou. Přikládám photo. Celkem pěkná, potvora jedna nenažraná…
  http://wbgarden.com/wbgarden%20duck%203.JPG

 6. Peggy napsal(a)

  Ahoj Wb, zase jste mě dostal, ani nevíte, jak je příjemný se zasmát, když je ten důvod ke smíchu laskavý a milý.. a ten váš zase je.. Jo fazole mám taky ráda, ten vedlejší produkt je blbej, to jo, ale dá se tomu předejít předem naordinovanýmu domácímu vězzení..:-) a to se ještě musí přidat sbeovládání..chichi, i když! někdy je k ničemu, že..
  Ta kachnička je moc znám je, není to nějaká z Luhačovic? chodívali jsme je častokrát krmit, byly taky baculaté, ale nikdy neměli dost, to bylo divné.. no chlapi! a ženský pustili ke žvanci jen občas, a ty jejich baby byly vážně až moc ohleduplné, ovšem to vždycky nadchlo mýho muže.. Říkával, že v přírodě je ještě jakž takž pořádek!!!!! Takse mějte, hezký dny Wb..

 7. Peggy napsal(a)

  Utekklo mi ukachničky podstatné!! PĚKNÁ!!!

 8. wbgarden napsal(a)

  Luhačovice, no to je dobréé. Ty žravé potvory jsou pod mým mostkem z pražců…
  http://wbgarden.com/wbgarden%20duck%204.JPG
  Za mesjé kačenou je zcela evidentně vidět terč který ulít ze stanoviště do kterého občas picám neb picálek jsem též už od dětství.
  http://wbgarden.com/wbgarden%20duck%205.JPG
  http://wbgarden.com/wbgarden%20camp%203.JPG
  Ale do živýho zatím ne.
  Nezabiješ, říká se. No, když blbě míříš…
  Příště dám foto šupin a zbytků kapřích ploutví. Toto kačenky asi nerady…

 9. poletucha napsal(a)

  Paní kačenová je nádherná. Ta načechraná pírka, ten decentně vybarvený zobák, ten mírný, klidný a sebejistý pohled skutečné dámy…
  Tam, odkud pocházel můj muž, se těm úžasným velkým strakatým fazolím říká švábky. Když se povede hodně tmavá, pochopí člověk, odkud to jméno. A jsou opravdu mňam…

 10. wbgarden napsal(a)

  Tak to přesně to, po čem jistě všichni tak bezostyšně toužíme.
  To s velkým Té …
  – ta načechraná pírka, ten decentně vybarvený zobák, ten mírný, klidný a sebejistý pohled skutečné dámy –
  To co dovede udělat i milionáře. Z miliardáře….
  Asi si pořídím psa. Nejlépe jarního…
  http://storm.interzet.ru/uploads/posts/2008-07/1215062465_tn.jpg

Napsat komentář