A nedá si pokoj!

 Vždycky byla taková. Krásná, inteligentní, premiantka nejen třídy, ale celého gymnázia. Chtěli jsme ji všichni, ale byli jsme pro ni moc mladí, chudí a hlavně Češi. 

Na chlapa se podívala  pouze, když promluvil nejméně s  cizím přízvukem, lépe však rovnou cizím jazykem. No, v té době byl cizinec v Česku atrakcí jen zřídka vídanou, auto s cizí SPZ budilo rozruch i v Praze, černý mercedes evokoval představy blížící se kontrarevoluce a mobilizoval nejen tajné služby, ale i naivky toužící po  rozhoďnožkovém zbohatnutí a po životě na zámku.
Kráska, o níž je řeč, nespoléhala jen na své vnady. Připravovala se na budoucnost s milionářem tak, aby mu byla partnerkou rovnou s rovným. Když už se nemohla vyrovnat majetkem, chtěla mít navrch vzděláním. Zatímco spolužáci lámali ruštinu, kráska slovem i písmem zdolala i angličtinu, němčinu, francouzštinu, vystudovala vysokou školu, na níž má jen jeden z deseti tisíců nadaných mužů a vdala se – jak jinak- do Anglie. Stala se lady, brzy ovdověla a investovala do šejka.
Setkal jsem se s ní až na (zřejmě posledním) srazu spolužáků čtyřicet let po maturitě. Byla ještě víc nepřehlédnutelná, než v mládí. Jediná se nechlubila snímky vnoučat a psů, hlasitě však pobuřovala obtloustlé a vráskaté spolužačky přehledy světových klinik plastické chirurgie a problémy s barevným služebnictvem. Nedalo mi, abych se nezeptal, jestli by přece jen před kremací nechtěla zakotvit na rodné Moravě u bodrého Moraváka se sklípkem.
„Víš, že o tom někdy uvažuji,“odpověděla. „Nedávno mne opustil Řek Orgasmus a sápe se na mně Němec Alzheimer. Po těch letech ve světě je pro mě vlastně i Moravák cizinec!“

A nedá si pokoj!

 

 

Komentáře

  1. anna napsal(a)

    Já jsem nedávno absolvovala pomaturitní setkání po 45 letech. Všichni jsme konstatovali, že vypadáme dobře, probrali jsme vnoučata, cukr i cholesterol a vzhledem k tomu, že ve vedlejším lokále měli setkání ti, kteří maturovali před lety 55, bylo naše sebevědomí značně vysoké. Takže Vašich pomaturitních 40, pane Fischere, žádný problém. (Vzpomínám, jak jsme se coby studenti bavili nad vystavenými maturitními tably těch, kterým od maturity uplynulo let 20 nebo 30, co je to za starce a stařeny.) Takže Vám i sobě a samozřejmě všem ostatním Brejlíkům a Brejlicím přeji hodně příjemných setkání a pohodových dní.

Napsat komentář