Co kdyby nebylo…

Na podzim jsem si vyšel sám jen tak na procházku do lesa s tím, že přinesu nějaké dřevo na ohýnek. Houbaři, borůvkáři a ostatní drancíři už do lesa nechodí, takže jsem tam nepotkal ani myš. V tom tichu jsem se na chvíli posadil na pařez a rozhlédl se.

V duchu jsem si vymyslel takovou hru, kdy jsem si říkal, co kdyby nebyly třeba stromy. Neměli bychom co dýchat, bez ovocných stromů by nebyly vitamíny… Další bylo mraveniště. Všechno, co v lese pojde mravenci zlikvidují. Prostě pořád mi vycházelo, že ta příroda je tak skvěle sehraná, všechno v ní do sebe zapadá, každý druh má přesně svůj úkol. Všechno do puntíku se v ní zužitkuje a nic nepřijde nazmar. Když se nad tím člověk zamyslí, je to nejdokonalejší perpetum mobile na světě. Napadlo mě, že si těchhle běžných věcí ani normálně nevšímám a beru je jako samozřejmost.

Potom jsem proti tomu postavil všechny výdobytky naší civilizace. Zkuste to taky a zjistíte, že proti přírodě jsme břídilové. Opravdu jsem mimo mediciny nepřišel na nic, bez čeho bychom nepřežili. Je jasné, že taky jezdím autem, bez noťasu nedám ani ránu a že bez mobilu to dnes už ani nejde. Ale byla doba, kdy jsem ho neměl a v pohodě jsem to zvládal. Sousedovi jsem nepsal sms, ale zvednul jsem zadek a došel k němu.

Nechci, aby to vyznělo špatně, samozřejmě si technických novinek a zpohodlňovačů užívám velmi rád a do elektroniky jsem docela cvok, ale třeba mě dost mrzí, že dřív jsme si posílali na Vánoce hezké pohledy s Ladovými obrázky a dnes mi chodí smsky s přiblblými básničkami. Je to spíš jen úvaha, jestli jako lidi neděláme víc pro naše pohodlíčko, než pro sebe samé.

Komentáře

  1. kytka-jitka napsal(a)

    ahoj ondro, tak to ja uz mam zase (jako obvykle) nakoupene pohledy (s krasnymi ladovymi maluvkami ) a s radosti je poslu… jsem proste konzerva…;-)

  2. Camilla napsal(a)

    Pan profesor Wagner používal krásnou větu,…”Ta příroda to umí!”
    To ostatní je, Ondro, na každém z nás. Já Vám klidně pohled pošlu!

Napsat komentář