100 – 3 + 2 – X – 10 – Y – Z- I – P = víc než 100?

 

 Pokud vám tato rovnice připadá podivná, máte pravdu. Nejde totiž o rovnici matematickou, ale o rovnici politickou. Vysvětlím:

100 = státní důchodový pilíř, tj. peníze, které zatím všichni ekonomicky aktivní odvádíme na výplatu penzí; 3 = tři procenta, o něž budeme do státního důchodového pilíře odvádět méně, budeme je odvádět do privátního penzijního fondu;  2 = dvě procenta, o něž budeme víc odvádět do privátního penzijního fondu ; X  = neznámá částka, kterou sežere  soukromý penzijní fond na stavbu a provoz budovy, služební vozy, propagaci, platy účetních, sekretářek, ředitelů a generálního ředitele, odměny správní a dozorčí rady, platy státních úředníků, kteří budou dohlížet na to, aby privátní fondy naše peníze neprošustrovaly; záruka, že vložené peníze zhodnotí, je nulová; 10 = o deset procent zvýšená DPH na zaplácnutí díry ve státním pilíři; Y = náklady na stovky nových  úředníků, kteří budou sledovat daňové poplatníky, zda skutečně odvádějí 3 a 2 procenta privátnímu penzijnímu fondu ;  Z = zatím neznámá díra, kterou peníze pod vedením českých šibalů utečou; I = inflace; P = státní podpora potřebným na zvýšenou DPH.

Z této vládní rovnice má vycházet výsledek, který zaručí důchodcům, že  za  třicet či padesát let na tom nebudou hůř, než  důchodci dnešní.  Vláda a její rodné strany to určitě myslí dobře, nedobře jí to však myslí.  Vymyslela něco jako hru na zbohatnutí známá pod názvem letadlo. Nebo, chcete-li, návod na výrobu koule z prdu. Možná proto, že jí radí jen komise Bezděkova, ne komise MUDr. Hollého. Můj pan učitel matematiky Klička ze základní školy by napsal rovnici jednodušší: 100 + 2= 102. 100 = státní důchodový pilíř; 2 =procenta, o něž do něho z každé výplaty strčíme víc peněz. Mínusy by zmizely včetně mínusu I, protože platy  víceméně  inflaci vyrovnávají. DPH by nebylo třeba zvyšovat. A dobrovolné penzijní připojištění už stejně dlouho a dobře funguje, netřeba nic vynalézat.

A ještě schůdek: Odvádění 3 + 2 procenta do privátních fondů bude dobrovolné. Někdo odvede, někdo ne. Ani Kalousek tedy neví, jaká díra mu ve státním pilíři vznikne, ale ví, že zvýšit DPH na 20 procent je třeba všem. Pan učitel Klička by mu poradil další komplikaci: Ať vyšší daň platí jen ti, kteří odvádějí do státního pilíře o 3 procenta méně, protože je s dalšími dvěma procenty posílají privátnímu fondu.

Že vám toto moje počítání připadá složité, že mu nerozumíte? No, však proto taky nejste a ani nemůžete být politiky, natož premiéry a ministry.

Napsat komentář