Shiatsu pro prevenci, zdraví a zážitek

Když se cítíme unavení, když tělo vysílá signály, že něco není v pořádku, cítíme se přetažení, pobolívá nás hlava nebo záda, nohy a není možné si vybrat dovolenou, můžeme zajít na masáž zvanou shiatsu.

 

Vybereme si správného terapeuta a necháme se vést léčebnými doteky. Shiatsu pracuje s energiemi procházející tělem a nečekají nás žádné přístroje, masážní pomůcky ani oleje, prostě nic takového. Japonská masáž shiatsu (překl. tlak prsty) vychází z tradiční východní medicíny. Cílem této techniky je navrátit energetickou rovnováhu, co možná nejvíce dodat energii místům slabým a odvést energii z míst, kde je jí příliš. A protože všechno souvisí se vším, vždy se provádí masáž celého těla.

 „Úvodní sezení obvykle začíná pohovorem, kdy se ptám na závažná a dědičná onemocnění, současné problémy a očekávání klienta. Zajímám se také o životní styl klienta, pohybové aktivity, způsob stravování, případně i rodinná nebo pracovní situace,“ říká terapeutka Vendula Mátlová ze studia Bílý Drak. Vendula před sedmi lety absolvovala tříleté studium v Shiatsu School Darji Houdkové. V jihočeském mlýně stranou od civilizace vyučovali čeští i zahraniční odborníci na shiatsu teorii a praxi. Na konci studia, po závěrečných zkouškách, absolventi získali mezinárodní certifikát terapeuta japonských masáží shiatsu.

 „Cílem úvodního pohovoru s přicházejícím klientem je jednak získat dostatečné množství informací a zároveň zbavit klient napětí, nervozity a navázat s nim užší kontakt. To je pro práci s vnitřními energiemi nesmírně důležité,“ dodává terapeutka. Výhodou shiatsu je, že se dá provozovat téměř kdekoliv a kdykoliv. Jediné, co je skutečně potřeba, je tvrdý podklad ve světlé, tiché a teplé místnosti, aby se klient cítil dobře. Jedinou pomůckou, kterou terapeut při poskytování japonské masáže potřebuje, je futon, speciální japonská matrace, na níž klient po dobu masáže leží či sedí.

 A co bychom si měli vzít s sebou, jdeme-li na masáž shiatsu? Podle Venduly Mátlové je důležité mít na sobě pohodlný oděv, dlouhé rukávy, ponožky, bychom měli co nejvíce komfortu. Zachování tepla je při proudění energií velmi důležité a jakýkoliv pocit chladu působí povrchové napětí těla a masáž by se míjela účinkem. Místnost ve které shiatsu probíhá by měla mít příjemnou teplotu a terapeut také může použít deky na zakrytí určitých částí těla. Jelikož pocit tepla je individuální, a masáž shiatsu trvá 60 až 90 minut, měl by terapeut během ní mít stále na paměti udržení tepelného komfortu klienta.

Vlastní masáž pak spočívá v přiměřeném tlaku palci, prsty, dlaněmi, lokty, koleny a chodidly na dráhy – meridiány, těch je celkem dvanáct a nesou názvy orgánů, s nimiž souvisejí, dále pak akupunkturní body – tsubo a ostatní energetické systémy a tělesné struktury. Shiatsu v sobě také zahrnuje rotace a potahování končetin, kloubů i meridiánů. Držení těla a bdělost ošetřujícího vycházejí ze samotného středu těla, z břicha – Hara. Oblečený klient neleží pouze na zádech, jsou další polohy, kterými postupně prochází, například na boku.

„To je poloha, která je vhodná zejména pro těhotné ženy. Pro ty je masáž Shiatsu na rozdíl od jiných druhů masáží, zvlášť vhodná a mohou si ji dopřávat až do poslední chvíle před porodem, a je li možnost, tak třeba i v jeho průběhu,“  říká Vendula Mátlová. Další poloha, která je pro tento druh ošetření možná, je poloha v sedě.

 Měl by se poprvé přicházející klient obávat bolestivé procedury? Podle terapeutky je náš evropský styl shiatsu jemný a šetrný, masáž navozuje příjemné a uvolňující pocity a má spíše relaxační a preventivní charakter. Jinak tomu ale může být na východě. „Na Bali jsem si nechala tuto masáž udělat a bylo to docela drsné. To jsem se opravdu lekla,“ usmívá se Vendula Mátlová a dodává, že tamní škola je sice trochu agresivnější, ale zkušení maséři dobře vědí co dělají. Turista, který do exotických zemí zavítá však může být zaskočen například procházkou masérky po vlastních zádech. Hlavní rozdíl oproti klasické masáží spočívá v tom u shiatsu pracuje masér s celým tělem kompletně. Nezabývá se jenom svaly, ale pomocí různých trakcí, měkkých technik, hmatů, mobilizací, reflexních terapií, akupunkturních bodů atd. uvolňuje tělo postupně, ne násilím, v tempu, které si masírovaný volí sám.

„Nejčastěji přicházejí na shiatsu lidé s vleklými bolestmi hlavy nebo některé části zad, dále s přáním odstranit únavu a zvýšit toleranci ke stresu. Shiatsu dobře pomáhá při problémech psychosomatického charakteru, tady jsou účinky neviditelnější,“ uvádí Vendula Mátlová a dodává, že nezáleží na místě výskytu ani druhu potíží, protože diagnostika zde pracuje na rozdílných principech než u klasické medicíny. Platí však, že čím závažnější příznaky, tím dříve se pacient musí dostat do rukou lékaře. Shiatsu může pomoci u problémů zažívacího traktu, při nechutenství i zácpě či bolestivé menstruaci. U poruch pohybového aparátu je účinná od případů snížené kloubní pohyblivosti přes hojení po operaci až po ischias. Bolestivé stavy, pocity slabosti, neklidu, přepracovanosti, vyplývají z aktuální nerovnováhy elementů a drah nebo ze zablokované energie Ki. Shiatsu posiluje také imunitu těla. „Kontraindikací pro shiatsu jsou horečnaté stavy, onkologická onemocnění,“ upozorňuje terapeutka a klient pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky.“

V zen shiatsu se terapeut soustředí obvykle na dvě dráhy, jedna maximálně plná a jedna maximálně prázdná. Snahou je pak vyrovnat plná místa s přebytkem energie, odblokovat její průchod a prázdná místa v rámci jedné dráhy naplnit. Cílem je  podpořit a obnovit rovnováhu energií v těle. Oslabit příliš silný element a stimulovat slabý. Zdraví je ve východní medicíně totiž chápáno jako rovnováha, kdy hodně, nebo naopak mnoho škodí a vyvolává specifické poruchy. Je třeba mentálního napojení s klientem, zaměření na dech a orientaci na hloubku a kvalitu, vychází se opět ze středu těla – Hara.

 A jak často si shiatsu můžeme dopřávat? To je individuální. Jako prevenci a pro udržení ve formě stačí, vždy, když pocítíme, že nás život vyvádí trochu z rovnováhy, při řešení konkrétních problémů, bude potřeba série masáží přibližně jednou týdně, vždy podle pokynů terapeuta. Rozhodnutí je však vždy na nás.

Foto: archiv

Napsat komentář