JAK JSEM SE SPUSTIL, AŽ JSEM SE PUSTIL


Když mi bylo do čtyřiceti, kam jsem jako redaktor Mladého světa přijel, byl jsem ošetřován jako mužská primabalerína. Na naše besedy se chodilo jako na estrádu s Bohdalkou. Termín VIP se tehdy nepoužíval. Pravda, někdy někdo napsal udavačský dopis, že jsem znesvětil odkaz Julia Fučíka, ale Mladý svět byla dobrá značka.
Waldemar Matuška už tehdy zpíval, že to všechno vodnes čas a léta člověka mění. Dnes sedím doma na vesnici a “velký svět” nechávám k sobě přicházet z internetu.
Ale dostalo se mi té cti, že mě z Českého rozhlasu vyzvali, abych psal a uváděl po mnoha slavných a s mnoha výbornými tříhodinovou one man show – nedělní Dobré ráno. Já a mikrofon, do kterého prskaly hlasy se zlatem v hrdle?
Na začátku mé rozpaky, ale pak radostný úžas po stovkách příjemných posluchačských mailů. Ono to nějak docela jde… Ono to jde krásně!
Pak díky členství v Radě Českého rozhlasu ze zákona stopka na účinkování. Těžko to nesu dodnes…
Sedím a píšu a píšu a sedím. Ale… Návnada mikrofonu funguje.
Odpusťte mi troufalost. Zlato v hrdle nemám. Namluvil jsem si svoji knížku Krůtí brko/Dopisy z Tramtárie. Obchody s knihami atd. zavřené.
Milí Nedělňáčci, které jsem tak rád oslovoval, milí čtenáři mých knížek, nabízet sám sebe je v normální době hanba.
Konzultoval jsem svou troufalost s marketingovým bossem: „Žádné omlouvání! Žádná laskavost a spousta slov… Stačí: Mám skvělou nabídku právě pro vás! Jedinečná šance! Kupte teď, anebo nikdy! Hele, máš nějaký průser? Na tom by se dala postavit kampaň!“
Nebudu trendy. Neumím to a nechce se mi být za trotla. Tak vám jen chci říct, že jsem se snažil udělat hezký kousek, bez dotací, bez škemrání, za své…
Když jsem si sebe na CD pustil, bylo mi stydno poslouchat svůj hlas. Ale když se spustíte vy tak, že si mě pustíte, třeba v téhle době, kdy chodíme po hlavách a odstrkujeme se ušima, třeba vám bude se mnou hezky.
Prodávám sám a kdybyste náhodou jeli kolem, zastavte se. Kdybyste kolem nejeli a chtěli si knížku o cestách k sobě poslechnout, napište sem do Zpráv nebo na mail jan.kruta@seznam.cz. a já vám CDmp3 pošlu.
Kdyby se mi zaplatily výdaje za studio a výrobu, budu šťastný jako blecha.
A právě tak šťastný budu, až tenhle týden přivezu z tiskárny novou knížku Krůtí brko č.2/ Kousky času.
Snažil jsem se se svými spolupracovníky oba miláčky vymazlit.
Stojí šest, sedm piv. Ale protože nejsem pivař, raději CD 250 Kč a kniha 270Kč. Já z toho jako důchodce – autor a nakladatel – dostanu stovku a budu šetřit, abych za čas mohl nechat vytisknout další knížku. (Už víte, proč mi kamarád místo podnikatel, říká s humorem zanikatel?

Buďte zdrávi, přátelé!
Jan Krůta

Obr. č.1 nová kniha Krůtí brko 2/ Kousky času
Obr. č.2 audiokniha Krůtí brko/ Dopisy z Tramtárie (více než 5 hodin záznamu)

Napsat komentář