Áleje

 

Dědeček mé ženy Růženy byl cestář. Kolem silnice, která z hlavní odbočuje na Libědice vysázel alej. Tedy aleje, z každé strany jednu. Byly, pardon, jsou to jabloně. O něčem takovém se zpívá, ale tady je to realita. Když přijíždím od Žatce (tedy, když jsem přijížděl, maje auto) směrem na Nechanickou přehradu, tak najednou, mezi poli vede doleva silnice, což poznáte, že je lemována stromy.

Když jsem se před 30 lety přiženil, zrovna káceli jeden starý strom. Prý by se mohl zlomit a ohrozit bla bla bla. Za pár piv mi dnešní cestáři, kteří vysekávají zatrávované pankejty, zasypávají a látají ty největší smrtelné díry v asfaltu a sem tam kácí nějaký strom, nebo když se někde radní zblázní celé aleje, tak tito technikou vybavení a za pár korun ochotní, mi rozřezali ty kusy stromu, které byly bez suků, a daly se z nich vytvářet dřevořezby, ba i dřevoryty.

Dokonce mi nejen povolili zasadit novou jablůňku, ale pomohli mi. V obecní rozpočtu peníze nebyly a tak jsem koupil stromek s balem, to je hlína kolem kořenů, a teď jsem šťastný, že se jabloň ujala. Vidím jak roste a košatí. A vím, že mě přežije. Nikdo nebude vědět, že jsem ji zasadil, a hlavně o to nešlo.

Dříve byl cestář pečovatel o cestu – silnici, o svůj rajón. V létě. V zimě. Byl připoutaný ke své cestě a tak nikam necestoval. Dcera už jezdila na nákupy do NDR nebo Polska a vnučka se cítí nejlépe na lodi plovoucí kolem Řecka. Pravnuk projezdil půl Evropy a všude se domluvil. Anglicky. Já mám potíže domluvit se s některými Moravany česky.Takže vlastenecky: Nazdar.

(Psáno pro www.musicopen.cz)

Komentáře

  1. Peggy napsal(a)

    Krásné!Dnes se rozsypal s hezkým psaním pytel..Já také pamatuju cestáře, přesně tak, za vesnicí mé babičky, měl na starosti okolní silnice, vždycky jsme ho potkávali, tenkrát jsem s babičkou chodívala výhradně pěšky, jen do vzdálenějších měst, nebo vesnic, se jezdilo vlakem, ani ne autobusem. Byl jako součást života za vsí, jakoby patřil k polím, loukám, cestám a příkopům plným čekanek, vlčích máků, chrp, kopretin a včel, broučků všech možných velikostí, barev, plný pobíhajícíh myšek, sem tam ježek,.. panbože, tak si pamatuji to krásné, co dnes už z nevím jakých důvodů nevidím, možná jen nedávám dobrý pozor. Ale cestáře tam neuvidím. Občas si lehnul do příkopu, jen tak hleděl vzhůru do nebe, vždycky s ním babička dala řeč.. svačil tam, popíjel a pak zase mašíroval o kousek dál, s kolečkama a lopatou a už ani nevím, jakým nářadím.. jo, někdy se ptám, proč tak jědnoduchý a logický věci u nás nejdou.. prý nezaměstnanost.. aha?! no letos by se jich uživilo, do zimy by měli práce, že by nestíhali.. a byly ty silnice, tenkrát, v tak šíleným stavu, jako dnes? já nevím, já si pamatuju ten život v příkopec..
    a sázení stromků? na to dnes už nemám, ruka mě bolí, :-)ale to je zase nádherné téma..díky za moc pěkné psaní, autore, zahřálo, díky moc..

Napsat komentář