Hledání talentů

Před několika lety se k nám dostal trend ” hledání talentů “.  Ale je to opravdu ” hledání ” ? V těchto soutěžích ( např. Superstar, X factor ) sice zasedá porota, ale ta vybírá soutěžící pouze do tzv. semifinále. Potom se jenom vyjadřují k výkonům soutěžících, ale hlavní slovo mají diváci.

Ti rozhodují o postupu a “osudu ” soutěžících posíláním sms. Vítězem této “talentové” soutěže je ten, kdo dostane nejvíc sms zpráv. Je to paradox, ale je to tak. Další zvláštností a paradoxem je, že aktéři berou tuto soutěž, jako by to byla otázka života a smrti.
V roce 1976 objevila dvojice Ján Lehotský – Kamil Peteraj mladou a talentovanou zpěvačku Mariku Gombitovou. A přivedli ji do populární kapely Modus ( kde působil i Miroslav Žbirka 1968 – 1973 a pak 1976 ( kdy se vrátil ) do 1980 ), kde byla až do osudné autonehody. Nevím, jak a kde Mariku objevili, ale jedním jsem si jist. Že to nebylo v televizní ” talentové ” show.
Nepochybuji o tom, že někteří ze soutěžících mají talent, ale musíme hledat talenty tím to způsobem ?!

Komentáře

 1. Petra napsal(a)

  Proč myslíte, že se k nám ten trend dostal před několika lety. Asi jste mladý a dál nepamatujete. Soutěže talentů tu byly odjakživa jen bez dryjáčnické reklamy a téhle obrovské mediální podpory! Ale jinak souhlasím!

 2. jiricka2 napsal(a)

  vyrábění hvězdiček je byznys: Na tom se vydělávají velké peníze. Kdo nepodlehne a zůstane svůj má velkou šanci uspět. Nebyla kdysi na tom Eva Urbanová tak, že prosadila sama sebe oklikama? A podobných opravdových hvězd znám. Znám ale plno star současnosti, které jak ta mediální bublina vzlétli a…
  Co je tedy lepší a kvalitnější?
  Jak zněl ten film 60let o hledání talentů?

 3. Jan Porizek napsal(a)

  Formanův film z šedesátých let minulého století se jmenoval: Hoří, má panenko. Dodávám: Hoří doposud. JP

 4. Petra napsal(a)

  Pane Pořízku, jiřička měla asi na mysli film Konkurs!

 5. pavel napsal(a)

  Podstato a myšlenkou článku je, zda-li má cenu hledat talentů pomocí smsek

 6. Jan Porizek napsal(a)

  Ano, jistě byl myšlen film Konkurz. Stejně tak to ale mohl být film Hoří, má panenko. Přibyly jen ty SMS

 7. jiricka2 napsal(a)

  Ano! konkurs. No, od těch sms: tenkrát rozhodovali páni porodci od kumštu, kteří :a/ byli dosazení hlídat morální obsah, b/ vybírali si dle gusta náladového, c/ šlo jim o věc, d/ bavili se.
  Dnes se baví ap platí za zábavu i “zábaqvu peníze, které by se mohly využít kultivovaněji. Znám víc lepších příležitostí. třeba pořád dobré folkfesty. Nestojí tolik a je tam daleko vřeleji.
  Teď mi řekněte jak mají mladí poznat co je fakt přirozená kultura?!
  Stárnu. Hoří, má panenko!

Napsat komentář