Kérka z jitrnice

Bludný jsou
oči Holanďana,
když řezník
vytřásá
kérku
z jitrnice

na čenich
prasečí
myšlenky

o převrácení
bílejch zoubků
do holínek
Lůny

a světlo
už neví
jaký bylo nebe
u první sklenice
pošahaný
Božím
i Zákeřným
vztahem
k podvazkům
lodic

upnutých
jen
zlomeným
nehtem
nadevšechno
krásný

až tam,
odkud
stehna
vyplouvají
pod včelí
pršení

a neznámé
jsou
jen
doteky

muže
a ženy

na křehké
kostici

i pod hedvábím
Bůžka
s obočím
pevnějším
než kolejnice

…a jak…
jak zvoní
nohy
zkřížený
latexem,

měkkostí přilnavosti…

Až k slině
hoří
mech,

je zvířeň nakloněná
pachem –
odvěkosti…

Bludný jsou
oči Holanďana,
když řezník
vytřásá
kérku
z jitrnice

na mým
i tvým
bezvědomí.

Komentáře

 1. Ivet - Mejsehezky napsal(a)

  Jen procházím
  jak meluzína
  v čase podzimním
  jak
  zvednutý vír písku
  ve výtisku starých novin
  pomíjející
  a přece stálá
  Jen procházím
  v tichosti haníc slotu
  i
  výkřiky kamelotů
  hltám tvé řádky
  Zpátky se vracím
  vím
  proč se tvoří
  znám taje
  a
  záhadnosti v nocích
  Jen procházím
  zkroucená v bocích
  hrotím
  psané
  ve významu
  Za dámu ustrojena
  tady
  daleko
  za oknem
  kde prochází se sen

 2. Peggy napsal(a)

  Hezký den, krásná báseň .. .Já tyhle Buškovi obrazy zbožňuju.. Jak se dělá taková báseň? at dělámco dělám, ty mí jsou všechny nějak plítký, alespoň se mi pak zdá.. Dík.
  Ivettko, jedna z tvých nejlepších!! Pro mne, viděno mnou, jsi stále lepší, asi po večerech píšeš, viď? těším se , až budu mít prostor v těch příštích také.. Mám naskládáno 🙂 ale není čas. Mějse fajn a piš!! papa

  • Ivet - Mejsehezky napsal(a)

   Pegg, má milá Pegg, nepíšu, to co ze mne tady vypadne, je pouhý okamžitý pocit. Nepíšu, civím z okna a myšlenky se jak vlny v příboji míjejí. Nějak mi mezi prsty utíká čas, beru knížku a utíkám jinam.
   Ale Ivet se vrátí, ta pravá úsměvem ošněrovaná, restartuji svůj vnitřní systém, vyměním si disk, smažu zastaralé soubory a koš vysypu.. dnes je krásně, dnes se nabíjím.. měj se hezky, Pegg 🙂

 3. Vladimír Stibor napsal(a)

  Kdy bude křest knihy Vašich básní? V. S.

 4. Peggy napsal(a)

  Zdravím Ivett při večeru. Ivett, nic nemazat, všechno je jednou k něčemu dobrý, dobít jo, to je ok, ale starý city jsou jako základ, ze kterýho se, jako z černýho prachu, vynořují ty nový.. A pak, nový věci nejsou plný poezie, jjen tehdy, když v nás ještě drhne škvára a krev.. pa Ivy, těším se na nějakou další.. ( Někdy si myslím, že jsme střelený.. nebo to tak nevidíš? 🙂 Měj se krásně!!! Posílám tmou ta nějpěknější slova, třeba se ti budou do tvých skládání hodit!! papa P.

 5. Ivet - Mejsehezky napsal(a)

  Pegg, “být praštěnou” je výsada, je to čest, jsme osobnosti. Jsem ráda praštěná, všechno kolem se zdá být jiné, barvy zářivější, lidi usměvavější a život pestřejší. Objímám Ivet

 6. Camilla napsal(a)

  Děvčátka, jak já Vám rozumím, také si ráda užívám své “praštěnosti”, svět je hned veselejší. Jen v tom reálném světě se ztrácím a nevím si rady, tam na mne dopadá smutno.

 7. Camilla napsal(a)

  Ivet, já myslím, že to by nám asi šlo,
  měj se hezky,……myslím na Tebe,….

 8. Eliška napsal(a)

  Děvčata o praštěnosti bychom se mohly vsadit jak a v jaké síle se u nás projevuje.Já už po čtvrté vytahovala vodu ze sklepa a dnes po příchodu na zahradu , jsem zjistila že čerpadlo po včerejším cucání vody zůstalo na regále a bylo zase asi 80 cm vody a teď jsem řešila jak se pro něj dostanu. Holiny krátké a neznám nic nepříjemnějšího než ledovou vodu v botech. Tak jsem se svlékla do gatěk a bosa po špičkách jsem vstupovala po schodech zalitých vodou a hrdinně postupovala do hlubin sklepních prostor ledová voda mě sahala do poloviny stehen Nenávidím studenou vodu ani v parných dnech , natož v říjnu.Některé věci popadaly a vesele plavaly po vodě a k mému zděšení plavaly i brambory uložené na regále. PO zapnutí čerpadla sebou hadice mrskla , zatočila se a proud špinavé , studené vody mne zlil na zbytky suchého těla.Byl to báječný pocit opravdu a před zraky dvou chatařů , kteří si mysleli že mají vidiny , jsem vyběhla ze sklepa v mokrým tričku a v kalhotkách a mazala jsem do chaty , vděčná i za suchý kapesník .Z drkotavými zuby jsem se nasoukala do tepláků a svetru a šla bojovat s vrtící se hadicí a dobrým pocitem jsem sledovala jak se hladina snižuje. PO úplném vypuštění vody , sklep stále nebyl pouze mokrý , ale stále se v něm hromadila kaluže a byla čím dál větší. Bodejť ne v rohu ze zdi vytékal pramínek vody. Tak že při mém odchodu už opět bylo tak 10 cm vody po zemi. Bezva , já budu místo podzimní práce na zahrádce vysoušet sklep. Je to sisyfovská práce. tak hezký podzim , Eliška

 9. Camilla napsal(a)

  Eliško, o praštěnosti víme každá své, ale tohle je statečnost.
  Studená voda v říjnu, to je něco, okusila jsem také. Já jsem neřešila čerpadlo, ale koupání mého psa v rybníku. Netušila jsem, zda můj pes umí plavat a do vody se mu nechtělo. Po chvilce naznačování, jako “hop do vodičky,”jsem se osmělila, sundala si džíny a hopla do vody sama. Pes i nadále čuměl na břehu a rybáři také, nevím proč…….jestli proto, že to je chovný rybník?

 10. Eliška napsal(a)

  děvčata potřebuji poradit , přesněji znát váš názor.Mám tři děti, dvě se mají dobře a třetí mizerně. (vlastní vinou) Nemá dohromady nic ani vlastní byt. jeden jeho sourozenec mu nabízí pomoc ,, že společně s mamčou jako se mnou mu koupíme byt , malý hezký , kde uplatní svou šikovnost. A ted to dilema??? po přihození mé částky budu holá jako lípa. kde jsou mé lázně mé výlety !! moje finanční jistota:!!!Ale dobrý pocit že má mé dítě svou střechu nad hlavou.!! No mám na to dva dny , se rozhodnout, dluhy nepadají do úvahy, nenávidím je.Tak dnešní neděli budu kalkulovat, na čí se mám stranu postavit??? Eliška

 11. Hana napsal(a)

  Eliško, peníze budou a my nebudeme… Postavit tu pomoc můžete také tak, že byt koupíte a třeba formou nájmu Vám bude dítko splácet Vaši část na konto. Chce to písemnou smlouvu a důsledně vyžadovat dodržení. Sourozenci to může splácet po Vás anebo nepravidelnými splátkami podle možností.
  Nevýhody: na ty lázně bude vždy až po pár měsících, dítko může projít krizí, kterou nezaviní
  Výhody: byt nebude dlouho jeho, ale střecha nad hlavou s nadějí na vlastnictví to je. Je to také šance, ukazuje dítku důvěru v jeho schopnosti. Nejde o almužnu, ale o výzvu. Žádný exekutor to dítku nevezme, protože i kdyby bylo skoro vše splaceno, na latastru bude byt Váš do poslední chvíle.
  Hlavně se nežinýrujte všechno stvrdit smlouvami. Je to prvek výchovný, solidní a neponižující, protože citově nevydírá. Pořádek v penězích dělá přátele…

 12. Peggy napsal(a)

  Ahoj Eli…Netroufám si cokoliv komukoliv radit, občas se také potřebuji s někým o podobných záležitostech, které nám do cesty život klade poradit, alepokud bych tento problém měla řešit já, myslím, že bych neváhala. Jak píše Hanka, peníze byly ..blabla..Osobně bych to vyřešila tím, že byt by byl ve vlastnictví Tebe a dětí, které by se na něj složily, případně jen tebe, či naopak.. Nemyslím, že je nutné, když chcete pomoct, byt darovat. To lze přece vždy časem.Důvodů je mnoho. Ale pak, myslím, že by bylo v této záležitosti dobré, požídat o radu třeba Lexe. Jistě by poradil, má tyhle věci v malíčku a velké zkušenosti Popros jej. Ale nad tím, zda peníze vložit na pomoc dětem, nad tím bych neváhala. Tedy já. Měj se krásně, a ten příběh se sklepem je tedy síla. Ale asi by nám nikomu také nic jiného nezbylo. Jinak ale věřím, že chlapi čučeli 🙂 Skoro jako MISS mokrý tričko!! :-)) pa Eli a rozhodni se správně, jak ty sma cítíš, že bys měla.Hazký den

 13. Eliška napsal(a)

  díky jste kamarádky, jen jste mne usvědčili v mém rozhodnutí. Byt bude psaný na mne , není na něm žádné břemeno ani zadluženost a bude v os. vlastnictví. Je to hezký půdní byt a možnosti – ukaž co umíš!!! Ach jo my mámy , ani bychom nemohly dýchat kdybychom viděly naše dítě nešťastné. NO doufám že si to ,, děťátko ,,vše uvědomí a bude spokojenost na všech frontách. Voní mi tu štrůdl a malý vnouček se dožaduje mé pozornosti. JO jaký asi bude za 20 let , co jeho rodiče , co budou řešit ???? tak dobrou chut k neděl. obědu. ….

  • Eliška napsal(a)

   omluva za chybu – usvědčili – má být yyyy

   • Hana napsal(a)

    Chybička se vloudí 😉
    Eliško, právě ta trocha oficiality a administrativy může dítku pozvednout sebevědomí, nebude to, jak říkám, jen tak almužna a soucit, ale spíš pomoc typu “dej prut a nauč rybařit”.
    Jo,někdy by to jeden přehnul přes koleno, i když to má fousy… Všechno rodina nevychová, jsou silné vlivy zvenčí. 🙁

 14. Camilla napsal(a)

  Eliško, také pomáhám svým dětem, je to naprosto přirozené.
  Jen nikdo jiný, než Vy, nemůže posoudit to, co je “mizerně vlastní vinou.” Chci říct, zda Vaše pomoc problém vyřeší, tak je to v pořádku.
  Já ráda pomohu, ale mělo by to padnout na úrodnou půdu.

 15. Eliška napsal(a)

  Kolikrát si říkám že to bylo velké sousto pro jednu ženu , výchova , starost a finanční zabezpečení třech , mladých, bujných , ale milých lidí . Dala jsem jim vše , vzdělání, jazyky , sport , krásné vánoce a to vše na můj úkor , ale přinášelo mi to radost a uspokojení. Byly malé a najednou jsou z nich dospěláci, rodiče . Ale pro mne zůstanou dětmi , mimi které jsme přivedli na svět , plného nástrah , dobra i zla . A když se jim daří raduji se s nimi a špatné chvilky bolí a potom vyplave co je v nás . Pomoci nebo je nechat v tom samotné. každá máma pomůže , pokud může a to dítě si toho musí být vědomo a nebrat všechnu pomoc jako samozřejmost. Není umění vyjít s neproblémovým a vyrovnaným člověkem , ale vyjít s někým , kdo má diametrálně jiné názory na život, na rodičovství, na práci atd.Potom máte potřebu tolerance a pochopení hodně zapotřebí a nervy mít z ocele….

Napsat komentář