Pomlázky z lásky

Pomlázka je symbolem omládnutí jarní přírody a obnovování života po protrpěné zimě. Z živých, napučelých  proutků přejde prý do člověka jejich životodárná síla. Vlastně  své ženy a dívky kolem těmi láskyplnými ranami odměňujeme.

V historii tohoto láskavého práva chlapi využívali! Aby dali svým ženám a dívkám v okolí více té životodárné síly, nadzvedávali jim při mlácení sukně, je doloženo, že naši hodní dědové a pradědové, aby ženy ochránili před neurvalci, na ně lehali a chránili je vlastním tělem 🙂
Nedávno mi vyprávěl jeden Američan, jak ho kolegové z pražské firmy vzali o Velikonocích s sebou na návštěvu jejich rodného východočeského městečka, dali mu do ruky pomlázku a on měl několikrát udeřit neznámou ženu za zpívání jakéhosi iniciačního popěvku “houdyhoudydoprovudy…”
Ženy křičely, utíkaly před nimi… Otřesný zážitek na celý život. Doma by ho za to prý zavřeli až by zčernal… 🙂

Ale my jsme jiní. My za to “mlácení s citem” ještě dostáváme odměnu! Nevím, co na to feministky…

Takže my si pomlázku, aby dobře přilnula ještě sami upleteme z živých proutků!

Pozor! Ale napsal jsem živých a napučelých proutků! To nejsou ty přeschlé pruty, co už měsíc prodává kdekterý obchoďák!
Víte, kde ve vašem okolí takové proutky najdete? Pokud ne, dejte si mokrý hadr na hlavu a začněte konečně žít!

Znalci doporučují nařezat proutky z “košíkářské” vrby (žlutozelené pruty a poslouhlé listy). Pruty namočíme do studené vody. Rozhodneme se, zda budeme plést z šesti nebo osmi proutků…

Jsme začátečníci, tedy raději ze šesti. Jeden proutek po délce rozřízneme a zastrčíme jej mezi šest připravených k pletení. Ohneme ho do pravého úhlu, svazek jím omotáme a opět zasuneme mezi proutky. Máme hotové držadlo.

Nyní proutky rozdělíme po třech do každé ruky… Vrchní proutek z levé strany  provlékneme kolem středního na pravé straně a vrátíme jako nejspodnější na levou stranu zpátky. Totéž uděláme s pravým horním proutkem. Postupujeme až ke konci, upletené citlivě utahujeme a zakončíme propleteným provázkem a barevnými pentlemi.

Napsat komentář