Prostějov v pravé poledne?

Haná, Prostějov. Sobota dopoledne. Červenec. Krásné náměstí. Hledáme Íčko. Je tu. V budově magistrátu – Informační turistická kancelář. Nápis accomodation, aby cizinci věděli, že víme. Beru za dveře. Zlomená ruka. Zamčeno. Sobota a neděle zavřeno.
No jasně. Turisti musí vědět, že se přece jezdí zásadně ve všední dny od osmi do čtyř.  Kousek dál naštěstí městské muzeum. Dvě přívětivé paní. Ptáme se, kde dostaneme nějaké materiály, mapky atd. Říkají, že v Íčku. A když je zavřené? Říkají, že za to nemůžou, ony slouží celý víkend. A mají nějaké propagační materiály? Nabízejí brožurku za 45 Kč. Krčí rameny.

Evropě jsme to loni osladili. Teď na domácí i na Evropu ještě kálíme. Dívky v recepci hotelu o zajímavostech města věděli jen to, že je tu hezké náměstí a nějaký kostel. O Wolkerovi, architektu Kotěrovi a Národním domě, o zámku… ani ťuk. Ale když jsme se bavili o článku Magazínu Dnes, jak mezi sebou mluví mládež, byli naprosto v obraze. Dokonce mě naučili co znamená zkratka MCBP používaná mezi kluky… Vědomostní minimum se proměňuje. Ostatně k čemu mi je, že si pamatuji: „Poštovní schránka na rohu ulice, to není nějaká lecjaká věc…“

 

Jazzík

Napsat komentář