Á, pán si hrál na odborníka

Jsem kutil. A na kutily mají největší pifku elektrikáři. Jsou nedostatkoví stejně jako kominíci, jenže na rozdíl od nich nechodí po ulicích a nerozdávají štěstí, nýbrž mají řeči.


A přitom se ani nejsou schopni shodnout na takové banalitě, jestli v zásuvce má být fázový vodič vlevo, nebo vpravo a jestli jim to norma nařizuje, nebo nenařizuje. Mnozí jsou bez norem bezradní. Hlavně že kutilům vyčítají kdejaký špatně zapojený spotřebič. Třeba jak tuhle též vyhlášený kutil pan Kačírek montoval zásuvky nad pracovní deskou kuchyňské linky a jak se divil, když se jeho paní kroutila poté, co sáhla na zemnicí kolík. Aby se nekroutila, když byl místo na nulák připojený k fázi. Ale jak znám pana Kačírka, přísahal bych, že to z jeho strany nebyla neznalost ani opomenutí, neboť se už kolikrát zmiňoval, jak mu ta jeho leze na nervy.
A rovněž taky nejsme naivní, abychom si mysleli, že když uděláme na přívodní šňůře uzel a pořádně ho utáhneme, přestane proudit elektřina; dobře víme, že ty uzly musí být nejméně tři.
Moje poslední větší fušování do jejich řemesla, nepočítám-li drobnosti, jako jsou výroba lampičky, úprava prodlužovací šňůry pro použití v zahraničí a oprava přepěťové ochrany, byla výměna tří vypínačů v předsíni, takzvaných schodišťáků, i když tam žádné schody nemáme; jedno světlo zkrátka ovládají tři vypínače. Kterýkoliv z nich musí světlo rozsvítit, anebo zhasnout, pokud svítí. Ty původní vypínače se nám nelíbily, proto jsem je ze zdi vyjmul i s vnitřnostmi a nahradil jinými, a to podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Jenže to nefungovalo. Ačkoliv jsem dráty zasunul, jak byly předtím. Kutil profesionála nevolá, kutil přemýšlí. Stačilo pár čar na papíře, správné zasunutí bylo na světě a osvětlení slouží bez chyb už víc než rok. Kdybych si zavolal profesionála a kdyby se ten profesionál po několika týdnech tmy dostavil, neslyšel bych než: „Á, pán se v tom vrtal. Pán si hrál na odborníka.“
Elektrikáři jsou zkrátka na kutily arogantní. Vůbec bych se nedivil, kdyby si založili web, kde by na otázku, jak opravit poškozenou zástrčku spotřebiče, odpovídali: „Kupte si novou.“

Foto: autor

Komentáře

  1. Ondra napsal(a)

    Pane Zárubo,ani nevíte,jak vám vaši šikovnost závidím.To já musím kvůli každé volovině volat souseda-kutila,nebo řemeslníka.Bohužel nikdo z naší rodiny zrovna nepatří mezi domácí šikuly.Nejsme sice takoví ti super lemplové,kteří nedovedou utáhnout šroub,nicméně kdybych se pustil do opravy elektřiny v bytě,jsem přesvědčen,že do druhého dne vyhoříme.Držím palce všem kutilům a šikulům.

  2. O.L. napsal(a)

    Měl byste psát víc, protože většina z nás nemá takové vlohy jako vy. Nebyla by třeba k dispozici taková Rukověť kutila pro začátečníky?

Napsat komentář