Jeden den v životě páté A

Přišli k nám do třídy. Cigoši. Učitelka je přivedla, jak dvě opičky. Koukali na nás. Eržika a Roman. Bratr a sestra.

Sedněte si támhle, Davide, sedni si k Martinovi.

Tím vznikla úplně vzadu volná lavice. Ty se maj, pomyslel jsem si, nejlepší místo.

Pak šli kolem lavice, někdo jim nastavil nohu. Roman upadnul. Smích. Eržika – Si debil! A vlepila facku tomu, co nastavil nohu.

Co to je? Já věděla, že s váma budou problémy!- Zvedne hlas učitelka.

To on souško! Ukázala Eržika na Pavla, kterej se na svym tvarohovitym ksichtu pokoušel vykouzlit nevinnost.

Tak a dost.

Jděte si sednout. Ticho! Nikdo se nebude smát.

Vyučování pokračovalo. Na okna sedaly mouchy a sraly na to všechno.

Pak zazvonilo a souška zmizela. Roman se zvednul se a zamířil za Pavlem, že si to s nim vyřídí. Byl malej, ale širokej. Vypadal, že se umí prát.

Kolem Pavla se shlukla jeho obvyklá suita. Tři, čtyři debílci. Už jsem měl s nima pár nedorozumění, když ponižovali slabšího a Vinnetou mi řek, že bych jim měl dát stopku.

Teď sem ale seděl. Roman nebyl z mýho kmene.

Sledoval jsem, jak strčil do Pavla, pak šest rukou strčilo do něj. Strhla se rvačka. Eržika vlítla mezi ně. Byla větší, než jeho bratr, ale silná byla zhruba stejně. Malej Martin, kterýho občas taky tahali za uši, si stoupnul ke dveřím a hlídal, jestli se po chodbě nepřibližuje nějakej ten zbloudilej kantor.

Nakonec to dopadlo tak, že Roman držel Pavla v kravatě, další dva drželi Romana za nohy, jeden mu sundal bačkoru a křičel, že mu smrdí nohy. Eržika škrábala a tahala za vlasy jako amazonka dalšího blbečka. Holky ze třídy byly zaražený. Holky se přece neperou. Co to je za novinky.

Pořád sem seděl. Bylo to vlastně docela vyrovnaný. Nikdo se nepřipojoval, utvořil se kroužek a malej Martin to jistil od dveří. Tichej Lumír leštil houbou tabuli a ničeho si nevšimal. Pak začal psát na tabuli nějaký vzorečky, co mu dal matikář.

Nakonec vyhodili Romanovo bačkoru z okna a všichni se smáli, když začal brečet.

Eržika pořád dokola ječela, že jsou blbý a holky jí začaly utěšovat, že se to spraví a že má hezký vlasy. Pavel byl zarudlej v tom svym těstovinovym obličeji, pomalu vstával a mnul si krk.

Martin zahlásil Pozor úča.

Dělali jsme jakoby nic.

Stará bréca Housková nakoukla dovnitř.

Lumír dopsal svoje vzorečky a vzorně mrkal zpod bifokálů. Eržika se česala. Roman seděl se svěšenou hlavou a schovával nohu bez bačkory pod židlí. Před sebou otevřenej sešit. Něco do něj začal čmárat. Všichni se připravovali na další skvělou hodinu, která jim pomůže připravit se na zářnou budoucnost.

Pak vysušená tvář učitelky zmizela kontrolovat pátou B vedle.

Když jsem šel kolem oknu, abych se podíval, kde přistála bačkora, mohl sem si v Romanovo sešitu přečíst – SVINĚ.

Pořád se do toho sešitu díval, dokud nezazvonilo.

Komentáře

 1. Ondra napsal(a)

  Co k tomu dodat.Je smutné, že rasismus se objevuje už i na základce.Na druhou stranu se ale nesmíme divit.Děti denně čtou na internetu,že první dítě letošního roku v Jihlavě se narodilo 15 leté romce,od rodičů děti slyší nadávat,že cikáni žijí ze sociálky a přitom vysedávají po hospodách zatímco oni makají od rána do večera a dovolit si to nemůžou.Mně osobně dvakrát vykradli obchod a rozmlátili přitom co mohli.Na druhou stranu znám několik rómů,kteří jsou naprosto v pohodě a žijí normálním životem.Je to spíš o přístupu,než o barvě kůže.Nejsem rasista a vychovávám v tomhle duchu i svoje děti.Myslím si,že i mezi bílími je spousta hajzlíků,kteří se chovají ještě daleko hůř a bylo by dobré to našim dětem vysvětlit.

 2. Eliska napsal(a)

  dobrý den, nedá mi nenapsat můj názor na tuto problematiku.Nejsem rasista, nikdo nemůže za barvu kůže s jakou se narodí, nikdo nemůže za to jakým rodičům a do jaké rodiny se narodil. ALE,, může za to jak žije a jak se chová. Jak se chová ke zvířatům a k dětem , svým i cizím.Proč se ve větčí míře romové podílejí na naší kriminalitě , na devastaci majetku státu, na vyysoké absenci svých dětí ve škole atd……..
  Jezdím autem na chatu kolem tří zničených domů který obývají romové, před domem sedí denně venku asi 30 lidí , děti různého věku běhají po silnicích , musíte jet dvacítkou aby jste některé z nich nesrazili. A když jsem jednou zastavila a ozvala se aby si děti hlídali , byli sprostý a poslali mne do pr…..
  A to nemluvě o ubohém životě psů které se taky motají po silnici. Vzimě bez boudy a žrádla , v létě bez vody a žrádla a stále mizí a jsou tam jiný psi , hlavně štěnata. Taky kočičky , ani nemluvě….
  Několikrát jsem volala do útulku , na životní prostředí i na sociálku k vuli dětem.
  Nemám je ráda , odsuzuji stát že jim umožnuje jejich lenivý a budiž k ničemu zahálčivý život , finančními vymoženostmi , ale proč??? stát není zaopatřovací ústav, který je podporuje jít takovým směrem jakým jdou . Nadělají si plno dětí , jednou za měsíc si jedou pro dávky a potom to před jejich domy vypadá, hrůza, pijatiky , řev a slušný člověk by se bál projet kolem neřkuli projít.
  Taky jsem znala rodinu romů , kteří žili velmi slušným životem a taky si nemohli na bílé stěžovat, chovali se k nim vždy dobře .
  Takže až budou romové žít tak jako většina z nás , nikomu vadit nebudou , do té doby mají smůlu ! Ale zatím ji máme my že s nima musíme žít……..

 3. Peggy napsal(a)

  Eliško, jen krátce, už musím, chichi.. U nás v domě, bydlí rodina.. jak to napsat? nesedí mi na ně ani Romové, ani cikáni.. jsou jen tmavé pleti a myjí typické rysy v oličeji ..Pozám vždycky, kdy jel někdo z nich výtahem, voní to v něm mýdlem, čistým prádlem, příjemnou vůní..Bydlí tam mladí, chodí k nim staří.. Všichni jsou slušní, mají naprosto dokonalé chování,přirozené, žádné úlisnosti, chlapi pracují.. mladá je s dětmi doma.. když vyjede, zírám! děti jsou naprosto úžasně, moderně oblečený, kočár je naglančený, že kolečka by mohly jezdit po posteli..Vždycky jsou milí, dáme se do řeči, na tři minuty, jen tak ze slušnosti, no a vždycky,když je potkám, něčemu zase nerozumím.. Čím to je? Nvím, jen si vzpomínám,když se přistěhovali,byli zakřiknutí, vyplašení.. jako by se báli, že je lidi už na první pohled zařadí.. myslím, že tendence opravdu byly, a ani teď nevím, jak to maj ostatní.. ale já osobně, je moc ráda vidím, mají krásnéděti, usmívají se a vždycky, když holčičce pochválím,jak je krásně nastrojená( a to je), zhoupne se kolenou, tak jak to děti umí,když se zastydí a řekne-děkuji!!!no to je síla! to neumí ani dlaeko starší.. bílí..Bílý?
  co ale sttou většinou, fakt nevím.. hezký večer, já to šmrncla sem, abychom na sebe byli tak nějak víc taky hodní.. já už jsem si svý dnes vybrala 🙂 ! hezký večer

  • JanaT napsal(a)

   PEGGY s dovolením tě použiju! Shodou náhod právě píšu takovou hloupost, řekněme, na “toto” téma. Už dva dny marně hledám ten správný výraz a tys ho sem napsala úplně přesně dokonale “vyplašení.. jako by se báli, že je lidi už na první pohled zařadí..” Díky 🙂
   J.

 4. Peggy napsal(a)

  🙂 to je jani milé, jsem ráda, že jsem tě inspiroval 🙂 Hezký zbytek vikendu a těším se na ten tvůj článek…

Napsat komentář