Prostoduchý

Prostoduchý
Hledal duchy
Poletuchy
Možná jste do věděli
Našel je v své posteli
Jiní tam nesměli
Šplhavý
Nelhavý
Bane, lhavý
Z fošen padesátek
Šplhal pro desátek
Od prasátek
Co jsou u koryt
Stačí je volit
Vejvar nedrolit
Že je to cíl
To co je „včíl“
U konce sil
Říká nám vtip
Sám ocas schlíp
Prý bude líp
Jak komu, brachu
Sud plný prachu
Což trošku strachu
Milí kleptomani
Milí druzi v zbrani
co vám brání
Víc přitáhnout šrouby
Víc polámat klouby
Doby z koubů vymknuté
Morálky ohnuté
Páteře prohnuté
Jak struna napnuté
Mozky duté
I ty. Brute?

Komentáře

 1. Peggy napsal(a)

  Lexi, už jednou jste sem dal, hodně ironie.. Pak že poesie není v každým z nás. Každý používáme jiný prostředky, ale podstata zůstává. Nechtěla bych být ale ani torchu v kůži Bruta.. já jsem raděj, když se mi dostane pohlezení,chichi.. ale chlapi to maj jinak, myslím mezi Bruty..:-)!

 2. Lex napsal(a)

  Peggy,
  nedal jsem to tu. Já bych to tu rozhodně nedával. Napsal jsem to jako komentář k jednomu blogu, však víte, jako specifickou formu komentáře v konkrétních podmínkách vývoje diskuse.
  Nevím co Honzu Krůtu vedlo k tomu, že to tu zavěsil. Ale je to jeho portál.

  • Jan Krůta napsal(a)

   Lexi, promiňte, ale tam, kde mám pocit, že komentář přesahuje rozměr komentáře ke konkrétnímu příspěvku, přesně, jak to poznamenala Peggy, je mi líto nechat to zasuté v komentářích. Dělám to tak v mnoha případech. Ovšem, pokud si to nebudete nadále přát, budu Vaše přání dodržovat. Snad víte, že i když je to můj portál, mám velkou radost, když se tu cítí doma hodně lidí. A když se tedy “u mě” cítíte jako doma, nebudu přece dělat něco, co je proti Vašemu dobrému pocitu.

 3. Peggy napsal(a)

  Dnes naposled nakukuji, po sedmý budu už na dlouho mimo dům, tak honem odpovím..Lexi, nene, tak jsem nemyslela, vzpoměla jsem si totiž na jinou vaši báseň, kdysi dřív, snad na Vanilce..(? myslím) Byla pěkná, strohý vyjadřování, taky kousek ironie.. Byla hravá…Přesně už zas tak moc nevím.. A že sem Honza dal tuhle? No mě je to jasný! Dává to, co se mu líbí a co chce, aby se i ostatní podělili. Líbí se mi ten přístup, v tom jsou Brejle jedinečný. Jinak jasně, vím, že tohle byla součást komentáře, ale byla by škoda, nechat tu krásnou a chytře napsanou někde, kde ji někteří ani neoběví. Alespoň si to tak myslím, a myslím, že i tohle psaní Vám taky sedí.
  Ale na to vám odpoví Honza, já jen plácám, o tom, co myslím 🙂 Moc pěknej večer přeji, všem

 4. Lex napsal(a)

  Peggy,
  já vím, byla to ta rýmovačka o psovi. Už tehdy jsem inzeroval, že si nehraje na báseň, šlo jen o takové hraní se strohými slovíčky. S dějem a pointou. Klidně to dám i tady, za to dílko se vůbec nestydím, i když, jak říkám – rýmovačka malému děcku před spaním.
  Pokud o to Honza bude stát?

 5. Peggy napsal(a)

  Co bych pro básničky neudělala..:-)!! Lexi, sjela jsem až hodně dolů, abych Vám připoměla, že pořád chybí vaše básnička!! měla jsem nějaký povědomí, že v tom bylo o psu, ale jistá jsem si nebyla, tak jsem to nechala být.. a co? nešla by? byla fajn, a nebyla by na škodu zopáknout.. Honzíčku, není někde při ruce? Je pěkný, když je tolik podobensvtí poezie, byť přímo poezii jí Lex nenazval, ale pamatuji, že byla vtipná.. Nebo nějakou novou, ne? témat k vtipnému slovu je dost..:-)
  Hezký večer.. všem, už odcházím, chichi, jako Kristián, nebo Vinetů do věčných lovišť.. ale jáse vrátím..chichi, jak to je? se mnou i zákon? hahaha, tak to už je fakt dost i na silnou náturu, promiňte všichni intelektuálové, jsem už taková, lepší to nebude..:-) Ivetko, snad jen ty už víš, co to semnou dělá, když se rozblnu, a vůbec, kde jsi? Už se vaří voda na kávu, půlnoc sype hvězdy z rukávu, a ty tu nejsi… A ty tu nejsi??, KDE JSI IVETT????
  Dobroua krásný sny

  • Lex napsal(a)

   Tak dobře, Peggy,
   když myslíte. Byť budu peskován umělci, že se vtírám, že nejde o poezii (na což já si konečně žádný nárok nečiním, protože já si hraju se slovy, s jejich obsahem, ne s metaforou):

   Nevěra skutkem

   Tvé dlouhé vlasy jak proudy negativu bílé barvy
   se rozprostřely ve vějíř po sametovém polštáři,
   a moje rty jako dvě růžové mandelinek larvy
   mlsně klouzají po hebké kůži tvé a nemotorně se jim nedaří.

   Hledají nejintimnější místa rozkoše, a když jsou u zdroje,
   když vstřícné lůno tvé nabízí poznat mi nepoznané,
   zachrastí vrzavá klika u oprýskaných dveří pokoje
   a já hned vím že štěstí, co bylo na dosah, zase je podělané.

   Nezbývá, než začít se vším znova, s novou inspirací,
   zas v jiném pokoji, s jinými polštáři, na jiném místě.
   Anebo jistotu mít, že manžel nepřijde domů, že bude v práci.
   Tak vystřel Amore z luku svůj šíp, ty míříš jistě!

 6. Lex napsal(a)

  Doháje, proč se ty odstavce slívají!!!

 7. Jan Krůta napsal(a)

  S těmi odstavci je v tomto redakčním systému velký problém a zatím se nepřišlo na to, jak ten problém odstranit. Většinou musím všechny básničky přepisovat, aby aspoň v nejmenším udržely mezery mezi strofami či verši.

 8. Peggy napsal(a)

  Lexi, dík, náhodou, všechno jste krásně zabalil, nemusí být všechno v metaforách, a ty vlasy na polštáři jsou fajn..:-) Závěrem jste nezapřel svůj, už typický a pořádný kus ironie, mě se to líbí!!! Je to fajn, každý to dáme po svým, no není to úžasný?
  Jen nevím, ale s takovou, hlavní postava v básni, štěstí nedojde..:-) Myslím, že dáma, co podvádí svýho muže v jeho vlastním domě, za moc nestojí…Jsou jistý hranice a pánové, nechajíc se zlákat až tak, musí počítat s nějakou živější “veselicí”.. 🙂 A stejně, i autora básně to , co bylo na dosah, zas tak moc nebolelo,když přemýšlí o jiným polštáři..:-) Tak tahle nebyla o veliký lásce,Lexi, Lexi..:-) chichi.. no raděj mlčím, copak já vím, jak to chlapi maj? 🙂

  • Lex napsal(a)

   Peggy,
   jak dlouho trvá láska? S láskou si většinou spojujeme období “zamilovanosti”. Po něm, je-li naplněna manželstvím, přichází zvyk, respekt, tolerance, rozum, společná odpovědnost, pohodlí (a je jich asi více, nejsem sexuolog ani manželský poradce) – jo, a často také mnohem horší věci, z nichž ta “nevinná” nevěra, dočasná avantýra může být ještě tou nejméně škodlivou, pokud nepropukne navenek, ale o těch psát nechci. A všechny z těch vyjmenovaných atributů považuju za důležité pro šťastné soužití dvou partnerů, žádný z nich hodnotu toho soužití nesnižuje. Neříkejme si, že ono “pohodlí” není v manželství hnacím motorem věrnosti, pominu-li charakter a mravnost – nebo ne? Po kolika měsících, letech manželství si při “tom” partner – partnerka začne představovat jinou osobu? Přesně to vyjádřila Eva Holubová ve Vieweghových “Účastnících zájezdu”, že.
   Ano, lyrické básničky a básně jsou psány o té situaci zamilovanosti. Já jsem nepsal něco z té trochu odvrácené strany lásky. Z časté, přečasté reality.
   Mějste se fajn! A dík!

 9. Peggy napsal(a)

  Hezký večer Lexi.. doufám, že jsem se Vás nějak nedotkla, někdy to tak mám, když se rozdovádím..:-)
  Lexi, souhlasím s vámi, je to docela složitý , jedno je ale jistý, každý máme svý hodnoty, každý máme svý mantibely, nejen v otázkách vztahů muže a ženy..ale právě tohle téma je dost složitý. Bylo by to na dlouho, byt by to bylo jistě moc zajímavý..Myslím, že máte pravdu i v tom, že ty věci, ne zrovna moc dobrý, k manželství patří.. ony možná, paradoxně často rozhoduji o tom, že je vztah naopak ještě pevnější.. Ale!!!! nemusí to být, možná v něčem jo, v jiným už míň..Mám své dobré.. součty plusů a minusů.. Tam je nakonec vždycky pravda o všem..
  A když se lidé čemukoliv podřizují, vždycky se něco ztrácí.. na straně druhé získává.. ale to je na Plzáky..že,
  Jinak, netuším, co řekla Holubka, já tyhle filmy dobrovolně míjím.. Ani nevím,zda si někdo někoho představuje natolik a nakolik. Ale nežijem na pustém ostrově a není nemožný, setkat se v tom dlouhatánkým úseku života s někým, kdo by může být skutečnou inspirací, ne jen pro “zamilované” básničky hloupých blondýn.. To, že je možný, s někým si rozumět, mít společný zájmy, názory, nebo i nemít,vážit si některých jeho vlastností,toho co umí,spousty věcí který imponují, čerpat z jeho vědomostí a sám se jím učit, zjistit, že život nekončí jen čekáním na lehnutí do hlíny, vědět, že i vás někdo respektuje a nevyužívá, je vám s ním pěkně, a spoustu a spoustu jinýho..(musí jít nutně o sex? není krásný i jiskření?)je to nemožný? je to trestný? Pak zasloužím trest smrti, 🙂 Je tohle nevěra? Je to i o tom, co v tom vidí někdo jiný, nebo co chce vidět..A básničky? Jsem šťastná, že tyhle věci cítím, všechno je přece v každým psaní i imaginace, stačí inspirace a jste jí vedení.. je krásný všechno, co nám život staví do cesty.. pokud to jiným neublíží a pokud nezačnu pálit n mosty a dělat věci, který mi budou ležet jako těžkej kámen na svědomí… tak asi, tak to mám a nevím, nakolik jsme si tentokrát rozuměli, či nerozuměli.. Snad nejste naštvanej,ale já neumím říkat nic, co si nemyslím.. jen pro to, abych vypadlala líp, moc lží v sobě fakt nenosím a někdy je to docela těžší, než se dělat lepší..:-) Vaše básnička se mi fakt líbila,at je co je.. nevím, nejkrásnější se mi zdálo to, že jste napsal, at si řikaj umělci co chtějí a dal jste to!!! a to je to, čeho si vždycky budu na každým chlapovi(ale i babě) vážit.. Tak snad všechno dobrý.. hezký večer, taky se mějte a taky dík!!

Napsat komentář