Rýha

Co nesou ještě
ramena

když touha
rozepíná
kůži

na malým
rtu vesel

a ospaluje sůl
sotva
vyplakanou

jakoby dno
pršelo i v moři…
a nevracelo

řasy na hrdla
utonulých
paží…

Krev osvěcuje
mraky tělem

přivlečené beze viny
i z tepen pouště.

Co nesou ještě
ramena
je-li srdce
nedotčené
pod kyticí
masa
jen

z povzdálí?

Komentáře

 1. Camilla napsal(a)

  Zdravím Bušíčka v novém roce, opět opakuji, že se ztrácím, ale ta krásná živočišnost mě bere,…..díky.

 2. Peggy napsal(a)

  Tady, pod křídly Bušíčka, tady se po těch doktorech :-), tady se krásně ohřeju!!!!! Z povzdálíí…:-) !

 3. Ivet - Mejsehezky napsal(a)

  Chtělo by se

  vypsat se z krve
  nejprve
  malou žilku

  Trvá to chvilku
  než
  zpopelaví
  kůže

  Může se zdát
  že
  nápad
  zavání

  Jen zdání

  Chtělo by se
  toho
  napsat
  spoustu

  Jak
  ale
  bez inkoustu?

 4. Peggy napsal(a)

  Ahoj Ivy, krásně vyjádřený, vypsat z krve!!zpopelaví kůže..Bože, máš dnes nádherný výrazy,obrazy…už se to ve mně taky kupí..:-) je to jak nějaká nemoc, tohle psaní.. a lék je na ni jedinej.. vypsat se!!:-) kde vězíš? Zimní medvídku, občas i vylez..jako dnes! Měj hezký den.. tady je sníh skoro pryča kdoví, zda ještě nový bude.. taje a lidi u vody už zase mají strach.. život není jednoduchý a tak je u těch našich básniček Ivett(alespoň za sebe), tak krásně dobře… je to jak splav.. Voda s peřejemi..(no ted mě napdalo, zda nejsem ta Viktorka nad ratibořským splavem..:-) Pa Ivy, měj se pěkně

  • Ivet - Mejsehezky napsal(a)

   Peggulínko, psalo by se, psalo, jen se nějak ztrácím v tématech a diskuzích, jenž tu panují. Nějak se “potratila” pohoda, mám raději klidnou Berounku než divokou Lužnici.. ale nakukuji, nakukuji.. 🙂 Měj se hezky má rozervaná, krásně lidská Pegg 🙂

   • Jan Krůta napsal(a)

    Ivet, věčná pohoda, to je klid před bouří. A často i faleš, jen aby se klid zachoval. Tady přece jsou lidi s názorem! A když se občas vynoří téma, je moc fajn, že se probírá z různých stran a různých úhlů pohledu. Nedá se přece čekat, že si lidi vždycky padnou do náručí!

   • Sasanka napsal(a)

    Tedy nevím, paní Iveto, jsem tu chvilku, ale zdá se mi, že pohoda tu dýchá ze všech stran. Pohoda je přece i v tom, že zde každý může pod každým příspěvkem otevřeně vyjádřit svůj názor – souhlasný či nesouhlasný. A že se tak zde děje velmi slušnou formou, i to je přece důkaz zdejší pohody. Časy, kdy všichni všem a všemu v obavách a z povinnosti tleskali, jsou, zaplaťbůh, dávno za námi a snad se již nikdy nevráti. Je mimořádně osvobozující mít možnost zcela veřejně a svobodně vyjádřit svůj názor a s ostatními o něm podiskutovat. Když se lidé v pohledu na nějakou věc neshodnou, neznamená to přece, že jsou nepřátelé.

 5. Peggy napsal(a)

  Honzíku, (Sasanko),ty víš přece, jaká Ivet je a myslím, že to, co jsi jí chtěl připomenout, dobře ví. nikdo nemůže podezírat Ivet z toho, že by jí byl milejší pouhý klid.. Naopak, podle mýho(dělám ji teď bez jejího svolení advokáta, snad mi promine..),ale v kolika debatách projevila úžasnou odvahu, poprala se za to svý, myslím, že je jí tu stále dobře..( jako nám všem..) Jen někdy to tak v člověku je, ( mívám to občas podobně), potřebuješ pohlazení, cítíš se v tý útočný smršti divně, zranitelně, tak trochu osaměle, protože se ti tyhle boje zdají malý, mimo toho, co je opravdu důležitý..(mimo jiný, já včera taky vklouzla pod Bušíčkovo psaní, a Ivet tu podle všeho bylo taky dobře..:-)
  A myslím, že právě Ivett, by v debatě o lékařích (pravděpodobně o té je dnes nejvíc asi řeč.:-)), mohla povědět tolik! Z vlastních zkušeností.. ale někdy to nějak asi nejde, a nechce se.. vůbec.
  Většina z nás, ví něco o tom, jak se začal lámat její osud, změnil se jí z gruntu život, a ona asi ví právě o lékařské péči vlastně to nejvíc,z tý odvrácený strany.
  Vím Honzi, že jsi to ani ty, ani Sasanka nemysleli jinak, než dobře, a já se omlouvám moc,že jsem za toho advokáta chvilku teď zaskočila… Tak jsem si dovolila (snad mě nikdo za mou drzost neprokleje), něco na její obranu, možná to tak ani není, kdo ví…ona sama třeba k tomu něco napíše..

  Ivule, mevěde zimní, probuď se a jdi taky debatovat, nespi! Zima nezima,vytáhni rolety a vezmi slova Honzíka i Sasanky jako hozenou rukavici.. Umíš to a někdy báječně..Nebo napiš něco, co se právě teď ve tvým nitru děje..!!!! Ach jo, já vím, ono se to někdy řekne.. Posílám pohlazení a odvahu!! do novýho roku ji všichni, bez rozdílu moc potřebujem!! Tvoje Pegg.. já se jdu vypsat!!!( není to překlep, byť to evokuje slovíčka tomuto podobný..::-)))))! pa nechceš to taky vyzkoušet? u mně to funguje, je mi pak líp..Pa, pěkný zbytek dne Ivetko

 6. Ivet - Mejsehezky napsal(a)

  Toleruji názory druhých, své vlastní si tedy raději nechám pro sebe, omlouvám se Honzíku, Sasanko..
  Pegg, má milovaná Pegg, ty něžná bojovnice, děkuju.. tvou “obhajobu” beru jako pohlazení 🙂

  • Sasanka napsal(a)

   Za sebe (a drze si bez jeho vědomí dovolím i za Honzu)
   napsat – žádná omluva není zapotřebí. Nikdo přece nikoho z ničeho neobvinil. Mně bylo včera také mizerně, vlastně je mi v poslední době pořád mizerně, ale mně ta diskuze naopak pomohla. Každý to v sobě zkrátka máme jiný. Honzova slova jsou velmi moudrá a tolik pravdivá. Nechat si své názory pro sebe je právo každého – ale možná je to škoda pro ostatní, máte-li kdokoliv k tomu či onomu tématu co říct z vlastní zkušenosti. Ta bouřlivá debata pod jením z článků je přece důkaz, že tento web opravdu “žije”. A to je přece skvělá zpráva, nemám pravdu, admine? 🙂

 7. Camilla napsal(a)

  Peggy, jsi krásná bojovnice, ale jak sama říkáš, někdy to tak je, člověk spíš potřebuje pohlazení. U mne to tak včera také bylo, špatný den, …s třeštící hlavou jsem ale sledovala a propojovala jsem si názory všech s mými a názory např. prof.Milana Šamánka,špičkového dětského kardiochirurga, kterého jsem sledovala před pár dny. Neměla jsem sílu se zapojit a také jsem utíkala jinam, abych se trochu potěšila. Bylo mi sice pod psa, ale byla jsem s Vámi všemi ráda.
  Je přece krásné mít volbu, nemyslíš?
  O Ivet se neboj, ta je bojovnice z nás všech největší, také si utekla tam, kde ji bylo fajn……no kam?…no, přece k Bušíčkovi!
  Tak holky, myslím na Vás a těším se na jaro.
  Tohle počasí přináší chmury na duši.

 8. Peggy napsal(a)

  Prdlajs bojovnice, jsem prostořeká a drzá, neudržím nepovědět, co bych možná víc neměla. Ale pořád ještě žiju..chichi..Ivetko dík, že jsi se nezlobila,ale ty mě už znáš,děkuji.
  Camm, platí první řádky, co jsou adresovaný Ivett, a právě, o tom pohlazení,o tom jsem chtěla zakřičet do Brejlí, Někdy moc schází…:-((
  Camm, je moc pěkný, jak píšeš, že jsi odběhla sem.. A volba? ta je pořád, zaplať pánBůh, jen je někdy těžký, sebrat odvahu a rozhodnout..
  Nevěš hlavu, já říkám to známý, zítra bude líp.. Jen je smutný, že není někdy blízko ten, kdo by to pověděl mně.. Ale tak to má asi každej na světě.. Já se odpoledne vypsala, mám to terapii, jako Wb (občas se mi klikne i velký B a pak jsem nějak v minulosti..chichi, jen to dvojitý véčko mě usměrní.. VB by bylosprávný, ale s tím náš WB nemá ,naštěstí nic společnýho..chichi) bylinky.. zatím se držím, 🙂 ale kdoví..
  Mějte se kamarádky milé pěkně a pěkný večer, já už sem dnes nezamířím, mám hodně velký skluzy,dnes..:-) Tak se mějte všichni moc pěkně, tohle společenství je milý, byť si nějakým slovíčkem zavadíme o svý citlivý místečka, myslím, že bychomsem nechodili a pěkný je, že se s námi bavěj i chlapi a nedávaj nám vyžrat ty slípky, jako to někteří rádi ..:-) je to od nich hezký, všichni jsou tu fajn, každej je svůj a to je nejúžasnější!!! holky dobrou a krásný sny.

  • Petrpavel napsal(a)

   Děvčata, děvčata, jak je svět, ve kterém je trochu ženského a trochu mužského, krásný! To jsou Brejle. Přiznám se, že můj obdiv k básním začal a skončil, to přeháním – ale dovolte mi to trochu, u Hrubínovy Romance pro křídlovku. (Milá paní učitelko češtiny jménem Marie Novotná, děkuji stále za pomoc mladému študentíkovi při objevování krásna počátkem šedesátých let minuléhom století – bylo opravdu pár let co vnímat a těšit se.). Ale to mi nebrání se vrátit časem zpět a snít – s básničkami zde a s jejich komentáři (jak ošklivé slovo pro citlivý a citový vnitřní svět vyjevený slovy Ivet, Sasanky, Peggy, Camilly….).
   Ale k zmíněnému ženskému a mužskému světu. Říká se, že člověk tím, jak stárne,přibližuje se dětem. Asi ano. Já mám zkušenost, že stárnutí sbližuje také ženy a muže vzájemně. Nevěřil bych před pár léty, že já začnu – spíše občas (ti mužští !), se svojí ženou sledovat seriál či romantický film, stejně tak, že se moje žena bude někdy – spíše často (ty skvělé ženy !),dívat se mnou na televizní zprávy….
   Ještě poznámečka k panu Krůtovi : ten příměr o věčné pohodě jako klidu před bouří mě zaujal – lepší volba než nazývat naši dobu jako postmoderní či jinak.

 9. Peggy napsal(a)

  Pěkný den pane PP!! Bože, já mám asi fakt pravdu, když říkám, že nás zdejší chlapi mají asi alespoň trochu rádi!!! a věřte, pane PP, myslím, že my vás taky..chichi
  Vzpoměl jste Romanci pro křídlovku.. běhá mi mráz po zádech, kráááása! a nezapomenutelnj film k tomu.. některý okamžiky, ty jsou z těch nesmrtelných!! atmosféra, jakou dnes žádný z těch dnešních filmařů nevykouzlí.. nevím proč.. něco v nás lidech už chybí.. tahle generace to byla paráda.. období, kdy byl český film neskutečný! pár perel v sobě budu nosit dosmrti.. dnes na ty hovadiny raděj nehledím.. a když se přejonám, vždycky lituji..:-((
  Pana PP, máte pravdu, náš babský svět je jiný, asi proto, abychom vzlížely v obdivu k tomu vašemu, který nám je nepochopitelný, ale vzrušující, protože nedosažitelný.. jste zkrátka jiní.. Feministky jsou podle mýho něco mezi chlapem a ženskou, já jim nikdy nerozumím.. ale je to zase jen jejich život, jejich názory a já jim je neberu..každý máme svý.
  Tak pane PP, díky moc, za nádhernej komentář.. to jsou chvíle, kdy se jdu zavlnit při tý mý puštěný muzice, protože je pěkný, jen tak být, a vědět, že jsou všichni lidi v podstatě stejní, máme každý problémy, starosti, radosti a splíny..tak je jen všechno o tom, kdy si dokážeme vyjít a být blíž.. Hezkej den!!

Napsat komentář